Reklama

Jan Paweł II

Jan Paweł II doktorem Kościoła?

– pytał George Weigel 6 listopada podczas wykładu, który wygłosił w ramach VIII edycji Dni Jana Pawła II. Autor papieskiej biografii „Świadek nadziei” (czy ostatnio wydanej książki „Kres i początek. Papież Jan Paweł II – zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo”), pisarz, teolog, wymienił pięć argumentów za propozycją, która kiedyś może stać się faktem.

Reklama

Według Weigla Karol Wojtyła podał klucz do interpretacji Soboru Watykańskiego II, a także łączył tradycyjne podstawy filozofii (tomizm) z nową metodą (opis fenomenologiczny), by człowiek współczesny mógł poznawać prawdę. Trzeci argument prelegenta bazuje na dwóch poprzednich: Amerykanin przypomniał, że wypełniając ankietę przedsoborową, kard. Wojtyła napisał esej, w którym dowodził, iż wiek XX reprezentował kryzys rozumienia osoby ludzkiej. Postulował, by sobór podniósł problem godności osoby ludzkiej w odniesieniu do wcielenia Syna Bożego. Teologia ciała była zaś, zdaniem G. Weigla, kreatywną odpowiedzią Kościoła na rewolucję seksualną i kryzys kultury. Biograf papieski docenił również doktrynę społeczną Jana Pawła II, a także dodał, że działalność Wojtyły przypadła na moment historycznego zwrotu w Kościele. Papież uczył, że nie tylko osoby duchowne, ale każdy ochrzczony jest odpowiedzialny za nową ewangelizację.

Bp Grzegorz Ryś dziękował prelegentowi zwłaszcza za podjęcie wątku, dlaczego w ogóle ktoś zostaje doktorem Kościoła. – To osoba, która pozostawiła trwałe dziedzictwo nauczania dla całego Kościoła – podkreślił Ksiądz Biskup, dodając do argumentów Weigla jako szósty punkt – papieskie nauczanie na temat małżeństwa i rodziny. Licznie obecni w sali kameralnej krakowskiej Akademii Muzycznej uczestnicy wykładu wymieniali kolejne racje, które świadczą o wybitnym charakterze dziedzictwa bł. Jana Pawła II, np. jego nauczanie o kobiecie, wolności religijnej, zagadnieniach bioetycznych, ekumenizmie, a także nowatorską „wspólnotę dialogu z młodymi” czy „nauczanie za pomocą gestów otwierających horyzonty”.

Tegoroczne Dni Jana Pawła II odbywały się w dn. 5-7 listopada, a ich hasłem przewodnim była „Mądrość”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. kard. Zenon Grocholewski – prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz ks. prof. Andrzej Szostek z KUL. Wydarzenie kulturalno-naukowe, organizowane przez środowisko akademickie (komitetowi organizacyjnemu przewodził ks. prof. Maciej Ostrowski z UPJPII), upamiętnia Papieża Polaka oraz kontynuuje dziedzictwo myśli i czynów, jakie po sobie pozostawił.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedynym programem Jana Pawła II była Ewangelia

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari / Biały Kruk

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Jan Paweł II nie głosił siebie. Nie głosił żadnej filozofii czy ideologii. Jego jedynym programem była Ewangelia, centrum której stanowi Syn Boży, Jezus Chrystus – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odpustowej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Długoletni sekretarz papieża Polaka podkreślał, że żyje on w Kościele nowym życiem.

Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w poświęconym mu sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie obchodzone jest w randze uroczystości. We wstępie do Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że historia pontyfikatu Jana Pawła II nie zakończyła się z chwilą jego śmierci. „Jest on na inny, może jeszcze głębszy sposób obecny w życiu dzisiejszego Kościoła” – ocenił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję