Reklama

Oswajanie wiary

Napisał najmądrzej o mądrości

To już tradycja, że organizatorzy kolejnych edycji Dni Jana Pawła II w Krakowie ogłaszają konkurs literacki, do udziału w którym zapraszają polskich studentów. W tym roku zainteresowani mieli napisać esej na temat mądrości. Jak organizatorzy wyjaśniali, przedmiotem pracy miała być „analiza filozoficznych, teologicznych lub literackich tekstów Karola Wojtyły – Jana Pawła II, twórcze rozwinięcie jego myśli lub odniesienie do niej”.

Kim jest laureat?

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło podczas uroczystego zakończenia VIII Dni Jana Pawła II, po Mszy św. w sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się”. Siedmioosobowe jury, któremu przewodniczyła prof. Zofia Zarębianka z UJ, postanowiło uhonorować pracę pt.: „Mądrość Maksa i mądrość Adama. Co Karol Wojtyła mówi o mądrości w dramacie «Brat naszego Boga»?”. Jej autor, alumn Maciej Koczaj przyjechał po odbiór nagrody z Poznania, gdzie jest studentem IV roku teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego.

Reklama

– O konkursie dowiedziałem się z ogłoszenia, które przeczytałem Internecie – powiedział po odbiorze nagrody zdobywca I miejsca. – W tym czasie akurat czytałem dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Uznałem, że warto, w oparciu o ten utwór, napisać, jaka koncepcja mądrości została zarysowana w sztuce. Starałem się ukazać, że mądrość to nie kwestia suchych definicji. Bowiem jej zdobywanie wpisuje się w los konkretnego człowieka, w przypadku tego dramatu jest nim Adam Chmielowski i poprzez jego doświadczenie, jego drogę do mądrości możemy zobaczyć, prześledzić, jak ona osiąga swój szczyt w świętości.

Co mówi o pracy i nagrodzie?

Alumn Maciej Koczaj przyznał, że pracę na konkurs pisał z przerwami, bowiem w wakacje musiał przerwać jej tworzenie z powodu wyjazdu na praktykę do Londynu. Z rozmowy wynika, że to nie pierwszy konkurs literacki, w którym z powodzeniem uczestniczył. – Być może jest to jakiś talent literacki. Jeżeli tak, to postaram się nie sprzeniewierzyć tego daru – zapewnia z uśmiechem Laureat i dodaje, że informację o wygranej w konkursie na esej przyjął z pewnym zaskoczeniem, ale i zadowoleniem.

– Wysyłając pracę na konkurs, uważałem, że jest ona dobra i bez wstydu mogę się pod nią podpisać. A to, że została uhonorowana, potwierdziło jakieś moje przypuszczenia, że stworzyłem przyzwoity tekst – powiedział alumn Maciej Koczaj. Gdy pytam, jak w seminarium przyjęli informację o jego wygranej, odpowiada: – Ufam, że cieszą się z mojego sukcesu. Przełożeni wysłali mnie po odbiór nagrody i z tego, co mi mówili, to wynika, że ta wygrana przynosi dumę seminarium.

W nagrodę alumn Maciej Koczaj – autor najlepszego eseju – pojedzie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jak przyznaje, jest to jego pierwszy wyjazd w tamte strony, stąd radość i przekonanie, że czeka go ciekawe doświadczenie!

2013-12-03 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama w Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 50-53

[ TEMATY ]

Niedziela Młodych

Przed nami 34. Światowe Dni Młodzieży. Tym razem papież Franciszek wybrał jako miejsce spotkania Panamę. Piękny, atrakcyjny kulturowo i klimatycznie kraj, do którego bardzo chciałoby się pojechać... Niestety, duża odległość powoduje, że dla wielu młodych to po prostu niemożliwe. Stąd kontynuując tradycję zainicjowaną spotkaniem sprzed 8 lat („Sydney w Warszawie”) kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zaprosił Wspólnotę Emmanuel (http://emmanuel.info.pl) do zorganizowania wydarzenia „Panama w Warszawie” dla wszystkich młodych, którzy chcą doświadczyć wspólnoty młodego, żywego Kościoła w łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję