Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień Papieski

Obchody 13. Dnia Papieskiego w archidiecezji lubelskiej przebiegały pod znakiem modlitwy, zbiórki pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także wydarzeń artystycznych. Wiele papieskich spotkań koordynowało Centrum Jana Pawła II w Lublinie

Jak przypomniał ks. Piotr Drozd z Centrum Jana Pawła II, idea Dnia Papieskiego sięga pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Dzień ten obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wydarzenia związane z upamiętnieniem osoby i dziedzictwa bł. Jana Pawła II przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Każdego roku towarzyszy im przewodnie hasło; w tym roku były to słowa: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Centralnym wydarzeniem lubelskich obchodów była Msza św. sprawowana w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Ksiądz Biskup, nawiązując do hasła przeżywanego święta, przywołał postawę obecnego papieża Franciszka i podkreślił jego gotowość do dialogu z niewierzącymi. – Potrzeba dialogu na płaszczyźnie wiary i niewiary, tak by żadna ze stron nie była agresywna, ale by razem tworzyć wspólnotę poszukiwania – mówił. W odniesieniu do przeżywanego Dnia Edukacji Narodowej bp Mieczysław Cisło apelował o dialog w edukacji, którego wyrazem powinno być spotkanie wykształconego pedagoga i ucznia we wspólnym poszukiwaniu prawdy. Zwrócił też uwagę na istotę dialogu szkoły z rodziną. Jak wyjaśniał, chodzi o wspólne odkrywanie i przekazywanie wartości służących wychowaniu jako kształtowaniu uniwersalnych postaw, począwszy od szacunku dla godności człowieka poprzez odpowiedzialność za innych i tworzenie wspólnoty solidarności z człowiekiem.

Reklama

W wymiarze charytatywnym Dzień Papieski przebiegał pod znakiem zbiórki pieniędzy na program stypendialny dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Na ulicach miast oraz przed kościołami można było spotkać wolontariuszy kwestujących pod hasłem: „Dzielmy się miłością” na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Powołanie fundacji i troska o utalentowaną młodzież to odpowiedź Episkopatu Polski na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi, do budowania „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II. Zgromadzone podczas publicznej zbiórki pieniądze przeznaczone są na fundusz stypendialny, którym obecnie objętych jest ok. 2500 uczniów gimnazjów i liceów oraz studentów.

W wymiarze intelektualnym i artystycznym Dzień Papieski przebiegał pod znakiem prelekcji, koncertów i akademii przywołujących życie i nauczanie bł. Jana Pawła II. Koncerty odbyły się m.in. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz parafiach pw. Świętej Rodziny i Niepokalanego Serca Maryi w Lublinie. Puławy dołączyły do obchodów przez kolejny już „Rowerowy wyścig po kremówki”, a Chełm przez wykład proboszcza parafii mariackiej ks. prał. Tadeusza Kądziłki nt. kard. Karola Wojtyły jako teologa i etyka, wieloletniego profesora KUL. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała konkurs literacki „List do nieba” skierowany do uczniów lubelskich szkół. Do wielu wydarzeń organizowanych z okazji Dnia Papieskiego wrócimy na naszych łamach w kolejnych wydaniach „Niedzieli Lubelskiej”.

W obchody Dnia Papieskiego wpisuje się również organizowana w dniach 24-25 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II międzynarodowa konferencja: „Lubelskie Dni Personalizmu”, której hasłem przewodnim jest: „Osoba i personalizm w refleksji Karola Wojtyły/Jana Pawła II”. Zapraszamy również do udziału w uroczystościach odpustowych w parafii pw. bł. Jana Pawła II w Lublinie (ul. Biskupa Mariana Fulmana 9). Sumie odpustowej 22 października (godz. 18) będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promieniowanie ojcostwa

Niedziela Ogólnopolska 41/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Bożena Sztajner/Niedziela

Hasło tegorocznego XVIII Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa” – to nawiązanie do dramatu autorstwa Karola Wojtyły i zachęta do sięgnięcia po dzieła Papieża Polaka

Tradycyjnie w Dniu Papieskim w licznych miastach Polski i w środowiskach polonijnych odbywają się czuwania modlitewne, koncerty, gry miejskie i wydarzenia sportowe. Towarzyszy im doroczna zbiórka kościelna i publiczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To wsparcie dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, która pochodzi z małych miejscowości, ale także inwestycja w jej rozwój duchowy. Stypendyści to żywy pomnik św. Jana Pawła II. Przez cały rok czerpią oni z formacji, którą oferuje im Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję