Reklama

Niedziela Łódzka

Ku czci Bałuckiej Pani

Niedziela łódzka 49/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Waldemar Kulbat

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położona w łódzkiej dzielnicy Bałuty przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Miłosiernej. W tutejszej świątyni znajduje się otoczony wielką czcią wiernych wizerunek Madonny (Maryja przedstawiona jest bez Dzieciątka, z głową pochyloną w lewą stronę i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Sama forma, jak również poszczególne jej elementy – twarz, oczy, nos, brwi, długie palce dłoni, ciemna karnacja przypomina obraz Maryi z Ostrej Bramy). Od niepamiętnych czasów cudowny obraz cieszył się i nadal cieszy wyjątkowym kultem. Podania historyczne mówią, że wiele kobiet będących w stanie błogosławionym powierzało życie swoich dzieci Matce Bożej Łódzkiej – Bałuckiej. Także obecnie za wstawiennictwem sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – bohaterskiej położnej z Auschwitz (której doczesne szczątki spoczywają w podziemiach kościoła) łodzianki proszą Matkę Bożą, by mogły począć i szczęśliwie urodzić dzieci. Później przychodzą ze swymi pociechami, by wyrazić podziękowania Matce Bożej. W każdy wtorek o godz. 8 i 18 jest sprawowana w kaplicy Msza św., a następnie odprawiana nowenna.

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył bp Adam Lepa. Obecni byli księża z Łodzi, a także kapłani pochodzący z parafii. Przybyły poczty sztandarowe asyst oraz liczni wierni. Ks. dr Krzysztof Majacz, proboszcz parafii, witając zebranych przypomniał, iż dostojny celebrans, który przez blisko siedem lat sprawował urząd proboszcza tutejszej parafii, przybywa do szczególnie bliskiej mu wspólnoty.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup ukazał Maryję jako Wspomożycielkę ludzi znajdujących się w najbardziej trudnych sytuacjach życiowych. Do takich sytuacji przedstawionych na kartach Ewangelii należy wstawiennictwo i pomoc okazana Elżbiecie czy uczestnikom zaślubin w Kanie Galilejskiej. Kaznodzieja przypomniał, jak wielką czcią jest otoczona Matka Boża w znaku Jej obrazu, o czym świadczy fakt, iż nigdy nie brakuje przychodzących do kaplicy i modlących się ludzi. Podczas liturgii większość uczestniczących przystąpiła do Komunii św. Ksiądz Biskup przypomniał o możliwości uzyskania odpustu zupełnego. Wymienił warunki konieczne do jego uzyskania i zwrócił uwagę, że odpust jest łaską darowania winy za grzechy, jaką wierni mogą uzyskać, czerpiąc ze skarbca zasług wysłużonych na krzyżu przez Jezusa Chrystusa.

Tegoroczna uroczystość odpustowa wpisała się w zakończenie Roku Wiary, w którym dobrym zwyczajem stało się adorowanie Najświętszego Sakramentu w godzinach rannych i popołudniowych w kaplicy Matki Bożej. Ksiądz Proboszcz wraz z księżmi i wspólnotą parafialną serdecznie zaprasza łodzian do porannych (godz. 7-8) adoracji Najświętszego Sakramentu, wystawionego przed wizerunkiem Matki Bożej Łódzkiej. Zaś w każdy piątek tygodnia zaprasza do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.15. W tym dniu Najświętszy Sakrament jest wystawiany w głównym ołtarzu o godz. 16.45. W tym czasie jest obecny kapłan w konfesjonale, gdzie można skorzystać z sakramentu pokuty lub rozmowy. W każdą sobotę o godz. 17 odmawiany jest Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W każdy czwarty piątek miesiąca Ksiądz Proboszcz zaprasza na cykliczne katechezy dla dorosłych i młodzieży, tematem których były już: „Liturgia a pobożność ludowa”, „Jak czytać Różaniec i Pismo Święte”, „Modlitwa drogą do świętości”. Na kolejnych spotkaniach także będą omawiane ważne tematy naszej wiary.

Od 1 lipca 2013 r. proboszczem parafii jest ks. dr Krzysztof Majacz, którego wspomagają wikariusze: ks. Jacek Prostacki i ks. dr Waldemar Bartocha. Ksiądz Proboszcz kontynuuje dzieło poprzednich duszpasterzy: ks. prał. Józefa Masłowskiego i ks. dr. Tomasza Falaka. Trwa wielka praca renowacji wspaniałej zabytkowej świątyni. Wielu inicjatyw duszpasterskich wymaga społeczność parafialna. Pomoc dla osób będących w trudnych warunkach, praca z młodzieżą to wielkie zadania dla duszpasterzy i parafialnych grup ewangelizacyjnych.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto parafii

Doroczny odpust w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce miał poczwórny wymiar. Zgromadzeni parafianie i goście, zarówno kapłani, jak i świeccy, przeżywali uroczystość ku czci świętych Apostołów, bierzmowanie młodzieży, festiwal pieśni religijnej oraz imieniny proboszcza ks. kan. Piotra Jastrzębskiego. Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik

Święto parafii, przypadające w pierwszy wakacyjny dzień, zgromadziło wokół ołtarza rzeszę wiernych, składających Bogu dziękczynienie za kolejny rok obfitujący w błogosławieństwo i wstawiennictwo patronów. Szczególnym powodem do wdzięczności była młodzież, zdecydowana przyjąć sakrament bierzmowania. Dla kilkudziesięciu młodych osób parafialny odpust stał się uwieńczeniem całorocznej pracy, zmierzającej do poznania Boga i umiłowania bliźnich. - Z niepokojem, ale i ufnością patrzymy na nasze dzieci, które wkraczają w dorosłość. Widzimy ich niepokój serca i zamęt wewnętrzny, ale wiemy, że tylko Chrystus poprowadzi ich przez życie właściwą drogą. Prosimy więc o namaszczenie naszych dzieci Duchem Świętym, aby umocnił je w mężnym wyznawaniu wiary katolickiej - prosili rodzice, witając abp. Stanisława Budzika. O dobrym przygotowaniu swoich młodych parafian zaświadczał Ksiądz Proboszcz, prosząc Pasterza o modlitwę za nich, by sakrament dojrzałości chrześcijańskiej stał się orężem w pokonywaniu codziennych trudności. Sami młodzi, świadomi powagi swojej decyzji, odważnie wyciągali ku niebu dłonie z krzyżami, zapewniając, że pod tym znakiem chcą budować swoją przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję