Reklama

Niedziela Rzeszowska

„Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14)

Niedziela rzeszowska 42/2013, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

kl. Michał Piętka

Rokrocznie początek października przynosi emocje związane z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Studenci pojawiają się na uczelniach wyższych, aby rozpocząć bądź kontynuować podjętą wcześniej naukę. Ten czas jest naznaczony uroczystymi inauguracjami w poszczególnych uczelniach.

Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie kształci kandydatów przygotowujących się do przyjęcia święceń prezbiteratu, a w konsekwencji do podjęcia posługi kapłańskiej. Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Seminarium rzeszowskim miała miejsce 3 października br. w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Rozpoczęła ją Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii Ksiądz Biskup, odwołując się do zapisków seminaryjnych bł. Wincentego Frelichowskiego, męczennika z Dachau, wskazał na różne wymiary formacji ku kapłaństwu. Zamierzonym celem studenta seminarium powinna stać się wiara na wzór św. Piotra, wiedza na wzór św. Pawła, a nade wszystko czyste serce na wzór św. Jana. W konsekwencji seminarium duchowne jest szczególną uczelnią, kształtującą nie tylko intelekt, ale także człowieczeństwo i ducha formujących się w nim studentów.

Reklama

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli Instytutu. Zaproszonych gości powitał rektor WSD w Rzeszowie: ks. dr hab. Jacenty Mastej. Następnie sprawozdanie z działalności Seminarium w ubiegłym roku przedstawił prorektor ks. dr Marek Dzik.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie indeksów alumnom pierwszego roku, którego dokonał Ksiądz Biskup. W roku akademickim 2013/2014 indeksy otrzymało 19 kleryków. Są oni radością zarówno Seminarium, jak i całej diecezji. W kontekście malejącej liczby powołań do kapłaństwa w ubiegłych latach, grupa nowych alumnów napawa nadzieją.

Rozpoczęcie roku akademickiego związane jest także z wygłoszeniem wykładu inauguracyjnego. Jego autorem był ks. dr Wiesław Matyskiewicz – pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wykładowca Seminarium. Tytuł wykładu brzmiał: „Kościół a demokracja”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Doktor podkreślił wkład Kościoła w rozwój systemu demokratycznego, spójność wzajemnych odniesień oraz zadania płynące dla Kościoła w kształtowaniu sprawiedliwych relacji społecznych. Słuchacze mogli się także przekonać, że choć Kościół jest instytucją hierarchiczną, to w swej istocie kieruje się zasadami wypływającymi z demokracji.

Ostatnią część spotkania stanowiły przemówienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się ludzie nauki związani z Rzeszowem, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji oświatowych oraz przyjaciele naszej uczelni. Dziękujemy za każdy głos, ponieważ przebijała przez nie mądrość oraz wielka życzliwość i troska. W nowy rok akademicki seminarzyści wchodzą z zawołaniem, którego autorem jest św. Paweł Apostoł: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14). Te słowa czynimy naszymi i prosimy, aby ostateczną i najgłębszą motywacją naszych działań była obecna w nas miłość Boża.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium zainaugurowało nowy rok akademicki

Niedziela podlaska 42/2017, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum Caritas

Inaugurację rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa

Inaugurację rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa

Październik to czas, w którym studenci rozpoczynają nowy rok akademicki na uniwersytetach, akademiach oraz w seminariach duchownych. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 oraz immatrykulacja nowych studentów w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie miała miejsce 5 października

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję