Reklama

Aspekty

Wyśpiewany jubileusz

W 1986 r. w zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miało miejsce historyczne wykonanie „Ojcze nasz” Moniuszki – śpiewały wtedy parafialny chór „Cantemus Domino” i Chór Katedralny z niemieckiego Verden, a utwór zaśpiewano po polsku. Okazją do powtórki był jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.

16 listopada kościół Zbawiciela był wypełniony niemalże po brzegi. Warto było przyjść dla samych gospodarzy, a zaprezentowali się jeszcze goście – wspomniany już Chór Katedralny z Verden, „Coro Formiginese” z Formigine (Włochy) oraz działający całkiem po sąsiedzku, bo w Wielkopolsce, chór „Harmonia” z Krobi. Każdy zespół pochwalił się swoim repertuarem, na koniec zaś połączono siły – który dyrygent nie marzy, by jego chór się rozmnożył? Wśród 3 finałowych utworów znalazło się „Ojcze nasz” – tym razem do Polaków i Niemców dołączyli Włosi.

Reklama

Każdy jubileusz jest oczywiście okazją do podziękowań. Nie zabrakło słów bp. Stefana Regmunta, który wręczył chórowi medal „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. – Jest dla mnie wielką przyjemnością móc przekazać to wyróżnienie, które przyznaje kapituła na wniosek duszpasterzy, którzy mogli obserwować pracę tego zespołu. Byli to księża Konrad Herrmann, Zbigniew Stekiel i Mirosław Maciejewski. Mam nadzieję, że na żadną ważną uroczystość zespół nie pojedzie bez tego medalu – powiedział bp Regmunt.

Medal w imieniu chóru przyjął dyrygent Maciej Ogarek. – Jest to 60 lat śpiewania Panu na chwałę, a ludziom ku pokrzepieniu serc. Podziękowania należą się przede wszystkim Panu Bogu, który nas powołał do tej służby – stwierdził, a chwilę później „Cantemus Domino” zaśpiewał „Czego chcesz od nas, Panie”.

– Dla parafii taki jubileusz to wielka radość – mówi proboszcz ks. Mirosław Maciejewski. – Przeżywamy to 60-lecie również jako wyraz wdzięczności za obecność chóru wśród nas. Taki chór jest w parafii bardzo potrzebny. Przede wszystkim ubogaca liturgię. Zespół organizuje koncerty kolędowe, pasyjne, a przez to ewangelizuje społeczność naszej parafii i nie tylko. Sami chórzyści również pogłębiają swoją formację duchową poprzez obecność na Eucharystii i uroczystościach, którym towarzyszą. Jest to też niewątpliwie wizytówka parafii w całej diecezji, a nawet poza jej granicami.

Pozostałe koncerty jubileuszowe odbyły się 15 listopada w Paradyżu (chór z Verden) oraz w Lubsku (chór z Formigine) i 23 listopada w Zielonej Górze („Cantemus Domino” i soliści).

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do 500-lecia parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Cykliczne spotkania i wykłady. Okolicznościowe koncerty. Szereg prac remontowo-konserwacyjnych i wiele innych inicjatyw. W ten sposób wierni z parafii św. Jerzego Męczennika w Puńcowie, w dekanacie goleszowskim, wraz z administratorem ks. Dariuszem Kowalą przygotowują się do obchodów 500-lecia parafii, jakie zaplanowano na 17 września 2018 r.

Do parafii św. Jerzego Męczennika należy średniowieczna zabytkowa świątynia w Puńcowie wykonana w stylu gotyckim oraz współczesna kaplica Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Dzięgielowie z barwnymi ornamentami. Jak czytamy w spisanej historii parafii, pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 r., ale nie wiadomo, czy istniały wówczas na tych terenach parafia i kościół. Przypuszcza się, że pierwsza drewniana świątynia mogła istnieć na terenie wsi przed 1500 r. Murowany kościół, ufundowany przez ówczesnego księcia cieszyńskiego Kazimierza IV, stanął w Puńcowie w 1518 r. i przetrwał do dziś. I jubileusz istnienia parafii na ziemi puńcowkiej parafianie będą świętować już za rok.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konflikty, kryzys gospodarczy i sanitarny przyczyną głodu milionów ludzi

2021-06-14 20:47

[ TEMATY ]

konflikt

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

Papież Franciszek oświadczył, że konflikty na świecie, ekstremalne zjawiska pogodowe, kryzysy gospodarcze i sanitarny stały się przyczyną głodu i niedożywienia milionów ludzi. Napisał o tym w przesłaniu do polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Polski minister przewodniczy obradom 42. Sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, rozpoczętej w poniedziałek w trybie zdalnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję