Reklama

Niedziela Rzeszowska

I Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Matki Bożej Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 42/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Małgorzata Jaworska

W Roku Wiary, na spotkanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej u Ojców Bernardynów przybyła w sobotę 28 września pielgrzymka członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej wraz z księżmi asystentami dekanalnymi i parafialnymi. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.

Pasterz diecezji podkreślił, iż Akcja Katolicka jest istotnym stowarzyszeniem w życiu Kościoła, jest w głównym nurcie życia Kościoła, a praca w diecezji to ważne zobowiązanie. Winny powstawać nowe POAK, są jak stągwie przemiany, które się napełniają, czekają na tych którzy zechcą wysłuchać co Pan im poleci uczynić. Kościół liczy na Akcję Katolicką, na świeckich wierzących „jeszcze trochę śpi, ale to olbrzym którego trzeba obudzić”.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup przywołał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Patrzenie w przyszłość z odwagą to postawa, która nie jest owocem wyboru, lecz rodzi ją i konkretyzuje pamięć o bezcennym darze, jakim jest Akcja Katolicka od początku swego istnienia. Nadszedł czas odnowy, o której świadczą wielorakie zjawiska obecne w waszym stowarzyszeniu. Wiele wskazuje na to, że możemy z nadzieją oczekiwać kairos nowej wiosny Ewangelii! Ta wielka odpowiedzialność, która spoczywa na was wszystkich i na waszych pasterzach i zobowiązuje cały Kościół, zmusza do podjęcia pokornej i odważnej decyzji, by rozpocząć na nowo od Chrystusa z zachowaniem świadomości, że wspiera nas wszechobecna moc Ducha Świętego. W realizacji tego wielkiego zadania mogą uczestniczyć wszyscy wierni świeccy świadomi swego powołania, wynikającego z chrztu oraz związanej z nim potrójnej misji – kapłańskiej, prorockiej i królewskiej” (Christifideles laici, 34). Włączenie nas wszystkich w chwili chrztu do misji kapłańskiej Chrystusa oznacza gotowość i umiejętność do codziennego składania Bogu ofiary ze swego życia: z myśli, zamiarów, czynów, ze swoich cierpień. Włączenie nas do misji prorockiej (nauczycielskiej) Chrystusa oznacza zobowiązanie do codziennego i konsekwentnego dawania świadectwa o wyznawanej wierze – zarówno słowem, jak i przykładem życia. Natomiast włączenie do misji królewskiej – pasterskiej to podjęcie i realizowanie odpowiedzialności za zbawienie swoje i innych. W tym mieści się obowiązek modlitwy za innych, obowiązek dawania innym dobrego przykładu, obowiązek udzielenia dobrej rady, także – bardzo trudny obowiązek upomnienia z miłością...

„Każdy z nas ma głosić Chrystusa, głosić prawdę o Nim” – mówił bp Jan Wątroba, podkreślał, iż o Jezusie mamy świadczyć nie tylko słowem, ale przede wszystkim własnym życiem. „Nie mów o Jezusie zanim o Cię o Niego nie zapytają, ale żyj tak, aby cię o Niego zapytano” – mówił cytując bł. Matkę Teresę z Kalkuty.

Akcja Katolicka jak wskazuje nazwa to „akcja na działanie”, powołanie do działania. Aby działać trzeba, pochylić się nad sobą, formować siebie tj. samowychowywać. Nasza wiara ma być pogłębiona, zakorzeniona w autentycznych źródłach, poprzez działanie do środka, do siebie – własna formacja, potem realizowanie na zewnątrz własnego powołania. Krzyż to naturalny element, składnik chrześcijańskiego powołania, nie istnieje Chrystus bez krzyża, nie ma chrześcijanina bez ofiary, kto nie bierze krzyża nie jest uczniem Chrystusa, krzyż i cierpienie jest wpisane w nasze powołanie. Św. Paweł mówił: „przypatrzcie się swemu powołaniu” a św. Franciszek Ksawery mówił: „Miarą miłości jest miłość bez miary” – Krzyż Chrystusa i to co na Nim się dokonało jest „miłością bez miary” wobec każdego z nas.

Liturgię poprzedziła konferencja o. Artura Adama Stępienia, wikarego klasztoru Ojców Bernardynów w Rzeszowie, który przywołał historię sanktuarium w kontekście 500-letniej rocznicy objawień Matki Bożej. Słowo do Akcji Katolickiej skierował ks. prał. Stanisław Potera, asystent diecezjalny AK, działalność AK w diecezji przybliżył Prezes Zarządu DIAK Artur Stojałowski, na spotkaniu obecna była prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko oraz Zarząd DIAK. Po Mszy św. członkowie Akcji, Katolickiej wysłuchali programu słowno-muzycznego Credo w wykonaniu Teatru Rapsodycznego z parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkretny czyn

Niedziela małopolska 48/2018, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Małgorzata Czekaj

Krzyś i Michaś (na zdjęciu z flagami Polski) przyszli na święto Akcji Katolickiej z tatą

Krzyś i Michaś (na zdjęciu z flagami Polski) przyszli na święto Akcji
Katolickiej z tatą

Gdy kończy się kolejny w naszym życiu rok liturgiczny, stajemy przy Chrystusie, Królu Wszechświata, jako Jego świadkowie, rycerze, obrońcy. Nie umywamy rąk, przeciwnie włączamy się w to, co słyszeliśmy z Księgi Apokalipsy – oddajemy Jemu chwałę i uwielbienie, bo przecież tylko Jemu przynależy chwała, i moc, na wieki wieków – mówił podczas Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Metropolita krakowski. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, obchodzący w tym dniu swoje patronalne święto.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję