Reklama

Niedziela Przemyska

V Międzynarodowy Plener Fotografii i Pisania Ikon

Niedziela przemyska 49/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

ikona

Maciej Kuszela

Stowarzyszenie „Rajska Dolina” prowadzi w miejscowości Rajskie międzynarodowe plenery artystyczne z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Niemiec. W tym roku, w maju odbył się V Międzynarodowy Plener Fotografii i Pisania Ikon, pod tytułem „Ikona jako produkt lokalny oraz przestrzeń spotkania i pojednania”, współfinansowany przez Szwajcarię z programu „Alpy Karpatom”. Głównym przesłaniem organizowanych plenerów są słowa bł. Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża nas na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Prace powstałe podczas pleneru prezentowane były na 6 wystawach poplenerowych od maja do listopada br. W sumie wystawy obejrzało ok. 8 tys. osób, okolicznych mieszkańców oraz turystów z kraju i z zagranicy. Tak o tym wydarzeniu pisze fotograf Bożena Kuszela, uczestniczka pleneru:

Przestrzeń spotkania i pojednania – gdzie taką znaleźć? Z pewnością takiej przestrzeni można było doświadczyć na plenerze, który się odbył w maju br. w Rajskim Gościńcu Małgorzaty i Andrzeja Koncewiczów. Warsztaty pisania ikon z udziałem młodzieży szkolnej i dorosłych, wspólna – wieńcząca je – wystawa ikon i ich poświęcenie w Łopience, a także prezentowana tam wystawa „Portrety opowiedziane” – to wszystko było spotkaniem na różnych płaszczyznach: międzypokoleniowej, kulturowej, wyznaniowej, historycznej. Stało się tak dzięki, z jednej strony, udziałowi w plenerze twórców z Ukrainy, z drugiej, opowiedzianym przez sportretowane osoby historiom z ich życia, które zostało naznaczone tragedią polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego konfliktu na tych ziemiach. I tak jak ikony potrafiły zjednać katolików i grekokatolików, także księży tych wyznań, którzy wspólnie je poświęcili podczas specjalnego nabożeństwa w świątyni w Łopience, tak spisane dramatyczne wspomnienia dołączone do fotografii pełne były pojednawczych i przyjaznych tonów pod adresem współmieszkańców innej narodowości. Bo obie doświadczyły cierpienia. Lektura tych opowieści, których sędziwi autorzy spoglądają ze zdjęć na czytających, nabiera dodatkowego znaczenia w roku 70. rocznicy rzezi wołyńskiej. To głos świadków podobnych wydarzeń, którzy, jak 89-letnia dziś Anastazja Solan, mówią: „Niewinne ludzie ginęli! Przecież razem żyli. Mogli dalej żyć. Dlaczego różnicowali się? Winuję wszystkich”.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak czytać ikonę Bożego Narodzenia

Niedziela warszawska 51/2015, str. 2-3

[ TEMATY ]

wywiad

ikona

Atrur Stelmasiak

Ikona Bożego Narodzenia

Ikona Bożego Narodzenia

Z Mateuszem Środoniem, warszawskim malarzem ikon i współtwórcą Studium Chrześcijańskiego Wschodu na Służewie, rozmawia Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – Według wschodniej tradycji ikony się pisze. A skoro jest coś napisane, to można to również przeczytać. Patrzymy na Twoją ikonę Bożego Narodzenia, która znajduje się w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu. Co jest na niej napisane?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję