Reklama

Aspekty

Wyśpiewany jubileusz

W 1986 r. w zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miało miejsce historyczne wykonanie „Ojcze nasz” Moniuszki – śpiewały wtedy parafialny chór „Cantemus Domino” i Chór Katedralny z niemieckiego Verden, a utwór zaśpiewano po polsku. Okazją do powtórki był jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.

16 listopada kościół Zbawiciela był wypełniony niemalże po brzegi. Warto było przyjść dla samych gospodarzy, a zaprezentowali się jeszcze goście – wspomniany już Chór Katedralny z Verden, „Coro Formiginese” z Formigine (Włochy) oraz działający całkiem po sąsiedzku, bo w Wielkopolsce, chór „Harmonia” z Krobi. Każdy zespół pochwalił się swoim repertuarem, na koniec zaś połączono siły – który dyrygent nie marzy, by jego chór się rozmnożył? Wśród 3 finałowych utworów znalazło się „Ojcze nasz” – tym razem do Polaków i Niemców dołączyli Włosi.

Reklama

Każdy jubileusz jest oczywiście okazją do podziękowań. Nie zabrakło słów bp. Stefana Regmunta, który wręczył chórowi medal „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. – Jest dla mnie wielką przyjemnością móc przekazać to wyróżnienie, które przyznaje kapituła na wniosek duszpasterzy, którzy mogli obserwować pracę tego zespołu. Byli to księża Konrad Herrmann, Zbigniew Stekiel i Mirosław Maciejewski. Mam nadzieję, że na żadną ważną uroczystość zespół nie pojedzie bez tego medalu – powiedział bp Regmunt.

Medal w imieniu chóru przyjął dyrygent Maciej Ogarek. – Jest to 60 lat śpiewania Panu na chwałę, a ludziom ku pokrzepieniu serc. Podziękowania należą się przede wszystkim Panu Bogu, który nas powołał do tej służby – stwierdził, a chwilę później „Cantemus Domino” zaśpiewał „Czego chcesz od nas, Panie”.

– Dla parafii taki jubileusz to wielka radość – mówi proboszcz ks. Mirosław Maciejewski. – Przeżywamy to 60-lecie również jako wyraz wdzięczności za obecność chóru wśród nas. Taki chór jest w parafii bardzo potrzebny. Przede wszystkim ubogaca liturgię. Zespół organizuje koncerty kolędowe, pasyjne, a przez to ewangelizuje społeczność naszej parafii i nie tylko. Sami chórzyści również pogłębiają swoją formację duchową poprzez obecność na Eucharystii i uroczystościach, którym towarzyszą. Jest to też niewątpliwie wizytówka parafii w całej diecezji, a nawet poza jej granicami.

Pozostałe koncerty jubileuszowe odbyły się 15 listopada w Paradyżu (chór z Verden) oraz w Lubsku (chór z Formigine) i 23 listopada w Zielonej Górze („Cantemus Domino” i soliści).

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

My jesteśmy żywym Kościołem

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2015, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

PB

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystos´ciom jubileuszowym w Mie?- dzybrodziu Bialskim

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystos´ciom jubileuszowym w Mie?-
dzybrodziu Bialskim

Rocznica poświęcenia kościoła to okazja do uwielbienia Boga nie tylko za to, że mamy kościół, ale także za to, że my jesteśmy żywym Kościołem – powiedział bp Piotr Greger w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim, która świętowała 130. rocznicę konsekracji świątyni. 5 września Biskup przewodniczył Eucharystii, podczas której zwrócił uwagę na wartość świątyni w życiu parafialnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję