Reklama

Głos z Torunia

Zakończenie renowacji katedry w Toruniu

„Idź i napraw mój dom”

Kościół świętojański. Świątynia, katedra, zabytek, dobro wspólne”. Pod takim hasłem 5 października w toruńskim Dworze Artusa odbyło się uroczyste zamknięcie kompleksowych prac konserwatorskich katedry pw. Świętych Janów, które trwały od 2000 r. Zakończenie pierwszego etapu renowacji katedry, czyli prac na zewnątrz, miało miejsce 28 listopada 2011 r. („Głos z Torunia nr 50 z 11 grudnia 2011 r.). W tym roku zakończono prace wewnątrz. W ten sposób przywrócono matce kościołów toruńskich należny jej blask i piękno.

Gospodarzem uroczystości zamykającej prace konserwatorskie był proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński, który rozpoczynając o godz. 9. spotkanie w Dworze Artusa, powitał gości. Znaleźli się wśród nich m.in. bp Andrzej Suski, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Michałem Zaleskim, władz województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim, władz państwa z wicemarszałkiem Senatu RP Janem Wyrowińskim, kawalerowie i damy Zakonu Grobu Bożego, pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, konserwatorzy. Następnie głos zabrali goście honorowi. Marszałek Piotr Całbecki wręczył ks. prał. Markowi Rumińskiemu medal marszałka województwa „Za Zasługi dla Regionu”. Prezydent Michał Zaleski w swoim słowie podkreślił, że „mieszkańcy Torunia są dumni z tego piękna, które zamyka się w toruńskiej katedrze”. Życzył, by głos dzwonu „Tuba Dei” zawsze przypominał, iż katedra jest królową wśród kościołów toruńskich. Bp Suski natomiast stwierdził, że „św. Franciszek usłyszał od Boga wezwanie: «Idź i napraw mój dom» i podobne wezwanie stanęło przed naszym pokoleniem”. Wyraził wdzięczność wobec osób, które przyczyniły się do tego, że nastąpił finał kompleksowej renowacji katedry. Wymienił śp. ks. prał. Zdzisława Wyrowińskiego, który odnowił prezbiterium, ks. prał. Marka Rumińskiego, który doprowadził prace do końca, wiernych parafii i diecezji oraz władze miasta, województwa, państwa, które partycypowały w środkach finansowych łożonych na dzieło renowacji świątyni. Bp Suski podkreślił, że katedra została nie tyko odnowiona, ale i uzupełniona. Cząstką współczesności pozostanie ołtarz bł. Jana Pawła II. Zaprojektował go architekt Andrzej Ryczek, zaś obraz przedstawiający modlącego się w toruńskiej katedrze przy Kaplicy Kopernikańskiej Ojca Świętego namalowała artystka Ewa Mika.

Reklama

Podczas sesji naukowej pod hasłem: „Katedra diecezji toruńskiej – historia i współczesność” w wystąpieniach prof. Elżbiety Pileckiej, historyka sztuki z UMK w Toruniu, Małgorzaty Musiela z firmy konserwatorskiej „Restauro” i konserwatorki dzieł sztuki Joanny Ziemlewicz zaprezentowano zarys historyczny etapów powstawania świątyni i przebieg współczesnych prac konserwatorskich. Katarzyna Kluczwajd, muzealnik i historyk sztuki, przedstawiła pozycję książkową swojego autorstwa, wydaną z okazji zakończenia renowacji pt. „Opus temporis. Toruńskiej katedry historia najnowsza. Prace konserwatorskie i restauratorskie w latach 2000-2013”.

W dalszej części spotkania bp Andrzej Suski wręczył medale „Za Zasługi dla Diecezji”. Powędrowały one do: prof. Elżbiety Pileckiej, Katarzyny Kluczwajd, Joanny Ziemlewicz i Andrzeja Skowrońskiego, tworzącego dokumentację fotograficzną prac konserwatorskich. Prezydent Michał Zaleski wręczył parafii katedralnej Statuetkę Herbu Torunia, którą odebrali ks. prał. Marek Rumiński i Waldemar Furmanek. Statuetki Aniołów natomiast z rąk prezydenta Torunia trafiły do: ks. prał. Marka Rumińskiego, konserwatorek dzieł sztuki Jadwigi Łukaszewicz i Małgorzaty Musiela oraz architekt Lucyny Czyżniewskiej.

W samo południe zabrzmiał dzwon „Tuba Dei”, który oficjalnie obwieścił zakończenie prac przy katedrze. Również w południe w odnowionej katedrze toruńskiej pw. Świętych Janów sprawowano Mszę św. na zakończenie konserwacji wnętrza korpusu nawowego i kaplic. Przewodniczył jej bp Andrzej Suski w koncelebrze z ponad 50 kapłanami. W okolicznościowej homilii bp Andrzej podkreślił, że „kościoły są symbolem głodu Słowa Bożego, a każdy kamień świątyni jest wołaniem do człowieka i przypomnieniem, że nie może odejść od Boga”. Kaznodzieja przypominał, że kościół jest domem utrwalającym więzi między ludźmi. Trwanie we wspólnocie prowadzi do trwania w nauce Apostołów. W ten sposób dociera do człowieka Słowo Boże, które jest dla Kościoła ponad wszystkimi naukami i ponad każdym ludzkim słowem. Chrześcijanie zawsze dbali o świątynie, bo nieodmiennie są one związane z początkiem, trwaniem i końcem ludzkiego życia. „Dziś kończymy renowację świątyni, która przez wieki była świadkiem doniosłych wydarzeń ważnych dla Torunia, diecezji i kraju. Wdzięczność należy się wszystkim, którzy przyczynili się do tego dzieła” – zakończył bp Andrzej. W trakcie Eucharystii uroczyście wniesiono relikwiarz bł. Jana Pawła II do jego ołtarza, który następnie bp Andrzej poświęcił jako wyraz wdzięczności wobec papieża Polaka za utworzenie diecezji toruńskiej, wyniesienie toruńskiej bazyliki do godności katedry, pielgrzymkę do Torunia i wizytę w matce kościołów diecezji toruńskiej.

Wieczorem kontynuowano uroczystości związane z zakończeniem prac konserwatorskich w katedrze. Odbył się koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, a o godz. 20 sprawowano Mszę św. w intencji wszystkich darczyńców. Tego dnia zaprezentowano również odnowione katedralne organy główne. 6 października był dniem otwartym katedry, w który wpisało się spotkanie z twórczością religijną Krystyny Szalewskiej (więcej na str. VII).

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cystersi poszukują informacji na temat polichromii Andrzeja Radwańskiego

Niedziela kielecka 32/2013, str. 8

[ TEMATY ]

świątynia

T.D.

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

Cenne polichromie w cysterskim kościele są tak zatarte, że trudno je odtworzyć podczas trwających właśnie prac renowacyjno-konserwatorskich. - Będziemy wdzięczni za wskazówki, być może u kogoś zachowały się stare fotografie, które pomogą odczytać treść malowideł. Między pierwszą a drugą wojną światową były już poważne ubytki - mówi o. Bernard Kurbiel, który monitoruje prace konserwatorskie u cystersów.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję