Reklama

Aspekty

Wyśpiewany jubileusz

W 1986 r. w zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miało miejsce historyczne wykonanie „Ojcze nasz” Moniuszki – śpiewały wtedy parafialny chór „Cantemus Domino” i Chór Katedralny z niemieckiego Verden, a utwór zaśpiewano po polsku. Okazją do powtórki był jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.

16 listopada kościół Zbawiciela był wypełniony niemalże po brzegi. Warto było przyjść dla samych gospodarzy, a zaprezentowali się jeszcze goście – wspomniany już Chór Katedralny z Verden, „Coro Formiginese” z Formigine (Włochy) oraz działający całkiem po sąsiedzku, bo w Wielkopolsce, chór „Harmonia” z Krobi. Każdy zespół pochwalił się swoim repertuarem, na koniec zaś połączono siły – który dyrygent nie marzy, by jego chór się rozmnożył? Wśród 3 finałowych utworów znalazło się „Ojcze nasz” – tym razem do Polaków i Niemców dołączyli Włosi.

Reklama

Każdy jubileusz jest oczywiście okazją do podziękowań. Nie zabrakło słów bp. Stefana Regmunta, który wręczył chórowi medal „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. – Jest dla mnie wielką przyjemnością móc przekazać to wyróżnienie, które przyznaje kapituła na wniosek duszpasterzy, którzy mogli obserwować pracę tego zespołu. Byli to księża Konrad Herrmann, Zbigniew Stekiel i Mirosław Maciejewski. Mam nadzieję, że na żadną ważną uroczystość zespół nie pojedzie bez tego medalu – powiedział bp Regmunt.

Medal w imieniu chóru przyjął dyrygent Maciej Ogarek. – Jest to 60 lat śpiewania Panu na chwałę, a ludziom ku pokrzepieniu serc. Podziękowania należą się przede wszystkim Panu Bogu, który nas powołał do tej służby – stwierdził, a chwilę później „Cantemus Domino” zaśpiewał „Czego chcesz od nas, Panie”.

– Dla parafii taki jubileusz to wielka radość – mówi proboszcz ks. Mirosław Maciejewski. – Przeżywamy to 60-lecie również jako wyraz wdzięczności za obecność chóru wśród nas. Taki chór jest w parafii bardzo potrzebny. Przede wszystkim ubogaca liturgię. Zespół organizuje koncerty kolędowe, pasyjne, a przez to ewangelizuje społeczność naszej parafii i nie tylko. Sami chórzyści również pogłębiają swoją formację duchową poprzez obecność na Eucharystii i uroczystościach, którym towarzyszą. Jest to też niewątpliwie wizytówka parafii w całej diecezji, a nawet poza jej granicami.

Pozostałe koncerty jubileuszowe odbyły się 15 listopada w Paradyżu (chór z Verden) oraz w Lubsku (chór z Formigine) i 23 listopada w Zielonej Górze („Cantemus Domino” i soliści).

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór Gloria Salvatori na zakończenie okresu kolędowania

[ TEMATY ]

chór

kolędowanie

Archiwum chóru

W Schronisku i Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu

W Schronisku i Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu

W minioną sobotę chór Gloria Salvatori zaśpiewał w Schronisku i Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu przy ul. Strzegomska 9.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję