Reklama

Niedziela Lubelska

Wszystko, co Polskę stanowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto niepodległości kieruje myśli ku dobru wspólnemu, któremu na imię ojczyzna – mówił bp Mieczysław Cisło podczas Mszy św. sprawowanej 11 listopada w archikatedrze lubelskiej. Tam zgromadzili się przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych, by wspólnie cieszyć się odzyskaną Polską. Szczególne miejsce wśród obecnych zajęli kombatanci oraz poczty sztandarowe licznie reprezentowanych szkół. Dla młodzieży udział w uroczystościach religijno-patriotycznych stał się pouczającą lekcją historii. Centralne obchody narodowego święta przygotował społeczny komitet, któremu przewodniczyła wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc.

Bądźmy ludźmi sumienia

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się okolicznościową sesją Rady Miasta, po której bp Mieczysław Cisło sprawował Mszę św. Modlitewne spotkanie stało się okazją do dziękczynienia Bogu za dar wolności, ale i do refleksji nad jej zagospodarowaniem przez współczesne pokolenie rodaków. – Cała Polska jednoczy się w modlitwie dziękczynnej za wolność i niepodległość odzyskaną 95 lat temu. Polecamy Bogu tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny i modlimy się za nasze dziś i jutro, by ofiara krwi przodków owocowała wolnością, mądrością i zgodą w narodzie – mówił Ksiądz Biskup. – Dziękujemy Bogu za minione pokolenia, które nie zatraciły ducha ofiary i woli walki o byt państwowy i suwerenność narodu w dobie niewoli. Dziękujemy za tych, którzy za wolność płacili krwią, modlitwą, cierpieniem, pracą, więzieniem i zsyłkami. Dziękujemy za odwagę, mądrość, determinację, wojskowy geniusz i dyplomację liderów oraz wodzów Wojska Polskiego, zwłaszcza Legionów. Dziękujemy za wiarę minionych pokoleń, która w Bogu dawała oparcie i nadzieję zwycięstwa; za wierność dziedzictwu ojców i najwyższym ideałom wyrastającym z Chrystusowej Ewangelii – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz długiej listy powodów do wdzięczności, Ksiądz Biskup wymienił również te obszary, które we współczesnej ojczyźnie wymagają szczególnej troski i modlitwy. – Obchody rocznic są nie tylko po to, by wspominać przeszłość. One mają przynaglać nas do myślenia o przyszłości w kategoriach rachunku sumienia – mówił bp Cisło. Wśród najpilniejszych trosk i spraw wymienił m.in. zapaść demograficzną powstałą na skutek niskiej dzietności i emigracji zarobkowej z powodu bezrobocia oraz potrzebę mądrej edukacji młodego pokolenia, niepozbawioną wiedzy historycznej i znajomości literatury klasycznej. – Chociaż smutkiem napawa widok opustoszałych domów i doniesienia o eksperymentach na płaszczyźnie edukacji, nie można zatracić woli zmagania o lepsze jutro. To zadanie dla rządzących, ale i całego narodu. Największa odpowiedzialność spoczywa na tych, którym społeczeństwo dało mandat rządzenia, czyli służby. Ludzie oczekują od władzy kompetencji i moralności, a kto wychowa dobrych polityków i obywateli, jeśli neguje się system wychowania z Dekalogiem, z wiernością wartościom głoszonym przez hasło: Bóg – Honor – Ojczyzna? – pytał. Ksiądz Biskup apelował o społeczeństwo prawego sumienia, uczciwych i ofiarnych obywateli oraz o polityków godnych nazwania mężami stanu, którzy w codziennej trosce o dobro ojczyzny połączą władzę z kompetencjami i moralnością.

Reklama

Przywołując słowa i czyny wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego i Cypriana Kamila Norwida, bp Mieczysław Cisło wzywał do obrony polskiej tożsamości, zbudowanej w ciągu tysiącletniej historii na fundamencie Chrystusowego krzyża. W kraju wolnym, ale niepozbawionym afer korupcyjnych, sztuki perwersyjnej, agresywnego języka ateizmu i braku dialogu, Ksiądz Biskup apelował o ład moralny. Słowami bł. Jana Pawła II wzywał: – Nasza ojczyzna stoi przed wieloma trudnościami, jednak najbardziej podstawową pozostaje sprawa ładu moralnego; on jest fundamentem życia człowieka i społeczeństwa. Polska woła o ludzi sumienia.

Bądźmy razem

Po Eucharystii ulicami Lublina przeszła defilada, poprowadzona przez orkiestrę na pl. Litewski. Tam odbyły się dalsze uroczystości z zachowaniem ceremoniału wojskowego: złożenie meldunku dowódcy garnizonu, powitanie kompanii honorowych służb mundurowych, odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt. W dorocznym święcie uczestniczyła rzesza lublinian, ze wzruszeniem wsłuchująca się w kolejne wezwania apelu poległych. Nazwiska tych, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie za ojczyznę, złożyły się na narodową litanię bohaterów, którym Polska winna jest wdzięczną pamięć i cześć. Nim delegacje złożyły wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i marszałka Józefa Piłsudskiego, głos zabrała wojewoda Jolanta Szołno-Koguc.

– 11 listopada jest dla Polaków jednym z najważniejszych dni, symbolem zwycięstwa wewnętrznej siły oraz odrodzenia ojczyzny i narodu. Odzyskanie niepodległości, którą Józef Piłsudski nazwał najdonioślejszą przemianą, jaka w życiu narodu może nastąpić, dokonało się na wielu polach bitewnych, ale i w codziennym trwaniu polskich rodzin. Przywiodła nas tu miłość, którą odczuwamy wobec ojczyzny, i wdzięczność wobec tych, dzięki którym możemy być państwem demokratycznym i suwerennym – mówiła wojewoda. Zwracając się do zgromadzonych, wzywała: – Polska jest nie tylko wielkim zbiorowym obowiązkiem, ale także, a może przede wszystkim, winna być sprawą najważniejszą, inspiracją, źródłem postaw i motorem działań. Od naszej solidarności, zgody i woli porozumienia zależy przyszłość ojczyzny, jej wolność, dobrobyt i wzrost. Porzucając spory i nieporozumienia wspólnie świętujmy ten szczególny dzień. Bądźmy razem w jedności i pojednaniu; dajmy świadectwo sobie i innym, że jesteśmy dumni z faktu bycia Polakami, że to dla nas zaszczyt i honor. Podejmijmy odpowiedzialność za przyjęte obowiązki w miejscu, jakie każdy z nas zajmuje w ojczyźnie. Bądźmy ludźmi odważnymi, wyrazistymi, żyjącymi mądrze i roztropnie, zjednoczonymi wokół ojczyzny, wartości stanowiącej przestrzeń naszego życia, warunkującej zachowanie pamięci i tożsamości narodowej. Dzięki temu będziemy godnymi następcami tych, którzy wynieśli Polskę na niepodległość i wiarygodnymi świadkami wobec pokoleń, które przyjdą po nas – mówiła.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada i musztra paradna w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Obchodom towarzyszyły liczne atrakcje; m.in. można było zobaczyć rekonstrukcję obozu powstańców z 1863 r. czy wystawy sprzętu wojskowego, straży granicznej i pożarnej oraz lotnictwa. Chętni mogli wziąć udział w wycieczce „Szlakiem odzyskania niepodległości” lub w przygotowanej przez harcerzy „Miejskiej Grze Niepodległościowej”.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętajcie, nie płaczcie...

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Polska

niepodległość

Dorota Łukomska

Manifestację na Rynku Wielkim zakończyła defilada żołnierzy garnizonu zamojskiego, innych służb mundurowych i pocztów sztandarowych

Manifestację na Rynku Wielkim zakończyła defilada żołnierzy garnizonu zamojskiego, innych służb mundurowych i pocztów sztandarowych
Tego właśnie - pamięci o czasach chwały i czasach rozpaczy, o krwawych walkach w obronie wolności Ojczyzny i późniejszych o jej odzyskanie, o bohaterach tragicznych lat politycznego niebytu Polski i bohaterach czasów współczesnych - potrzeba nam teraz najbardziej. Niestety, słowo „tradycja” zdaje się w naszym kraju mieć coraz bardziej pusty dźwięk. Jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych zawsze była rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Nie zapominano o nim nawet w czasach komunistycznego zniewolenia, gdy za świętowanie 11 listopada groziły represje i prześladowania. Wówczas najczęściej miejscem patriotycznych manifestacji stawały się kościoły. W końcu czasy się zmieniły i można już oficjalnie obchodzić Święto Niepodległości. Święto - a nie Dzień Niepodległości, jak od wczesnych godzin porannych ogłaszano w różnych stacjach radiowych i telewizyjnych. Z roku na rok nawet w polskiej telewizji publicznej coraz mniej, w tym przecież tak ważnym dla Polaków dniu, zamieszcza się programów przybliżających trudne drogi naszej Ojczyzny do niepodległości. Ważniejsza staje się informacja o „radosnym” fakcie nadania certyfikatu europejskiego tradycyjnym poznańskim rogalom św. Marcina lub o iluminacji Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Asyż: Franciszek i Carlo Acutis to silny tandem

2025-04-09 07:55

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

bł. Carlo Acutis

Vatican News

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Od 19 lat jestem biskupem w Asyżu, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem – przyznaje abp Sorrentino, opowiadając o tym, co dzieje się przy grobie bł. Carla Acutisa. Znajduje się on w sanktuarium ogołocenia, a zatem w miejscu, które upamiętnia kluczowe wydarzenie z życia św. Franciszka, kiedy wyrzekł się on rodzinnego majątku. Jak mówi abp Sorrentino, obaj święci Franciszek i Carlo tworzą w tym miejscu silny tandem, który z mocą przemawia do pielgrzymów.

Już niebawem 27 kwietnia odbędzie się kanonizacja Carla Acutisa. Abp Domenico Sorrentino przypomina, że Carlo inspirował się postawą Franciszka i Klary. Widać to choćby w jego stosunku do ubogich czy piękna natury. Nie myślał jednak o wstąpieniu do franciszkanów, chciał żyć tym charyzmatem na swój oryginalny sposób. Dzięki temu w nowy sposób przekazuje też doświadczenie Biedaczyny współczesnym pokoleniom.
CZYTAJ DALEJ

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

2025-04-10 10:46

[ TEMATY ]

dymisja

benedyktyni

opat tyniecki

opactwotynieckie.pl

Nagła zmiana na stanowisku opata tynieckiego. Taka informacja pojawiła się w mediach społecznościowych Opactwa Benedyktynów w Tyńcu .

Podziel się cytatem - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję