Reklama

Niedziela Wrocławska

Wolontariat według zasady Newtona

Isaac Newton już w XVII wieku sformułował i opublikował trzy zasady dynamiki. Jedna z nich mówi o wzajemnym oddziaływaniu na siebie dwóch ciał. Słowa naukowca idealnie obrazują wolontariat. Zauważyli to wolontariusze z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i zamierzają wykorzystać dla propagowania idei działań wolontaryjnych.

W archidiecezji wrocławskiej niemal we wszystkich parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas, a wśród uczniów przybywa Szkolnych Kół Caritas. To ogromna pomoc dla potrzebujących i wielka szansa na rozwijanie form tej pomocy. Koordynator wolontariatu wrocławskiej Caritas – Krzysztof Dembski podkreśla jednak, że warto pójść o krok dalej. Wyzwania stawia samo życie.

Bez limitów

Reklama

Aktualnie Caritas chce zachęcić tych, którzy nie związali się z żadną z wyżej wymienionych form wolontariatu, a chcieliby w jakiś sposób się zaangażować, podzielić swoimi umiejętnościami, doświadczeniem, wiedzą. Główną grupą docelową akcji promocyjnej są studenci, jednak warto podkreślić, że wolontariat Caritas nie ma limitów wiekowych. Każdy, kto zechce, może zostać wolontariuszem. I to w takim wymiarze, na jaki indywidualnie możemy sobie pozwolić i jak dalece chcemy się włączyć w to dzieło. Naprawdę liczy się każda para rąk i każda, nawet najmniejsza pomoc, ponieważ potrzeby na rodzin i osób samotnych na Dolnym Śląsku są ogromne. Wiele jest też form zaangażowania się, ponieważ Caritas prowadzi rozmaite akcje, dzięki czemu każdy znajdzie z pewnością obszar działania, w którym się sprawdzi: działalność akcyjna lub systematyczna, połączona z wysiłkiem fizycznym bądź umysłowym.

Konkretna pomoc

Apel o dołączenie do grona wolontariuszy to jednak nie wszystko. Wrocławska Caritas przed tymi, którzy chcieliby przyłączyć się do jej działań, stawia konkretną możliwość. W dniach 6-7 grudnia br. w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka żywności pod hasłem „Tak – pomagam”. Można więc przekuć słowo i plany w czyn, stając na godzinę, dwie lub tyle, na ile pozwoli nam czas w supermarkecie w koszulce Caritas. Celem akcji jest zebranie artykułów spożywczych z długim terminem ważności, które posłużą do przygotowania paczek bożonarodzeniowych dla potrzebujących. W tym roku w działania podczas wielkanocnej zbiórki włączyło się blisko 400 wolontariuszy. Dzięki ich pracy i ofiarności ludzi składających produkty w koszach Caritas, udało się przygotować prawie 2000 paczek. Bicie rekordu to nie jest do końca dobre stwierdzenie, ale nie ukrywam, że chcielibyśmy, by w tym roku było nas jeszcze więcej – podkreśla Krzysztof Dembski – zachęcam, by podjąć to wyzwanie i pomóc w tym, by w sklepach na Dolnym Śląsku i w samym Wrocławiu zrobiło się naprawdę czerwono od koszulek z logo Caritas.

Bezinteresownie, ale nie bez korzyści

Wolontariat to działania dobrowolne i bezinteresowne. Nie oznacza to jednak, że wolontariusz nic nie zyskuje. To właśnie podkreślał już Newton: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F, to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie – przypomina Krzysztof Dembski. Mówiąc innymi słowami: dobro, które czynimy innym, powraca do nas. Przystępując do działań w ramach wolontariatu, oczywiście nikt nie powinien oczekiwać zysków, zwłaszcza materialnych. Jednak doświadczenie pokazuje, że niematerialne korzyści są ogromne. Łączenie wolontariatu w pracą (tak, to jest możliwe!) uczy konsekwencji, dobrej organizacji czasu, pracy w grupie, wolontariusz często odkrywa w sobie nieznane dotąd umiejętności, talenty, przekracza siebie. A praca wolontaryjna wpisana w życiorys podkreśla cenne cechy osoby aplikującej. To nie zwykły aktywizm, który potrafi być nawet szkodliwy. Wolontariat w Caritas jest głęboko zakorzeniony w Ewangelii, dzięki czemu służy obu stronom – i tym, którym udzielana jest pomoc i tym, którzy jej udzielają.

* * *

CHCĘ – CO DALEJ?

Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce żywności i innych akcjach prowadzonych przez Caritas prosimy o kontakt z Krzysztofem Dembskim, koordynatorem ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: tel. 690909049; adres e-mail: wolontariat@wroclaw.caritas.pl

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka Pomagania [#04] - Relacje

Wolontariat jest naprawdę piękny pięknem relacji, które tworzą się pomiędzy wolontariuszami i ich podopiecznymi oraz pomiędzy samymi wolontariuszami. Zobaczcie czwarty odcinek serii #SztukaPomagania!

Ks. Łukasz Mikołajczyk FDP i Michalina Kiersnowska - koordynatorzy Drabiny Jakubowej - opowiadają, czym jest wolontariat na rzecz osób niepełnosprawnych oraz jakie są jego radości i wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję