Reklama

Niedziela Sandomierska

Rok akademicki w WSD rozpoczęty

Niedziela sandomierska 42/2013, str. 6

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Adam Stachowicz

Piętnastu kleryków otrzymało indeksy i rozpoczęło studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 7 października inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Michała pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Za wspólnotę seminaryjną modlili się również księża profesorowie oraz kapłani z diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz Sandomierza, wydziałów teologicznych, sąsiednich seminariów duchownych i wyższych uczelni. Modlili się klerycy, siostry zakonne oraz pracownicy seminarium. Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz mówił do kleryków, aby pomimo piętrzących się w życiu trudności nie wstydzili się Chrystusa ani swojego powołania, lecz jeszcze z większą gorliwością podążali za Mistrzem. Za wzór dla seminarzystów Ksiądz Biskup postawił bł. Rolando Rivi, włoskiego kleryka, którego Kościół kilka dni wcześniej ogłosił błogosławionym. Po Mszy św., w holu przy wejściu do gmachu seminarium, Biskup Ordynariusz poświęcił tablicę upamiętniającą księży męczenników ostatniej wojny, którzy do kapłaństwa przygotowywali się w sandomierskim seminarium.

W drugiej części spotkania rozpoczynającego czas kleryckich studiów ks. Jan Biedroń, rektor uczelni, powitał przybyłych gości, zaś ks. Witold Płaza, wicerektor, złożył sprawozdanie z działalności uczelni w minionym roku akademickim. Następnie odbyła się immatrykulacja alumnów I roku seminarium, którzy odebrali indeksy z rąk Biskupa Ordynariusza i prodziekana Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie o. Ireneusza Ledwonia OFM. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego o. Ledwonia pt. „Konieczność Kościoła do zbawienia”. W uroczystościach seminaryjnych wziął również udział bp Edward Frankowski. Obecnie w sandomierskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się 64 alumnów, na sześcioletnich studiach filozoficzno-teologicznych.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kieleckie seminarium zaprasza na „Dzień otwartych drzwi”

[ TEMATY ]

seminarium

TER

Każdy chętny będzie mógł 9 maja zwiedzić pomieszczenia Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, poznać jego mieszkańców i uczestniczyć w propozycjach powołaniowych w ramach akcji „Dzień otwartych drzwi”.

„Zwiedzanie i zajęcia tematyczne będą się odbywały w czterech blokach: wiara i modlitwa; sport; dzieła charytatywne; znani ludzie. Każdy znajdzie coś dla siebie” – mówi KAI alumn Dominik Terczyński z Koła Powołaniowego działającego w WSD.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję