Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariusze: czapki z głów, idźcie tak dalej!

Tak do kilkuset młodych ludzi – wolontariuszy szkolnych kół Caritas z całej diecezji mówił Bertus Servaas – prezes Vive Targi Kielce podczas VI Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się 18 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach. Z młodzieżą spotkało się wtedy szczególne grono osób: bp Marian Florczyk, prezydent Kielc – Wojciech Lubawski i ks. Krzysztof Banasik – wicedyrektor Caritas kieleckiej (obaj to absolwenci ZSZ nr 1), a także gość wyjątkowy: Karol Bielecki – zawodnik Vive Targów Kielce.

Gospodarzem spotkania był ZSZ nr 1, który znajduje się w czołówce działalności wolontaryjnej. Wolontariusze z tej szkoły od kilkunastu lat są najefektywniejsi w gronie honorowych krwiodawców, propagują kwestie bezpieczeństwa na drogach, ideę przeszczepów organów i zasady pierwszej pomocy, organizują „walentynkową ścianę miłości” i akcję „Góra grosza”; przygotowali dwie ciężarówki darów dla powodzian, własnoręcznie wykonują przedmioty dla przedszkoli, domów dziecka i potrzebujących, opiekują się cmentarzem starym i cmentarzem żydowskim w Kielcach, organizują zbiórki dla hospicjum, zbiórki żywności i in. Dzięki uczniowskiej solidarności przeprowadzono akcję pomocy dla kolegi, któremu spalił się dom, oraz dla ucznia sparaliżowanego po wypadku. – Nie udałoby się tyle zrobić, gdyby nie pomoc Caritas kieleckiej i Bertusa Servaasa – przekonywali uczniowie.

Reklama

VI Forum Szkolnych Kół Caritas przebiegało pod hasłem: „Aktywność społeczna młodzieży szkolnej w diecezji kieleckiej”. Temat mobilizował do omówienia dorobku współczesnych wolontariuszy (w filmach, prezentacjach), ale i wspomnień czasów, gdy wolontariat nie był czymś oczywistym. Ten wątek poruszył głównie bp Marian Florczyk. – Etymologia słowa wolontariat zakłada dobrą wolę człowieka – mówił bp Florczyk, zaznaczając jednak, że w jego latach szkolnych on sam nie słyszał o wolontariacie, a zetknął się z nim dopiero za granicą, gdzie „w latach 60. młodzież wyszła z dobrą wolą do ludzi marginesu”. Na potrzeby spotkania z młodzieżą Ksiądz Biskup przejrzał PRL-owskie słowniki i encyklopedie, w których nie było w ogóle hasła „wolontariat”. – U podstaw wolontariatu jest dobra wola, serce, bezinteresowność, spontaniczność, odpowiedzialność – podkreślał. Opowiadał także o ogromnej pracy wolontariuszy podczas igrzysk olimpijskich i Światowych Dni Młodzieży. – Moim zdaniem, wolontariat w Polsce pojawił się podczas pielgrzymek Jana Pawła II – stwierdził bp Florczyk.

Z kolei prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył, że do skutecznej organizacji pomocy potrzebne są konkretne służby, organizacje, a „Caritas jest profesjonalistą i liderem w dziedzinie pomagania”. Jako przykład podał trudną budowę hospicjum w Kielcach, którą prowadzi Caritas kielecka. Zauważył także znaczenie osobistych spotkań z ludźmi, gdy „dobre słowo to nieraz więcej niż dar”, wspomniał ogromne serce i empatię śp. bp. Mieczysława Jaworskiego.

Bertus Servaas – prezes Vive Targi Kielce podkreślał: – Nie ma wolontariatu bez ludzi, którzy go organizują, problemem jest odpowiedzialność społeczeństwa (…). Klub, fundacja – to moja odpowiedzialność za miasto, w którym żyję. Zaapelował do przedsiębiorców, którzy jego zdaniem, mają czym się podzielić, ale nie chcą lub nie umieją… – Będziemy w życiu upadać, ale ważne jest mieć w sobie wolę, aby się podnieść – mówił.

Reklama

Brawami wolontariusze nagrodzili świadectwo Karola Bieleckiego – zawodnika Vive Targi Kielce, reprezentanta Polski w piłce ręcznej i propagatora krwiodawstwa. – Dużo dobrego i złego mnie spotkało, ale wielu ludzi podało mi rękę, gdy upadałem, wielu bardzo mi pomogło (…). Trochę już lat spędziłem na parkiecie; grając, pomagam tym, którzy także muszą dać sobie radę po wypadku (…). Skupmy się na tym, co możemy razem zrobić. Ważne, żeby być sumiennym i nie zawodzić drugiego człowieka – mówił Bielecki.

Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu przedstawił specyfikę i historię szkolnych kół Caritas, które w diecezji istnieją od 2001 r. (pierwsze koło powstało w Polsce w 1995 r.).

Szkolne koła Caritas są to grupy wolontaryjne działające w placówkach oświatowych, koordynowane przez Caritas diecezjalną. Młodzi wolontariusze odwiedzają chorych w szpitalach, organizują atrakcje dla starszych i niepełnosprawnych w placówkach, biorą udział w kwestach i zbiórkach żywności, świadczą pomoc osobom indywidualnym oraz wykonują wiele innych prac na rzecz drugiego człowieka. W diecezji kieleckiej funkcjonują 64 Szkolne Koła Caritas, w których działa około 1500 wolontariuszy. Do najmłodszych należy koło z Zespołu Placówek Oświatowych w Piotrkowicach k. Chmielnika. – Ok. 20 naszych uczniów zaangażowało się w pomoc dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, w zbiórkę na budowę papieskiej szkoły w Afryce, zabawek i książek dla dzieci na Kresach, pomoc koleżeńską w lekcjach. Ważny punkt to także przygotowanie paczek na Boże Narodzenie i Wielkanoc – opowiada dyrektor szkoły Jacek Sobaś. Kołem Caritas opiekują się Dorota Kubicka, Teresa Majkowska i o. Grzegorz Zapłatyński.

Podczas spotkania swój dorobek prezentowały także inne koła z diecezji, a gospodarze przygotowali program artystyczny. Nawiązywał on do obchodzonego Roku Obywateli. – Choć w Polsce mamy słabe wskaźniki zaangażowania w wolontariat, diecezja kielecka ma się czym pochwalić – uważa Damian Zegadło.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie służył pokoleniom wolontariuszy. Trwa remont

[ TEMATY ]

wolontariat

remont

Maltańska Służba Medyczna

Maltańska Służba Medyczna Andrychów

Wolontariusze podczas prac.

Wolontariusze podczas prac.

Maltańczycy remontują pomieszczenie służące do koordynacji wolontariatu.

Gmina Andrychów przekazała w użyczenie komendantowi Piotrowi Moskwikowi i wolontariuszami Maltańskiego Centrum Wolontariatu w Andrychowie pomieszczenia, które będą służyć do koordynacji działań wolontariatu maltańskiego w regionie. Jednak by zamierzenie mogło być zrealizowane, potrzeba wyremontować lokal i wyposażyć go, aby mógł służyć także następnym pokoleniom wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję