Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wydarzenia w rzeszowskiej Caritas

Niedziela rzeszowska 49/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Jasło: 16 listopada br. bp Jan Wątroba odwiedził placówkę Caritas diecezji rzeszowskiej w Jaśle – Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (nazywany hospicjum), prowadzony przez miejscowy Okręg Caritas, którym kieruje ks. dr Marian Putyra. Czekali wszyscy pracownicy: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, pracownicy administracji oraz prowadzący kuchnię dla placówki oraz dla biednych. Biskup odwiedził wszystkie sale, w których przebywa 44 obłożnie chorych, rozmawiał z nimi, udzielając błogosławieństwa i wsłuchując się w ich problemy. Następnie Biskup udał się do kaplicy, gdzie poprowadził modlitwę za personel i podopiecznych.

Reklama

Rzeszów: 19 listopada br. bp Jan Wątroba w towarzystwie dyrektorów Caritas ks. Stanisława Słowika i ks. Władysława Jagustyna, przybył do Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego im. Bł. Jana Pawła II, działającego w strukturach Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi w Rzeszowie. Pasterza przywitali lekarze, pracownicy administracji oraz dyrektor Fundacji Caritas Marian Siwiec. Obecny był także wicemarszałek województwa. Ksiądz Biskup odwiedził sale, w których są rehabilitowane dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe po operacjach kardiochirurgicznych i stanach zawałowych. Ordynariusz Rzeszowski rozmawiał z pacjentami oraz kadrą medyczną, jak również zapoznał się z metodami leczenia w placówce.

Była wspólna modlitwa i słowo skierowane do zgromadzonych w kaplicy ośrodka. Biskup dziękował tym, którzy przyczynili się do funkcjonowania ośrodka oraz służbie zdrowia za jej posługę. Chorym życzył powrotu do zdrowia. Wszystkim udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sylwestrowy wieczór dla bezdomnych

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

pomoc

bezdomni

Beata Pieczykura/Niedziela

Zjednoczyli swoje działania na rzecz osób doświadczających bezdomności.

Uczynili to na wzór Kościoła będącego jak najbliżej ubogich i potrzebujących oraz papieża Franciszka, który w Światowy Dzień Ubogich zjadł obiad z 3 tys. osób biednych i bezdomnych. Dzięki otwartości ks. Marka Batora, dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, streetworkerzy z ramienia Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Agape i Fundacji św. Barnaby zauważyli problem bezdomności ulicznej, czyli ludzi przebywających na działkach, w pustostanach czy miejscach niemieszkalnych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję