Reklama

Niedziela Legnicka

„Gaudeamus” w legnickim Seminarium Duchownym

Zadaniem kapłana jest przybliżanie ludziom nieba – powiedział bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, w wykładzie inaugurującym rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Naukę na I roku rozpoczęło 8 alumnów

Niedziela legnicka 42/2013, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w katedrze legnickiej Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem biskupa legnickiego, Stefana Cichego i gościa z Niemiec bp. Wolfganga Ipolta. Do wspólnej modlitwy zostali zaproszeni przedstawiciele wyższych uczelni z Legnicy i regionu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Przybyli także księża, zwłaszcza z parafii, z których pochodzą nowi alumni.

Bp Stefan Cichy przypomniał, że seminarium rozpoczyna 21. rok działalności. Życzył wszystkim klerykom i przełożonym, by byli otwarci na działanie Ducha Świętego, tak jak Maryja, którą w tym dniu wspominamy w Liturgii.

Reklama

W homilii bp Wolfgang Ipolt mówił o potrzebie nowej ewangelizacji, do której przygotowuje seminarium przez lata formacji naukowej i duchowej. – Nie chodzi o nową Ewangelię, ale przepowiadanie tej samej Ewangelii Chrystusa, jednak w nowych warunkach, w nowej kulturze i nowym językiem. To jest zadanie naszych czasów – zauważył Gość z Niemiec.

Przypominając początki głoszenia Ewangelii, zwłaszcza w kontekście oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego i pierwsze publiczne wystąpienia apostołów, bp Wolfgang Ipold zaznaczył, że do tego dzieła uczniowie Chrystusa przygotowywali się we wspólnocie i przez modlitwę.

– Kościół współczesny również jest wspólnotą modlitwy i tak właśnie mamy się przygotowywać do dzieła nowej ewangelizacji. Kaznodzieja podkreślił, że pomocna jest w tym zwłaszcza modlitwa różańcowa. – Przez nią jednoczymy się z naszym Panem, zdobywamy nowe siły, impulsy do życia, lepiej zaczynamy rozumieć to, czego od nas oczekuje – mówił Ordynariusz Görlitz.

Reklama

Kończąc, życzył alumnom, profesorom i wszystkim obecnym, by podążali drogą nowej ewangelizacji. – Wpatrując się w Maryję i apostołów, trwajmy na modlitwie. Gdy będziemy przy Panu, on będzie nas prowadził i wtedy nasza posługa będzie owocna – zakończył bp Wolfgang Ipolt.

Dalsza część inauguracji miała miejsce w auli seminaryjnej. Zgromadzonych powitał nowy rektor WSD ks. Piotr Kot. Odczytano sprawozdanie z działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim, wręczono też nagrody klerykom za najlepsze wyniki w nauce. Następnie uroczyście przyjęto do grona studentów alumnów I roku. Zostały im też wręczone indeksy studenckie.

W wykładzie inauguracyjnym bp Wolfgang Ipolt w języku polskim przedstawił temat: „Kapłaństwo powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe – powołanie wszystkich do świętości”.

Inauguracja roku akademickiego zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”.

Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym kształci się 47 kleryków. Spośród nowych kandydatów do kapłaństwa 4 ma już przeszłość naukową. Są wśród nich m.in. student szkoły oficerskiej, nauczyciel historii oraz organista.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl: ważne, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości

2021-08-30 19:07

[ TEMATY ]

seminarium

flickr.com/episkopatnews

Ważne, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który celebrował mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, gdzie w dniach 28-30 sierpnia odbył się Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

- Stajemy się ojcami wówczas, kiedy podejmujemy odpowiedzialną troskę. To słowo jest kluczem w nauczaniu papieża Franciszka, szczególnie w odniesieniu do świętego Józefa. Zostawiam wam tę myśl odpowiedzialnej trosce i chciałbym razem z wami modlić się o to, abyśmy chcieli troszczyć się o tych, których Bóg nam powierzył i abyśmy w tej trosce umieli być odpowiedzialni – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję