Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz chóru

Chór Archikatedry Lubelskiej chwali Boga śpiewem już od 25 lat

Niedziela lubelska 47/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

Agnieszka Kowalczyk

Świętowanie rozpoczęło się w niedzielny wieczór 10 listopada od Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Wśród celebransów i zgromadzonych w świątyni obecni byli m.in.: biskup senior Ryszard Karpiński, prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miasta Marcin Nowak.

Na większą chwałę Boga

Zwracając się do jubilatów i ich gości, abp Stanisław Budzik nawiązał do myśli Mahatmy Ghandiego, który wyróżnił trzy przestrzenie życiowe kosmosu. Zaliczył on do nich morze, w którym żyją ryby, ziemię, jako miejsce funkcjonowania zwierząt oraz powietrze, jako obszar bytowania ptaków. Właściwościami zaś poszczególnych sfer są kolejno: cisza, krzyk i śpiew. Przy takim ujęciu rzeczywistości człowiek jako jedyny stanowi wyjątkowy byt, partycypujący we wszystkich wymienionych płaszczyznach. Jak ujął to Metropolita, człowiek posiada więc trzy środki wyrazu. – Niestety, w dzisiejszym świecie zostały one w dużej mierze zdominowane przez krzyk. A w ciszy przemawia Bóg. Dusza czysta wyśpiewuje zaś chwałę swojego Stworzyciela – mówił Ksiądz Arcybiskup. W homilii nawiązał też do słów św. Augustyna, który uznał śpiew jako wyraz miłości. Przypomniał, że śpiew kościelny był niezmiernie istotnym czynnikiem w procesie nawrócenia się świętego. Powtarzając za św. Augustynem, abp Budzik wzywał, by nieustannie śpiewać Panu pieśń nową ustami, głosem, sercem i życiem, „być tym, co się śpiewa”. Przypominając, że powołaniem każdego człowieka jest oddawanie chwały Bogu, Pasterz apelował: – Uczyńmy życie pieśnią nową, śpiewaną z głębi serc ku chwale Boga Ojca, który wydał za nas swojego Syna, który posłał nam Ducha Świętego Pocieszyciela i Uświęciciela, byśmy stawali się święci przed Jego obliczem. Śpiewajmy tę pieśń z mocą, śpiewajmy sercem, a nade wszystko śpiewajmy naszym życiem. Abp Stanisław Budzik dziękował również chórowi archikatedralnemu za jego wkład i rolę w tym procesie.

Podziękowania i odznaczenia

W drugiej części jubileuszowego spotkania zostały wręczone odznaczenia i medale. Prezydent Krzysztof Żuk przekazał na ręce dyrygenta i kierownika chóru prof. Grzegorza Pecki Medal Prezydenta Miasta Lublin. Jak uzasadnił, wyróżnienie zostało przyznane chórowi za wznoszenie kultury na wyżyny. Lubelski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr wręczył zaś jedną złotą i dwie srebrne odznaki dla chórzystów wyróżniających się w sposób szczególny swoją działalnością społeczną.

Reklama

Ostatnią odsłonę tej części uroczystości stanowił koncert, który poprowadził ks. Józef Maciąg. Abp Stanisław Budzik, podsumowując spotkanie, podziękował artystom za „potrójne wzruszenie”. Zaznaczył także, że śpiew stanowi wspaniałą okazję do intensywnej i owocnej modlitwy, gdyż: „kto śpiewa, ten się dwa razy modli”.

Krótko o historii

Powstanie Chóru Archikatedry Lubelskiej związane jest z rokiem 1988, kiedy to z inicjatywy bp. Ryszarda Karpińskiego zadania stworzenia chóru podjął się Mirosław Ziomek. Prowadził on chór do roku 2003. Na stanowisku dyrygenta zastąpiła go Emilia Telega, pełniąca obecnie zadania II dyrygenta. Obecny kierownik i I dyrygent chóru pełni swoją funkcję od roku 2011. Przez wszystkie lata istnienia chóru przeszło przezeń ok. 200 chórzystów. W chwili obecnej składa się on z ok. 30 osób w różnym wieku.

Chór stale koncertuje; występował już m.in.: w Austrii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, na Litwie, Węgrzech i Ukrainie. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego historii była oprawa Triduum Paschalnego w Watykanie, którym przewodniczył bł. Jan Paweł II. Na swoim koncie chór posiada m.in. wykonanie dzieł: Bacha, Beethovena, Mozarta czy Vivaldiego. Jednak celem nadrzędnym działalności jest oprawa muzyczna Liturgii sprawowanych w archikatedrze lubelskiej.

Reklama

Chór dawcą piękna

Zbigniew Kowalczuk, jeden z chórzystów, na pytanie o to, co dostaje w zamian za swój wkład w działalność chóru, odpowiada, iż otrzymuje po prostu piękno. – Przez wykonywanie muzyki, sam go doświadczam. Być może nawet pełniej niż słuchacz. To jest dla mnie chyba największa nagroda. Po prostu uwielbiam śpiewać! Dodatkowo stale towarzyszą mi słowa, chociażby te, o których mówił Ksiądz Arcybiskup: „kto śpiewa, dwa razy się modli”. Przez śpiew staram się właśnie wielbić Boga – wyjaśnia.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są w Lubaniu od 700 lat

2020-06-30 12:26

Niedziela legnicka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry Magdalenki

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Siostry magdalenki od Pokuty (CSMM) w sobotę 20 czerwca obchodziły w domu generalnym w Lubaniu jubileusz 700-lecia obecności w tym mieście.

Wydarzeniu przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Do obchodów siostry przygotowywały się przez 7-letnią nowennę. Z uwagi na panującą pandemię, obchody z udziałem mieszkańców miasta przełożono na czerwiec przyszłego roku. – Miało być uroczyście. Miało być na Rynku, z udziałem mieszkańców. Miało być w gronie zaproszonych czcigodnych gości, a Opatrzność Boża dopuściła inny scenariusz wydarzeń. Nie przeraża nas to, wręcz przeciwnie – z nadzieją patrzymy w przyszłość i w myśl sentencji Owidiusza, że koniec wieńczy dzieło, wielkie świętowanie odkładamy na przyszły rok – powiedziała przełożona generalna s. M. Wiesława Kopij, która powitała biskupa legnickiego i przybyłe z różnych domów zakonnych siostry.

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

2020-07-03 20:05

[ TEMATY ]

ekologia

kampania

Andrzej Duda

PAP

Szklarska Poręba wizyta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Prezydent odwiedził w piątek popołudniu Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie przedstawił "Eko-Kartę" zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

"To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży" - powiedział Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest "cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat". "Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tzw. zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: "Czyste powietrze" - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; "Twój Prąd", czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; "Miasto z klimatem" i "Dom z klimatem", czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję