Reklama

Niedziela Podlaska

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej

Od jakiegoś czasu ciągle słychać o kryzysie w oświacie. Na wszystko brakuje środków, ciągle trzeba podnosić kwalifikacje, uczniowie są coraz trudniejsi, a praca bardziej stresująca. Z każdej strony wymagania, oskarżenia, narzekania. Pracując w szkole, mam okazję słyszeć i obserwować, z jakimi trudnościami zmagają się nauczyciele. Coraz więcej w nich zwątpienia, bo na poprawę sytuacji się nie zanosi. Coraz więcej niezbędnych „papierków”, pism i zaświadczeń. W tych warunkach trudno pielęgnować zamiłowanie do bycia wychowawcą i przekazywania wiedzy, z powodu którego tak wiele osób wybrało ten właśnie zawód. Wizja dość pesymistyczna, jednak wśród mroków codzienności pojawiło się światełko.

W październiku, miesiącu, w którym obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, odbyły się pierwsze spotkania Duszpasterstwa Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej. Choć duszpasterstwo tej grupy zawodowej istnieje w naszej diecezji od wielu lat, jednak charakter jego pracy przybierał inną formę. Ks. Robert Grzybowski zachęcony przez Księdza Biskupa podjął współpracę z nauczycielami, by odpowiedzieć na ich potrzeby. To nauczyciele mają bezpośredni kontakt z młodzieżą, więc tylko jeśli sami będą blisko Boga, będą mogli prowadzić do Niego także swoich uczniów.

Reklama

Na pierwszym spotkaniu motywem przewodnim było kluczowe pytanie: Czy czujesz się dziś kochany przez Boga? Już św. Paweł dał nam receptę na każdą trudność: „Jeśli Bóg jest przy nas, to któż przeciwko nam?” (Rz 8, 31). Tylko trwając w Bogu, w Jego miłości, jesteśmy zdolni przejść przez to, co na pozór jest nie do przejścia. Boża miłość jest tym, co ożywia naszą wiarę i rozpala nasze serca miłością do Boga, drugiego człowieka i siebie. I choć grzech oddziela nas od Ojca, sprawia, że nie czujemy się kochani i pełno w nas lęku o przyszłość, pracę i rodzinę, On poradził sobie z naszą słabością. Jezus jest Tym, który zdejmuje z nas ciężar grzechu, trzyma nas w swoich dłoniach i błogosławi nam, otaczając opieką. Poruszającą wizualizacją tych słów był krótki film, który oglądaliśmy na początku. „Światło w ciemności”, film łatwo dostępny w internecie, pokazuje, że nawet jeśli obecnie jesteśmy w trudnym momencie życia, dopadła nas monotonia i bylejakość, jest Ktoś, kto ratuje nas z opresji. Przemek, nauczyciel z Bielska Podlaskiego, tak skomentował pierwsze spotkanie: „Zawsze w tego typu spotkaniach uderza mnie poczucie spokoju i radości, które towarzyszą uczestnikom. Człowiek zapomina o troskach i nie czuje przygnębienia z powodu trudów życia i pracy. To jasne wskazanie, że gdy zdecydujemy się zawierzyć nasze życie i pracę Panu Bogu, On da nam siły do walki”. Na każdym spotkaniu mogliśmy usłyszeć świadectwo. Magda, nauczycielka z Kamionny, oraz Marcin, nauczyciel z Sokołowa Podlaskiego, opowiadali o tym, jak spotkanie z Jezusem zmieniło ich życie oraz jak wygląda ich codzienność z perspektywy osoby wierzącej.

Do tej pory spotkania duszpasterstwa odbyły się w Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim, Łochowie, Bielsku Podlaskim, Węgrowie i Ciechanowcu. Łącznie uczestniczyło w nich ok. 280 nauczycieli. We wszystkich środowiskach nauczyciele wykazali chęć comiesięcznych spotkań, by budować więź z Jezusem i wartościowo spędzić wolny czas.

Więcej informacji o miejscach i terminach następnych spotkań dla nauczycieli i ich bliskich można uzyskać na stronie www.snedrohiczyn.pl w zakładce „nauczyciele”.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Niedziela wrocławska 37/2016, str. 4

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

warsztaty

warsztaty

wykład

Lilianna Sicińska

Katecheta dwóch liceów w Bytomiu Adam Maniura

Katecheta dwóch  liceów w Bytomiu Adam Maniura

W dniach 29-30 sierpnia na Papieskim Wydziale Teologicznym trwały 46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie pod hasłem „Idźcie i głoście! Światowe Dni Młodzieży i co dalej?”. Temat podjęło 12 prelegentów, zastanawiając się podczas wykładów i warsztatów, jak podtrzymać ogień wiary rozpalony podczas ŚDM i wizyty papieża Franciszka w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję