Reklama

Aspekty

Dzień Papieski 2013

W niedzielę 13 października w wielu miejscach naszej diecezji obchodzono 13. Dzień Papieski. Tegoroczna edycja decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzona była pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Akcja Katolicka z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze w przeddzień Dnia Papieskiego przygotowała wieczornicę poświęconą dziełu i postaci bł. Jana Pawła II. – Nasze spotkanie skierowane zostało do wszystkich parafian. Poza wieczornicą świętujemy podczas każdej Mszy św. Zatrzymamy się także przy popiersiu Jana Pawła II i tam zaśpiewamy „Barkę” – powiedział ks. kan. Jan Romaniuk. W parafii św. Alberta papieskie nauczanie zawarte w tegorocznym haśle pomagał zrozumieć ks. dr Grzegorz Chojnacki.

Reklama

Akcja Katolicka podobne inicjatywy przygotowała w całej diecezji. – Organizujemy dużo konkursów, wystaw, szczególnie prac dziecięcych. Podobne wieczornice organizujemy m.in. w Tuplicach, Dychowie, Dobiegniewie. Członkowie Akcji Katolickiej włączają się także w działania w Głogowie. W wielu parafiach robimy to dla upamiętnienia wielkiej postaci, jaką był Jan Paweł II. Robimy to jak zawsze w czterech wymiarach: kulturalnym, naukowym, duchowym oraz włączamy się w pomoc dla tego żywego pomnika, jakim jest „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – podkreśliła Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma pod swoją opieką 2500 młodych i zdolnych osób. Idea fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. – Fundacja to nie tylko pomoc materialna, ale także formacja. Dwa razy w ciągu roku mamy takie główne spotkania. Najbliższe nasze spotkanie będzie w Jeninie w okolicach świąt. Drugie mamy na Wielkanoc. Podczas spotkania dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, modlimy się, rozmawiamy. Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce w Małomicach i bardzo mi się podobało – wyjaśniła Małgorzata Borek ze Strzelec Krajeńskich.

Tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego w naszych kościołach przeprowadzono zbiórkę ofiar na rzecz fundacji. W wielu miejscach datki zbierali sami stypendyści z naszej diecezji. Jednym z nich był Adrian Portała z Międzyrzecza, który kwestował w Gorzowie. – O fundacji dowiedziałem się od mojego katechety. Nie ukrywając, stypendium bardzo mi się przydało. Dzięki fundacji stałem się lepszym człowiekiem, poznałem wielu wspaniałych, ciekawych i interesujących ludzi, nawiązałem wiele ważnych dla mnie kontaktów – dodał Adrian. Dzięki zbiórce każdy z nas mógł stać się fundatorem tego największego w Polsce pomnika bł. Jana Pawła II.

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski wieczór pamięci z TPD

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 22. w czwartek 15 października legnicki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował wieczór papieski, poświęcony pamięci św. Jana Pawła II. Tym razem hasłem przewodnim były słowa „Jan Paweł II - Patron rodziny", nawiązujące do obchodzonego w niedzielę XV Dnia Papieskiego.

Swoje gościnne progi otworzył Zespół Szkół Integracyjnych w Legnicy, w którym działa najliczniejszy oddział TPD, liczący ponad 200 członków.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję