Reklama

Niedziela Podlaska

Proboszcz z Grodziska odznaczony

22 września w kościele parafialnym w Grodzisku miała miejsce podniosła uroczystość. Ks. kan. Henryk Kosz został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” w uznaniu jego wieloletnich zasług na rzecz zachowania i opieki nad zabytkami

W tej podniosłej uroczystości uczestniczyli m.in. Andrzej Nowakowski – podlaski wojewódzki konserwator zabytków, Lucyna Stalończyk – starszy inspektor ochrony zabytków, Joanna Polaska – konserwator dzieł sztuki z Warszawy, Krzysztof Grygowicz – wykonawca prac konserwatorskich przy organach, Andrzej Charyton – sekretarz Urzędu Gminy Boćki, ks. prał. Ludwik Olszewski – emerytowany dziekan bielski. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Gminy Grodzisk na czele z wójtem Antonim Tyminskim, dyrekcja Zespołu Szkół w Grodzisku w osobach Teresy Kosińskiej i Barbary Beaty Goławskiej, dyrektor Banku Spółdzielczego w Grodzisku Mikołaj Szerejko. O swoim wieloletnim duszpasterzu pamiętali także przedstawiciele parafii Miłkowice, którzy przybyli z wyrazami wdzięczności za wieloletnią pracę w ich parafii. Zamiłowanie do zabytków i wielka potrzeba ich ratowania rozpoczęła się w 1993 r., kiedy ks. Kosz został mianowany na stanowisko proboszcza parafii w Miłkowicach Maćkach, gdzie przeprowadził szereg prac remontowych zabytkowego, drewnianego kościoła.

Reklama

Kolejne prace rozpoczął ks. Kosz w 2007 r. w parafii w Grodzisk, gdzie został proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego starania zmierzały do uporządkowania terenu przykościelnego, wokół obu świątyń, tj. drewnianego pounickiego kościoła i współczesnego, murowanego. Spowodował opracowanie projektu zagospodarowania tego terenu, a potem jego realizację. Ks. Kosz podjął się misji odrestaurowania zabytkowych organów, przez co nie dopuścił do ich całkowitego zniszczenia. Przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Urzędu Marszałkowskiego wykonane zostały kompleksowa konserwacja i rekonstrukcja instrumentu muzycznego wraz z jego obudową, zwaną szafą organową. Ks. Henryk jest osobą szanującą zabytki i nie może przejść obojętnie obok niszczejącego obiektu, czego kolejnym przykładem jest rzeźba św. Jana Nepomucena, której konserwację od strony finansowej zapewnił wójt gminy Grodzisk. Rzeźba po konserwacji okazała się wybitnym dziełem sztuki rzeźbiarskiej i nie mogła pozostać w kapliczce, dlatego w chwili obecnej oryginał znajduje się w kościele parafialnym.

Wszelkie działania wykonywane z pasją dają wspaniałe efekty. Każdy uratowany od zniszczenia i zapomnienia zabytek jest świadectwem bogatej historii Kościoła. Łączy pokolenia i sprawia, że Kościół ma wartość ponadczasową. Zabytki sakralne zachwycają swym pięknem jak przed wielu laty i tworzą swoisty pomost między pokoleniami.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski medal

Niedziela lubelska 24/2015, str. 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Tomasz Koryszko

Prof. Stefan Sawicki otrzymał medal „Pro Ecclesia et Pontifice”

Prof. Stefan Sawicki otrzymał
medal „Pro Ecclesia et Pontifice”

Profesor Stefan Sawicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został odznaczony papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję