Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kapłani i Rok Wiary

W katedrze rzeszowskiej 23 listopada br. odbyła się kongregacja kapłanów diecezji rzeszowskiej, w której uczestniczyło ok. 370 księży zakonnych i diecezjalnych. Było to jakby kapłańskie zakończenie Roku Wiary, który w całym Kościele został uroczyście zamknięty dzień później – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Wiara ze słyszenia i widzenia

Na początku zebrani odśpiewali hymn „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź!” – to już tradycja wielu kapłańskich spotkań, która uzmysłowia właściwą hierarchię wartości. Nikt przecież, zgodnie z tym co napisał św. Paweł Apostoł, nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego, że Panem jest Jezus. Następnie zgromadzeni wysłuchali konferencji ks. Franciszka Dziedzica – dyrektora Muzeum Diecezjalnego, inspirowanej encykliką papieża Franciszka „Lumen fidei”. Ksiądz Dziedzic zwrócił uwagę na coraz powszechniej obserwowany kryzys wiary. Wskazując drogi wyjścia z kryzysu podkreślił potrzebę rozszerzenia duszpasterstwa poza wymiar sakramentalny. Prelegent zachęcał, aby myśląc o własnej wierze przyjrzeć się najpierw codzienności. Jeśli autentycznie wierzymy, powinniśmy odnaleźć w naszym życiu jedność i miłość. Te wartości, a nie deklaracje, najbardziej przyciągają innych do Jezusa Chrystusa. Wiara bowiem rodzi się nie tylko ze słyszenia ale z widzenia.

Wiara w Jezusa Chrystusa

Reklama

Po konferencji kanclerz Kurii Diecezjalnej – ks. Jerzy Buczek zapoznał zebranych z bieżącymi sprawami diecezji, a ks. Janusz Podlaszczak – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie – przypomniał główne idee Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego zachęcając do współpracy z ruchem.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Uczestniczyli w niej także biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Homilię wygłosił Biskup Ordynariusz. Najpierw przypomniał różne inicjatywy związane z Rokiem Wiary. Jednocześnie zachęcał, aby podsumowując Rok Wiary nie zatrzymywać się tylko na akcjach, ale zadać sobie pytanie o stopień osobistej zażyłości z Jezusem Chrystusem. Tym bardziej, że będąc w roli tego, kto naucza i napomina, łatwo można zaniedbać własne życie duchowe.

Wiara źródłem radości

Biskup Rzeszowski, odwołując się do nauczania papieża Franciszka, przypomniał, że życie chrześcijanina to wędrowanie, budowanie i wyznawanie. Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa wyznajemy światowość diabła – to zagrożenie, które może dotknąć wszystkich duchownych, od diakonów po papieża. Kaznodzieja zwrócił także uwagę na potrzebę radości, której źródłem jest wiara. Świadomość przynależności do Jezusa Chrystusa oraz związana z nią perspektywa zbawienia powinna każdego chrześcijanina napełniać pokojem i radością. Na zakończenie Eucharystii odbyło się zawierzenie wszystkich duchownych i całej diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To zawierzenie było jednocześnie prośbą, którą za Apostołami tak często powtarzaliśmy w minionym roku: „Panie, przymnóż nam wiary” oraz zachętą do jej pielęgnowania, bo choć Rok Wiary się skończył, ona sama nie przestaje wymagać umacniania, troski, a nawet obrony.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: znaleziono martwe ciało zaginionego kapłana

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Zwłoki zaginionego kilka dni temu w Cuyoaco w stanie Puebla w środkowym Meksyku ks. Erasto Pliego de Jesús znaleźli 16 listopada pracujący na polu rolnicy niedaleko dzielnicy, w której posługiwał. „Archidiecezja Puebla głęboko ubolewa, że kapłan, którego życie było poświęcone Bogu i służbie innym, padł ofiarą przemocy” – napisała w specjalnym oświadczeniu kuria archidiecezjalna.

Według doniesień prasowych ciało zamordowanego proboszcza parafii Narodzenia Matki Bożej z Cuyoaco było częściowo zwęglone i w stanie częściowego rozkładu, na jego głowie zaś znajdowała się głęboka rana. Organy ścigania przyjmują wersję o rabunkowym motywie dokonanej zbrodni, aczkolwiek nie wykluczają także innych racji. Zwłoki kapłana rozpoznali jego krewni. Trwają poszukiwania jego telefonu komórkowego, którego zbadanie mogłoby ewentualnie dostarczyć szczegółów zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję