Reklama

Niedziela w Warszawie

Ten pomnik cieszy Papieża najbardziej

Matematyk, muzyk, lekarz, żołnierz, czy ekonomistka – to tylko wybrane zawody, które w przyszłości będą wykonywać stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To dla nich zbierano pieniądze podczas XIII Dnia Papieskiego

Dzień Papieski był okazją do świętowania i wspominania Papieża Polaka. Uroczystości – na różną skalę – odbywały się praktycznie, w każdej parafii. Jednak punktem kulminacyjnym centralnych obchodów był koncert i modlitewne czuwanie w łączności z bł. Janem Paweł II i Papieżem Franciszkiem. Artystyczno-modlitewne wydarzenie przyciągnęło na Krakowskie Przedmieście tłumy warszawiaków.

– Tegoroczne spotkanie ma szczególny, dziękczynny charakter, bo już za pół roku świętować będziemy kanonizację Papieża Polaka – mówił podczas koncertu kard. Kazimierz Nycz, który jest przewodniczącym rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Metropolita warszawski zaapelował, aby materialnie i modlitewnie wspierać stypendystów, bo w ten sposób wznosimy Janowi Pawłowi II „żywy pomnik”. – Jestem przekonany, że patrzy na nas z nieba bł. Jan Paweł II właśnie z tego „pomnika” cieszy się bardziej niż z pomników tradycyjnych – podkreślił kard. Nycz.

Reklama

W tłumie na Krakowskim Przedmieściu można było zobaczyć wielu młodych ludzi w charakterystycznych żółtych chustach. To właśnie wolontariusze i stypendyści Fundacji, którzy tego dnia kwestowali na program stypendialny. – Stypendium przyznano mi, gdy byłam w liceum. A teraz jestem na drugim roku studiów – mówi „Niedzieli” Sylwia Pisarek. Podobnie jak inne osoby objęte programem Fundacji, jest ona zdolna i bardzo ambitna. Równocześnie studiuje matematykę na UW oraz metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne na SGH. – Gdyby nie stypendium byłoby mi bardzo trudno – przyznaje.

Takich młodych osób, jak Sylwia są tysiące. Przez 13 lat programem stypendialnym objętych zostało ok. 20 tysięcy osób. Jest ich tyle, ile liczy średniej wielkości miasto powiatowe w Polsce. – Budujemy więc największy, ale i najbardziej żywy pomnik Jana Pawła II – mówi „Niedzieli” ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji. – Nasi stypendyści studiują na ok. 150 kierunkach. Mamy już muzyków, lekarzy, dziennikarzy, a nawet przyszłą panią oficer Wojska Polskiego – mówi ks. Drob.

Program młodzieżowy Fundacji, to jednak nie tylko stypendia. Młodzi ludzie są formowani podczas wakacyjnych spotkań i rekolekcji. Dla wielu z nich papieskie stypendium, jest także moralnym zobowiązaniem. Dlatego też oprócz zawodowego i życiowego sukcesu, chcą być dobrymi uczniami Papieża Polaka. – Bez względu na to, co będę w życiu robiła, Jan Paweł II zawsze będzie moim drogowskazem. Od niego uczę się zarówno miłości do ludzi, jak i do Boga – podkreśla Sylwia Pisarek.

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyły przygotowania do XV Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przygotowuje się do XV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października. Tegoroczny Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" w całej Polsce, a także w parafiach i instytucjach polonijnych za granicą.

Do obchodów włączyły się m.in. polskie parafie w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka blisko 700 tys. Polaków, we Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Włoszech. "Często ci ludzie, którzy nie przychodzą na Mszę św. z okazji jakichś patriotycznych rocznic, przychodzą z okazji Dnia Papieskiego. Wspominając Jana Pawła II wszyscy stają zjednoczeni. W każdym zakątku świata, gdziekolwiek są Polacy, odczuwają oni dumę z faktu, iż pochodzą z kraju Jana Pawła II. Kiedy, jeszcze za życia Ojca Świętego, byliśmy w takich miejscach, niejeden z nich po raz pierwszy wziął do ręki polską flagę, aby wyrazić swoją jedność z Janem Pawłem II. Dzień Papieski nie tylko pobudza w sercach Polaków wspomnienia, ale również ich jednoczy" - mówi KAI ks. Jan Drob, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". "Dzień Papieski ma szczególne dwa wymiary w życiu każdego stypendysty - mówi KAI Agnieszka Patralska, menedżer ds. Dnia Papieskiego. - Wymiar duchowy, dzięki niemu każdy może sobie przypomnieć nauczanie i postać św. Jana Pawła II oraz na nowo zawierzać się Jego wstawiennictwu. Ważnym aspektem Dnia dla rozwoju naszych stypendystów jest coroczna zbiórka – przykościelna i publiczna. Zebrane środki wspierają młodych, zdolnych ludzi, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin. Dlatego przygotowując to wydarzenie chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. To od hojności darczyńców, którzy nas wspierają zależy, ilu naszych stypendystów dostanie szansę na lepszy start w przyszłość. Za każdą pomoc już teraz serdecznie dziękujemy!" - stwierdza Agnieszka Patralska.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję