Reklama

Niedziela Legnicka

Akademia liderów szkół dla rodziców

Niedziela legnicka 42/2013, str. 5

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej w pierwszy weekend października zainaugurowało roczną akademię liderów parafialnych szkół dla rodziców. W cykl szkoleń wpisało się hasło: „Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie ze swoim dzieckiem, musisz być gotowy zmienić siebie”.

Zajęcia w akademii będą przygotowywały liderów do prowadzenia szkół dla rodziców tworzonych przy parafiach, w szkołach czy poradniach rodzinnych. Tematyka szkoleń będzie obejmowała zagadnienia dotyczące: komunikacji emocjonalnej w relacji rodzic – dziecko, motywowania dzieci do nauki i zmian w zachowaniu, kontrolowania złości w relacjach z dzieckiem, metody dylematów moralnych jako strategii stymulowania myślenia moralnego w rodzinie czy pozytywnej komunikacji rodzic – dziecko. Akademię prowadzi Dorota Rzepczyńska, pedagog z Karpacza.

Reklama

Udział w akademii weźmie 27 osób, głównie nauczycieli, które do czerwca przyszłego roku będą intensywnie przygotowywały się do pełnienia roli lidera szkoły dla rodziców. Pierwsze spotkanie odbyło się w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Lwówku Śląskim. Ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin powiedział: – Z rozmów wynikało, że głównym motywem udziału w tym dziele jest chęć poprawy własnych niedomagań w komunikacji z innymi ludźmi, przede wszystkim w relacjach rodzinnych, jak również zawodowych, gdyż spora część uczestników to nauczyciele. Kolejnym argumentem było niesienie pomocy rodzicom w rozwiązywaniu różnych problemów wychowawczych.

Akademia to nie tylko wykłady z teorii komunikacji interpersonalnej czy pedagogiki wychowawczej. To przede wszystkim przenoszenie wiedzy na praktykę przez różne ćwiczenia i dyskusje. Podczas pierwszego zjazdu uczestnicy poznali poszczególne etapy rozwoju moralnego, metodę rozwiązywania dylematów moralnych w rozmowie z dziećmi oraz style komunikacji. Nauczyli się poprawnego zadawania pytań, co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe, odzwierciedlania uczuć z wypowiedzi, parafrazy oraz przećwiczyli sposób mówienia o tym, co nas boli bez oskarżania drugiej osoby.

Warsztaty wymagały od uczestników analizy własnych niedociągnięć, co prowadziło do osobistych refleksji. Uczestnicy, podsumowując spotkanie podkreślili, że najpierw należy dostrzec własne błędy i je naprawić oraz popracować nad podejściem do innych ludzi, do własnych dzieci. Dopiero wtedy można nieść pomoc innym. Podkreślano wielokrotnie, że każde wykonane ćwiczenie otwiera drogę do poprawy swoich błędów wychowawczych i zawodowych.

Dzięki zdobytej wiedzy, liderzy będą mieli gotowe narzędzie, by nieść pomoc potrzebującym rodzicom i wychowawcom. Kolejne warsztaty w akademii liderów będą odbywały się raz w miesiącu. Najbliższe, planowane są 8-9 listopada. Więcej informacji na stronie www.drdl.diecezja.legnica.pl.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W każdej diecezji będzie duszpasterz tzw. związków niesakramentalnych

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

KEP

Andrzej Tarwid

Podczas 375. zebrania plenarnego KEP omawiane są projekty Stanowiska Episkopatu, określającego zadania duszpasterstwa małżeństw i rodzin oraz ich linie rozwoju, w nawiązaniu do adhortacji "Amoris laetitia" – poinformował KAI ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin.

Najważniejszą nowością będzie postulat systematycznej formacji małżeństw w parafiach, która będzie prowadzona przez kapłana wraz z konkretnym małżeństwem. W każdej diecezji powołani mają zostać diecezjalni duszpasterze tzw. związków niesakramentalnych.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję