Reklama

Niedziela Legnicka

Gender – tyrania seksualizacji?

„Gender uderzeniem w rodzinę. Poznaj prawdę o gender” – pod takim tytułem w sobotę 12 października w Legnicy odbyła się konferencja naukowa poświęcona ideologii gender. Konferencje wygłosili m.in. – ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania oraz prof. Maria Ryś z Warszawy.

Niedziela legnicka 42/2013, str. 1

[ TEMATY ]

gender

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Tadeusza od Mszy św. odprawionej w intencji rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii ks. prof. Stanisław Araszczuk. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin i organizator konferencji. Zwracając uwagę na niebezpieczeństwa ideologii gender, podkreślił, że próbuje ona wypaczyć porządek natury człowieka, zniekształca obraz kobiety i mężczyzny, podważa fundamentalną rolę rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, dla życia społecznego i wychowania przyszłych pokoleń. – Nie możemy się poddać takiej tyranii. Oprócz działań w zakresie informacji i formacji ludzi, nie możemy zapominać o modlitwie – zauważył ks. Wolański. Wezwał obecnych do zaufania Bogu oraz podjęcia krucjaty różańcowej w intencji obrony małżeństwa, rodziny i młodego pokolenia.

Dalsza część spotkania odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy kościele pw. św. Tadeusza Apostoła. Tam senator Dorota Czudowska, współorganizatorka spotkania wprowadziła zebranych w tematykę konferencji. Jako praktykujący lekarz, z punktu widzenia medycznego, oceniła założenia ideologii gender jako całkowicie fałszywe. – Człowiek od momentu poczęcia staje się mężczyzną lub kobietą, żadna operacja plastyczna ani warunki kulturowe nie są w stanie zmienić natury człowieka – powiedziała senator PiS. Zapędy genderowców do zrównania płci, czy tym bardziej manipulowania przy męskości lub kobiecości są bezowocne. Przynoszą człowiekowi wiele szkody zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast próby manipulowania przy rodzinie muszą skończyć się źle nie tylko dla człowieka jako jednostki, ale i dla całego społeczeństwa.

Reklama

Prelekcję pt. „Istota ideologii gender” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że niebezpieczeństwo ideologii gender polega m.in. na tym, że próbuje ona przybrać pozory nauki. – Ideologia wkrada się na wyższe uczelnie i pod pozorami naukowości chce wpływać na życie polityczne i legislacyjne, zmieniając prawo krajowe i międzynarodowe – powiedział ks. Bortkiewicz. Efektem tego są dążenia do obalenia różnic między płciami, zrównania w prawach związków hetero- i homoseksualnych czy wręcz obalenia małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Prelegent wskazał też na sposoby propagowania takich treści. To przede wszystkim edukacja od najwcześniejszych lat. – Mamy już do czynienia z totalną indoktrynacją od przedszkola do studiów, której towarzyszą takie hasła jak: edukacja do równości, świadomość własnej tożsamości, równość płci czy łamanie stereotypów – podkreślał ks. Bortkiewicz. Należy zatem zrobić wszystko, by powstrzymać tę totalną indoktrynację. Ksiądz Profesor wskazał na dwa główne źródła: na wiarę i rozum. Zaznaczył też, że wszyscy dysponujemy wielkimi narzędziami, jakie zostawili nam: papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w postaci teologii ciała oraz nauce na temat małżeństwa i rodziny.

Kolejny wykład przedstawiła prof. Maria Ryś z Warszawy zajmująca się psychologią rodziny. Ukazując absurdy ideologii gender, mówiła o potrzebie budowania cywilizacji miłości jako odpowiedzi na zagrożenia. Ukazała też, jakimi drogami ideologia gender wkrada się w nasze życie. To głównie: ustawy prawne, psychologia, kultura i sztuka oraz medycyna i szeroko rozumiana służba zdrowia. Profesor zaznaczyła, że zwolennicy gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tzw. edukatorów seksualnych skupionych w różnych fundacjach, którzy pojawili się już w polskich szkołach, a nawet przedszkolach.

Najważniejszą bronią przeciwko ideologii gender są zdrowe małżeństwo i zdrowa rodzina – taki jest wniosek z wystąpienia Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic, którzy podzielili się własnym doświadczeniem życia małżeńskiego, rodzinnego i pedagogicznego. Podkreślili przy tym, że życie małżeńskie i rodzinne musi być oparte na mocnym fundamencie wiary.

Reklama

Konferencja zakończyła się dyskusją, w której wzięło udział wielu uczestników. Można też było nabyć literaturę związaną z tematyką spotkania.

Obszerny materiał video i audio z konferencji jest dostępny na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI o gender

„Płeć, zgodnie z tą filozofią [gender], nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo. Oczywisty jest głęboki błąd tej teorii i podporządkowanej jej rewolucji antropologicznej. Człowiek kwestionuje, że ma uprzednio ukonstytuowaną naturę swojej cielesności, charakteryzującą istotę ludzką. Zaprzecza swojej własnej naturze i postanawia, że nie została ona jemu dana jako fakt uprzedni, ale to on sam ma ją sobie stworzyć. (…)

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii proponuje Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych

2021-09-17 15:28

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Grażyna Kołek

Podtrzymując opinię o konieczności zbadania akt spraw kanonicznych, Państwowa Komisja proponuje Konferencji Episkopatu Polski stworzenie wspólnej grupy badawczej - poinformowała dziś Komisja. Zadaniem nowego gremium byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję