Reklama

Niedziela Przemyska

Odnowione obiekty Kościoła przemyskiego

13 listopada nastąpiło oficjalne zakończenie prac i oddanie do użytku byłego kompleksu klasztornego sióstr Felicjanek przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz dawnego kina w Domu Archidiecezjalnym „Roma” w Przemyślu. Rewitalizację i przebudowę tych obiektów, prowadzoną przez archidiecezję przemyską, udało się przeprowadzić, mimo pojawiających się trudności, dzięki współpracy Kurii Archidiecezji Przemyskiej z władzami miasta i województwa oraz przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Reklama

Zabytkowy kompleks klasztorny, oddany na własność archidiecezji przemyskiej przez siostry Felicjanki w 2001 r., wymagał gruntownego remontu. Prace nad tym obiektem zaowocowały jego przebudową i odnowieniem. Teraz będzie mógł służyć jako centrum terapii i rehabilitacji oraz dom opieki dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych. Na poddaszu budynku utworzono mieszkania treningowe, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą uczyły się m.in. jak samodzielnie dbać o siebie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, przygotowywać posiłki i sprzątać. Zaniedbany sad zamieniono w ogród z alejkami spacerowymi, który będzie mógł służyć jako miejsce spotkań i rekreacji. W dawnym kinie „Roma” powstała wielofunkcyjna sala o przeznaczeniu edukacyjnym i kulturalnym, która będzie wykorzystywana jako miejsce wykładów, projekcji filmów, prezentacji, koncertów i wystaw. Odbyło się w niej już m.in. śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Dnia Niepodległości. Zagospodarowano także teren znajdujący się przy ul. Bp. Józefa Sebastiana Pelczara, przeznaczając go na plac zabaw dla dzieci i młodzieży.

W uroczystym zakończeniu prac, które miało miejsce w odnowionej sali widowiskowej kina „Roma”, wzięli udział m.in. abp Józef Michalik, prezydent Przemyśla Robert Choma, poseł Elżbieta Łukacijewska, podkarpacki konserwator zabytków Grażyna Stojak, przedstawiciele władz województwa i powiatu, projektanci, inspektorzy i wykonawcy inwestycji, duchowni oraz siostry Felicjanki. Grażyna Stojak dziękowała szczególnie trzem osobom, dzięki którym realizacja tego projektu była możliwa: Księdzu Arcybiskupowi, prezydentowi Chomie oraz ks. Edwardowi Sobolakowi, ekonomowi Kurii Archidiecezjalnej. O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie Szkoły Muzycznej w Sanoku. Po przemówieniach gości Ksiądz Arcybiskup poświęcił salę widowiskową, a następnie budynek przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie miał miejsce poczęstunek, po którym zwiedzono wyremontowany obiekt.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal modlił się za zmarłych poprzedników

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

Przemyśl

abp Adam Szal

Dariusz Tawarski

W Dzień Zaduszny abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Po Eucharystii odbyła się procesja za zmarłych do podziemi świątyni, gdzie pochowani są zmarli biskupi przemyscy.

Abp Adam Szal stwierdził, że Mszom świętym sprawowanym w Dzień Zaduszny towarzyszą smutek i nadzieja „potwierdzona zmartwychwstaniem Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję