Reklama

Niedziela Lubelska

Ostrobramskiej Matce Miłosierdzia

W uroczystościach odpustowych ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Wierzbicy uczestniczył abp Stanisław Budzik. To w naszej archidiecezji jedyna parafia pod takim wezwaniem.

Niedziela lubelska 49/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Grzegorz Jacek Pelica

W niedzielę 17 listopada Księdza Arcybiskupa i ks. Krzysztofa Podstawkę, wicekanclerza Kurii Metropolitalnej, w progach świątyni powitali przedstawiciele rady parafialnej. Abp Stanisław Budzik podziękował wiernym za wybudowanie pięknej świątyni i domu parafialnego oraz za stałą troskę o zachowanie wiary i religijne wychowanie młodzieży. Podzielił się też wrażeniami z pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie, która przez wieki była drugim po Jasnej Górze duchowym centrum mieszkańców Rzeczypospolitej.

Reklama

W homilii Arcypasterz przypomniał dzieje kultu Matki Bożej Ostrobramskiej i jego ślady w polskiej literaturze, z Mickiewiczowską „Inwokacją”. Zebrani z uwagą wysłuchali komentarza do ewangelicznej perykopy o zwiastowaniu i wcieleniu Syna Bożego. – Maryja, Matka Chrystusa, znajduje się zawsze najbliżej najważniejszych wydarzeń z historii naszego zbawienia. Dlatego zajmuje ważne miejsce w nauce Kościoła i cieszy się czcią wiernych. Wyznajemy w niej Przewodniczkę naszej wiary, wpatrując się w Jej wzór – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz ukazał głęboki sens słów anielskiego przesłania: „Pan z Tobą! (…) Nie bój się, Maryjo…”. – Bóg połączył w łonie Maryi czas i wieczność, Boga i człowieka. Nie tylko dla Ciebie, Maryjo, ale dla nas, bo chciał być Bogiem z nami. Niewidzialny Bóg zechciał nam pokazać ludzką twarz, abyśmy uwierzyli, jak bardzo nas umiłował i jak wielkie jest Jego miłosierdzie. Słowa: „Raduj się!” skierowane są do każdego z nas. „Nie bój się!” – to przesłanie do Zachariasza, do Józefa; podobnie do pasterzy z Betlejem. Z tym samym orędziem: „Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa!” stanął 35 lat temu przez Kościołem i światem bł. Jan Paweł II. Mówił: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju!” – przypominał. Metropolita nawiązał do ważnych wydarzeń w dziejach Europy i Polski, w których można było z przekonaniem powiedzieć: „Niech żyje Polak! Jedyny obrońca Maryi!”. W historii narodu polskiego wiele faktów świadczyło o tym, że spełnił on najdoskonalej Chrystusowy testament z Krzyża: „Matko, oto Syn twój, Synu, oto Matka twoja”. Symbolicznym komentarzem do słów Arcypasterza było złożenie w darach ołtarza odnalezionej XVII-wiecznej kopii cudownej ikony Matki Bożej Chełmskiej z cerkwi w Pniównie.

Abp Stanisław Budzik nawiązał również do kończącego się Roku Wiary, zwracając uwagę, że nie kończy się obowiązek pogłębiania wiary i poznawania Chrystusa. – Maryja, Matka Miłosierdzia, jest tutaj wspaniałą nauczycielką. Wszak „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam (Jezus) powie” to ostatnie Jej słowa zapisane w Ewangeliach; brzmią jak testament. Od Maryi chcemy się uczyć wiary żywej i wyobraźni miłosierdzia – mówił. Pasterz przywołał słowa modlitwy sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, czciciela Matki Miłosierdzia: „Podążałaś za Synem Miłości Bożej wszędzie, by w porę podpowiadać: wina nie mają, chleba nie mają, miłości nie mają, łaski potrzebują, serca szukają! Czy w Kanie, na Golgocie czy dziś – po prawicy Zbawiciela w niebie, miłosierdzie Twoje zawsze niemal uśmiecha się przez łzy; zawsze tam, gdzie męka zwątpienia. I, dopiero gdy łzy obmywają oczy i serce z pyłu ziemi, dostrzegamy Pańskie miłosierdzie i obfite u Niego odkupienie”.

Dziękując w imieniu wierzbickich parafian za pasterską wizytę, Bronisław Bartoszewski, który jest delatorem męskiego koła Żywego Różańca, powiedział: – Chciałoby się powiedzieć, jak uczniowie w Emaus: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił” oraz wykrzyczeć, jak Piotr na górze Tabor: „Dobrze nam tu być!”, a przecież wiemy, że jest to niemożliwe. Księże Arcybiskupie, zapewniamy cię o naszej modlitwie, życząc, aby miłosierny Jezus prowadził cię apostolską drogą św. Piotra, szczególnie tą po Zesłaniu Ducha Świętego”.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny odpust

W niedzielę 18 czerwca, po raz pierwszy od pamiętnej koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej w 1989 r., diecezja zielonogórsko-gorzowska mogła obchodzić tego dnia uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Uroczystościom przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Dotychczas diecezja nasza uroczystość odpustową ku czci swej Głównej Patronki obchodziła w dzień Wniebowzięcia Matki Bożej. Dzięki życzliwości Stolicy Apostolskiej od dziś dzień Matki Bożej z Rokitna obchodzić będziemy w każdym kościele i każdej kaplicy naszej diecezji właśnie 18 czerwca. Wierzę, że to będzie nowy impuls do rozwoju kultu Matki Bożej z Rokitna w naszej diecezji – powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję