Reklama

Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam

Niedziela Ogólnopolska 49/2013, str. 17

BPJG/ Marek Kępiński

Potwierdzam, że każde stawanie przed Bogiem w akcie modlitwy Apelu Jasnogórskiego jest jakąś tajemnicą łaski i „szkoły wiary Polaków”. Niezależnie od tego, czy dokonuje się w głębi pojedynczego ludzkiego serca, czy w społeczności osób – jest z jednej strony faktem historii, a z drugiej – charyzmatem. Bardzo dobitnie ujął to sam bł. Jan Paweł II, który powiedział: „W tym jesteśmy bezkonkurencyjni (...). Nikt poza Polakami nie śpiewa Apelu Jasnogórskiego”. Jest on bowiem odpowiedzią wiary na uprzedzającą wszystko miłość Boga, która przybliża się do nas przez Chrystusa, Syna Dziewicy Maryi z Nazaretu.

Dla wielu Polaków, zarówno w kraju, jak i rozsianych po całym świecie, modlitwa Apelu Jasnogórskiego stała się darem Bożym osobistych spotkań z Maryją i czasem refleksji nad sprawami Kościoła i Narodu. Trzeba też podkreślić, że wraz z wyborem kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość Apelu została włączona w dziedzictwo Kościoła powszechnego. Apel Jasnogórski stał się modlitwą uniwersalną, o czym świadczą przedstawiciele różnych krajów przybywający w pielgrzymkach na Jasną Górę. Uczestniczą oni aktywnie w tej wieczornej modlitwie i odmawiają „Zdrowaś Maryjo…” w swoim ojczystym języku.

Reklama

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa współczesnego filozofa włoskiego, a zarazem byłego eurodeputowanego – prof. Rocco Butiglionego, który zapytany o dziedzictwo bł. Jana Pawła II, powiedział: „Musicie na nowo przemyśleć Apel Jasnogórski, który – jak mi się wydaje – dobrze oddaje zaangażowanie Papieża. Być, czuwać przy Maryi, godzić się na to, aby Bóg wkraczał w nasze życie, z podziwem patrzeć na każdego człowieka. Bo tym, co wyróżniało Karola Wojtyłę, było przekonanie, iż nie ma banalnego życia”.

Pewnym tropem tych zadań mogą być słowa zapisane przez Cypriana Kamila Norwida: „Odczytuj dobrze i kończ w sobie”. Niech więc nasze wewnętrzne „czytanie” słów: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” będzie modlitwą dziękczynienia, zawierzenia, wierności i ekspiacji za akty bluźnierstwa i znieważania Matki Bożej.

Ważnym głosem wobec aktu profanacji wizerunku Królowej Polski w dniu 9 grudnia 2012 r. był i jest list Ojca Świętego Benedykta XVI z dnia 20 grudnia 2012 r., w którym wyraził nadzieję, że „ten przypadek agresji wobec znaku obecności Maryi w historii Polski i w sercach Polaków jeszcze bardziej umocni ich wierność Ewangelii, miłość do Jej Syna i ożywi modlitwę zanoszoną przez Jej wstawiennictwo”. Ojciec Święty Franciszek natomiast, jednocząc się z nami na modlitwie 12 października 2013 r., w Dniu Maryjnym obchodzonym w Roku Wiary, podczas czuwania „Z Maryją poza noc”, udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.

2013-12-03 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję