Reklama

Niedziela Lubelska

Dla trzech papieży

W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbył się koncert finałowy 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego

Niedziela lubelska 42/2013, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Ewa Kamińska

Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez parafię pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach wrósł mocno w życie kulturalne miasta i Polski. W każdą środę lata odbywają się tam koncerty, które gromadzą miłośników muzyki uczestniczących w występach wielkich artystów muzyków, aktorów oraz prelegentów. Festiwal to wielkie przedsięwzięcie, nie tylko muzyczne. W jego ramach prezentowane są również wystawy związane z tematyką danego roku lub z artystami występującymi podczas jego trwania.

– Między wiarą a sztuką istnieje silna więź – powiedział ks. kan. Ryszard Jurak, gospodarz festiwalu, podczas koncertu finałowego 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby, jaki odbył się w papieskiej świątyni 25 września. – Kościół od początku to rozumiał i na przestrzeni wieków był matką sztuki. Świadectwem tego jest wielki kulturowy skarbiec, m.in. muzyki sakralnej, która stanowi integralną część dziedzictwa ludzkości. Przez festiwal organowy i liczne koncerty prezentujemy perły muzyki sakralnej, jakie pozostawiły nam pokolenia twórców. Ten koncert z racji 35. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II i Roku Wiary dedykujemy trzem papieżom: bł. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi – wyjaśniał. Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu, przypomniał, że program tegorocznego festiwalu poświęcony był 150. rocznicy powstania styczniowego i tym, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Koncert finałowy przypadł pod koniec Roku Wiary i w czasie poprzedzającym 35. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II. – Staramy się zapraszać artystów, których wszyscy chcą słuchać, ale też próbujemy zrealizować tematy, które ważne są w danym roku – podkreślał.

Reklama

Gwiazdą finałowego koncertu była Alicja Węgorzewska, światowej sławy mezzosopranistka, której na organach i fortepianie akompaniował Robert Grudzień. Na początku koncertu, w ramach promocji młodych, wystąpił chór „Sensorium” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, prowadzony przez Lucynę Mijał i Marię Korycińską, która dyrygowała chórem podczas śpiewu. Na organach akompaniowała Joanna Piątek. Wykonano cztery pieśni od XIII wieku do współczesnych. Chór działa od 2010 r. i jest już laureatem wielu nagród oraz wyróżnień w konkursach lokalnych i wojewódzkich. Alicja Węgorzewska przy akompaniamencie organów i fortepianu wykonała arie i pieśni m.in. Georga Friedricha Händla, Henrego Purcella, Césara Francka i Fryderyka Chopina. Szczególnie pięknie zabrzmiało słynne „Ave Maria” Bacha-Gounoda, a później równie słynne „Ave Maria” Franza Schuberta. Po części oficjalnej nie zabrakło bisów nagradzanych gromkimi oklaskami.

Bp Mieczysław Cisło podczas koncertu w krótkich kolejnych wystąpieniach, mówiąc o trzech papieżach, skoncentrował się na problemie bycia świadkiem wiary. Jak podkreślał, bł. Jan Paweł II, obejmując z niezłomną wiarą Stolicę Piotrową wlewał odwagę i otuchę w ludzkie serca. Niestrudzenie prowadził narody do wolności, jak Mojżesz naród wybrany do ziemi obiecanej. Benedykt XVI zwracał uwagę, że wiara przychodzi do człowieka z zewnątrz, jest darem, ale trzeba chcieć przyjąć ten dar, chcieć uwierzyć. Uwierz, abyś zrozumiał – to prymat woli nad intelektem. – Pierwszy: gigant ducha, drugi: gigant umysłu, a trzeci? Wydaje mi się, że Franciszek to gigant serca, którym ogarnia człowieka marginesu. Tym niektórych szokuje, ale większość fascynuje – mówił Ksiądz Biskup.

Po koncercie Alicja Węgorzewska dziękowała za gorące przyjęcie w Lublinie, w którym występowała pierwszy raz. Włączyła się też do zbiórki na konserwację organów kościoła Świętej Rodziny i przygotowanie ich do koncertów. Z kolei Robert Grudzień dziękował wszystkim sponsorom, zwłaszcza Miastu Lublin i Urzędowi Województwa Lubelskiego, wolontariuszom, osobom prywatnym i mediom. Ks. Ryszard Jurak jako gospodarz podziękował bp. Cisło za słowo o trzech wielkich papieżach, młodzieży z chóru oraz Alicji Węgorzewskiej i Robertowi Grudniowi za piękne doznania artystyczne, a publiczności za liczne przybycie i gorące oklaski. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Dziękując za tegoroczny festiwal, niecierpliwie czekamy już na następny w 2014 r.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na patriotyczną nutę

[ TEMATY ]

koncert

Przegląd Pieśni Patriotycznej

To już tradycja, że z okazji Święta Niepodległości uwadze naszych czytelników polecamy koncert, który stanowi finał XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka.

Jak informują organizatorzy, celem cyklicznego wydarzenia jest upowszechnianie, poprzez śpiew, patriotyzmu, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Zależy im również na uświadamianiu roli wartości narodowo-patriotycznych w życiu każdego Polaka. Pragną tym przeglądem także zwrócić uwagę na nasze dziedzictwo kulturowe; religię, pieśni, tradycję i obyczaje.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję