Reklama

Niedziela Łódzka

Z wizytą w Bełdowie

Niedziela łódzka 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Waldemar Kulbat

Usytuowana pośród malowniczego krajobrazu niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie, jest parafią z wielkimi tradycjami, a jej historia sięga XIV wieku. 29 września 2013 r. parafia przeżywała wizytację pasterską. Wizytację przeprowadził bp Adam Lepa. Przybył także ks. kan. Kazimierz Marczak, poprzedni zasłużony duszpasterz parafii. Stan duszpasterski i gospodarczy parafii przedstawił ks. proboszcz Jarosław Leśniak, sprawujący swój urząd od trzech lat.

W parafii krzewi się bogate życie religijne, o czym świadczy działalność grup parafialnych. Należy do nich liczna asysta, młodzież działająca w scholi oraz w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Chłopcy i młodzi mężczyźni chętnie posługują jako służba liturgiczna ołtarza. Osoby starsze należą do sześciu kółek różańcowych. Przy parafii działa rada parafialna, która wspiera Księdza Proboszcza w podejmowaniu decyzji w sprawach gospodarczych, a także duszpasterskich. O życiu religijnym parafii świadczy wysoki udział wiernych podczas niedzielnej Eucharystii oraz rosnąca liczba przystępujących do Komunii św. Duża liczba wiernych uczestniczy w dniach chorych oraz praktykuje pierwsze piątki miesiąca. Powraca dawna tradycja nabożeństw majowych przy wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach. W bieżącym roku w każdej wsi była odprawiana Msza św. przy kapliczce wraz ze śpiewem Litanii Loretańskiej i poświęceniem pól. Harmonijnemu współżyciu wspólnoty sprzyja owocna współpraca ze Szkołą Podstawową, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, kołami gospodyń wiejskich, Chórem Akademickim oraz Regionalną Kapelą Ludową. Zaangażowanie tych grup uświetnia i ubogaca wszelkie uroczystości religijne. W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz podkreślił duże zatroskanie parafian o sprawy gospodarcze parafii. Dzięki pomocy wiernych wymieniono instalację i oświetlenie kościoła. Wymieniono i odrestaurowano kościelne ławki, odremontowano i pomalowano wnętrze kościoła. Została wyremontowana organistówka, która obecnie służy społeczności jako apteka i zakład fryzjersko-kosmetyczny. Prace porządkowe i remontowe były prowadzone także na parafialnym cmentarzu, gdzie powstało pomieszczenie gospodarcze i została wyremontowana kaplica pogrzebowa. W budynku plebanii i pomieszczeniach gospodarczych prowadzone są nadal prace remontowe. Obecnie jest przeprowadzany remont poszycia dachowego kościoła i dobiegają końca prace porządkowe na parkingu, a także placu i przy kapliczkach Matki Bożej w Bełdowie. Postępuje też wymiana okien w kościele na nowe, termiczne, a planowane jest wykonanie nowych kamiennych podestów pod ołtarzami.

Reklama

Podczas Mszy św. sprawozdania ze swojej działalności przedstawiły poszczególne grupy parafialne: rada duszpasterska, przedstawiciele młodzieży, Żywego Różańca oraz asysty. Do rady duszpasterskiej, która zajmuje się także sprawami gospodarczymi, należy dziesięć osób. W ramach liturgicznej służby ołtarza posługuje 30 ministrantów i lektorów. Natomiast w asyście, która może poszczycić się sięgającą w odległą przeszłość historią, działa 80 osób. Na katechezę uczęszcza 100 proc. dzieci i młodzieży, natomiast w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 40 proc. zobowiązanych do uczestnictwa wiernych.

Ksiądz Biskup wezwał wiernych do refleksji nad sprawą uczestnictwa we Mszy św. oraz świadectwa wiary wobec otoczenia. To Msza św. jest źródłem wiary i miłości wspólnoty. Podczas liturgii sakramentu bierzmowania Ksiądz Biskup mówił do młodzieży o zobowiązaniach płynących z przyjęcia łaski Ducha Świętego. – Powiedz mi: kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus, a ja Ci powiem, jakim jesteś chrześcijaninem – stwierdził. Ksiądz Biskup wskazywał na liczne przykłady świadectwa wiary wielu wybitnych ludzi.

Bp Adam Lepa przedstawiając wyniki przeprowadzonej wizytacji, obejmującej sprawy duszpasterskie, katechetyczne i gospodarcze, wyraził uznanie dla ofiarnej pracy Księdza Proboszcza oraz współpracujących z nim wiernych. Dziękując Poboszczowi, w imieniu ordynariusza abp. Marka Jędraszewskiego stwierdził, iż jest gorliwym kapłanem, który wzorowo i ofiarnie spełnia powierzoną mu misję na wielorakim polu spraw duszpasterskich i gospodarczych.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Polacy i ich relacje ze swoją parafią

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

badania

BOŻENA SZTAJNER

Dwie trzecie Polaków uczestniczących w życiu parafialnym deklaruje, że jest informowana o wydatkach swojej wspólnoty, a 44% ma dostęp do informacji o wpływach do parafialnego budżetu - informuje w przesłanym KAI komunikacie Centrum Badania Opinii Społecznej. Z badania CBOS wynika też, że jedna czwarta osób mających styczność ze swoją parafią dostrzega w kazaniach księży elementy agitacji politycznej.

CBOS przeprowadził w październiku badanie pt. "Społeczna percepcja rzeczywistości parafialnej". Przeprowadzono je na 919-osobowej grupie dorosłych Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję