Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nieustannie zabiegał o ducha polskiego

Propaganda komunistyczna zarzucała kardynałowi Augustowi Hlondowi między innymi porzucenie kraju w 1939 r., podczas gdy był on jedynym hierarchą w okupowanych przez Niemców krajach, który nie poszedł na najmniejszą nawet współpracę z okupantem. Co więcej, rozgłaszał na cały świat prawdę o zbrodniach wojennych i wszelkich niegodziwościach dokonywanych przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej – powiedział biskup Piotr Greger w wystąpieniu otwierającym konferencję poświęconą kardynałowi Augustowi Hlondowi.

25 listopada w bielskim Kolegium Nauczycielskim o znaczeniu zasłużonego dla naszej ojczyzny purpurata w różnych kontekstach tematycznych mówiło kilkunastu naukowców z Bielska-Białej, Katowic, Warszawy, Poznania oraz Prešova na Słowacji. W swoich wystąpieniach poruszyli oni m.in. problematykę małżeństwa i rodziny, formacji narodowej i politycznej duchowieństwa polskiego i historii Kościoła na Śląsku, wychowania młodzieży, prawa naturalnego w nauczaniu i działalności urodzonego w Brzęczkowicach duchownego.

Reklama

– Kardynał nieustannie zabiegał o to, żeby odpowiednio kształtować ducha polskiego w trudnych czasach. Rozwijał szkolnictwo, rozwijał organizacje społeczne. Po odzyskaniu niepodległości państwo wyniszczone i rozbite wymagało intensywnej i zorganizowanej pracy. Kardynał swoją działalnością duszpastersko-społeczną nakreślił wyraźne ramy współpracy Kościoła z państwem – stwierdził przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji, dr hab. Krzysztof Śledziński z Uniwersytetu Śląskiego.

Konferencja była częścią obchodów Roku Kardynała Augusta Hlonda na Śląsku. Uchwałą z 15 października 2012 r. Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2013 r. Rokiem Kardynała Augusta Hlonda.

August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach k. Mysłowic. W 1897 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów. Po złożeniu ślubów wieczystych został przez przełożonych skierowany na studia filozoficzne i teologiczne do Rzymu na Papieski Uniwersytet Gregoriański. Po studiach pracował w Oświęcimiu jako nauczyciel, przygotowując się do przyjęcia święceń kapłańskich, które otrzymał w 1905 r. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w placówkach salezjańskich w Przemyślu i Oświęcimiu. Po utworzeniu w 1925 r. diecezji katowickiej zostaje mianowany jej biskupem. Decyzją Piusa XI, 24 czerwca 1926 r. zostaje arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz prymasem Polski, a 20 czerwca 1927 r. kardynałem. Zmarł niespodziewanie 22 października 1948 r. w Warszawie.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudował most do polskiej emigracji

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kościół

Hlond

Archiwum Chrystusowców

Od początku prymasowskiego posługiwania kard. August Hlond przekonywał, że „nikt nie może być obojętny na to, że czwarta część narodu żyje wśród obcych w trudnych i nienormalnych warunkach, wydana częstokroć na wyzysk i nędzę”

W 1926 r. arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, a tym samym prymasem Polski i protektorem wychodźstwa polskiego został biskup katowicki August Hlond. Nowy Prymas dobrze znał sytuację polskich emigrantów i miał świadomość ich potrzeb religijnych, bowiem sam, zanim został prymasem, ponad 20 lat przebywał poza ojczyzną. W Warszawie w 1929 r., w czasie Zjazdu Polaków z Zagranicy, poinformował: „Episkopat Polski stara się duszpasterstwo zagraniczne ująć w nową formę”. I rzeczywiście, całym sercem zajął się emigracją, pojmując to jako uczestnictwo w misji Dobrego Pasterza.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję