Reklama

Niedziela Częstochowska

Studencie, zainteresuj się duszpasterstwem...

W Częstochowie działają miejsca, gdzie spotykają się studenci, szukający dla siebie głębszej formacji i kontaktu z ludźmi o podobnym podejściu do życia i wiary. W nowym roku akademickim zajrzeliśmy do częstochowskich duszpasterstw akademickich, sprawdzając, co oferują młodym ludziom i jakie są ich plany na najbliższy czas

Niedziela częstochowska 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

studenci

Bożena Sztajner/Niedziela

Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” ma swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego 132. Adres ten to także jedyna w mieście i jedna z niewielu w kraju parafia personalna, której patronem jest św. Ireneusz.

Młodzi ludzie z „Emaus” mówią o sobie tak: „Jesteśmy sporą grupą studentów z częstochowskich uczelni, którą założył sam Pan, odkrywając w sercu każdego z nas, że studia to nie wszystko! Najwyższy pociągnął nas za sobą, a my daliśmy Mu się uwieść. W Duszpasterstwie Akademickim gromadzimy się wspólnie na Eucharystii, adoracjach oraz spotkaniach formacyjnych, gdzie pogłębiamy swoją wiarę, czasem także uczymy się jej od nowa, dzielimy się wzajemnie naszym świadectwem życia. Jednym słowem, jak uczniowie z Emaus, małymi krokami podążamy za Chrystusem!”.

Reklama

Duszpasterzami w „Emaus” są ks. Marek Bator i ks. Jacek Szczecina. W ośrodku codziennie coś się dzieje. W poniedziałek 15 października ruszyło Seminarium Odnowy Wiary, czyli 8 tygodni, które – jak zapewniają organizatorzy – mogą zmienić nasze przeżywanie obecności Ducha Świętego. Seminarium poprowadzą ks. Marek Bator, Danuta i Marek Kuźnikowie. Lista uczestników już jest zamknięta, co dowodzi, że warto tą inicjatywą zainteresować się bliżej przy następnej okazji.

W pierwszy wtorek miesiąca na ul. Kilińskiego spotyka się akademickie koło studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To grupa stypendystów, którzy chcą „w nowoczesnym świecie zgłębić uniwersalne przesłania słów i mądrość, jaką zostawił nam papież Jan Paweł II. Żywe dyskusje, prowadzone w miłej koleżeńskiej atmosferze przy kawie lub herbacie, pozwalają lepiej poznać się stypendystom oraz porozmawiać na każdy temat (...). Spotkania mają charakter otwarty”.

W drugi wtorek miesiąca spotyka się w ośrodku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W kolejny wtorek duszpasterstwo udziela miejsca Klubowi „Fronda” i jego ciekawym gościom. Środy to Oazy Studenckie, czyli spotkania studentów należących do jednego z najpopularniejszych ruchów w polskim Kościele – Ruchu Światło-Życie. W czwartek czas na spotkanie w duchu Taizé. Po Mszy św. odbywa się spotkanie przygotowujące do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych. Tym razem młodzi spotkają się w dniach 28 grudnia – 1 stycznia w Alzacji. Jeśli ktoś chce wyjechać z nimi, niech przyjdzie na spotkanie w czwartek. W każdy piątek w domu na ul. Kilińskiego mają miejsce Dialogi Nikodemowe, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważanie Słowa Bożego. Jest to też okazja do spowiedzi i kierownictwa duchowego. Pod koniec zebrani modlą się w intencjach, które znaleziono w Skrzynce Intencji. Znajduje się ona przy wejściu do kościoła i kartkę może wrzucić do niej każdy. O modlitwę można również poprosić on-line (www.emaus.czest.pl).

Reklama

W ramach duszpasterstwa działają też diakonie: liturgiczna, muzyczna. I grupy, np. wolontariuszy maryjnych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi i dziećmi wymagającymi pomocy w nauce.

Agnieszka Magiera wymyśliła wieczory kobiet, podczas których dziewczyny „nie tylko piją ciepłą herbatkę”, ale mają okazję „na przygodę pełną Prawdy i Miłości”. Wieczory kobiet odbywają się w każdą czwartą środę miesiąca. Pierwsze spotkanie już 24 października! Męska odpowiedź to propozycja Mirosława Nowaka. „Wyobraź sobie, że stoisz na szczycie góry, szlak był bardzo trudny i nie raz upadałeś. Ale dzięki kumplom, którzy szli obok, zdołałeś dotrzeć na szczyt. Teraz dostrzegasz piękno tego świata, jednocześnie będąc bliżej Boga... Chcesz się przyłączyć do tej drużyny i wspiąć się z nami na górę?”. Pierwsze spotkanie w środę 24 października.

Wreszcie Katolicki Związek Akademicki, organizacja z tradycjami, która ma ambicję współtworzenia życia studenckiego poprzez promowanie zasad i wartości zgodnych ze społeczną nauką Kościoła katolickiego, organizuje konferencje, wykłady, dyskusje, warsztaty, rekolekcje oraz wieczory twórczości akademickiej, spływy kajakowe, wypady w góry, a nawet akcje charytatywne.

Z „Emaus” związana jest fundacja „Na Progu”. Promuje się hasłem: „Mały krok, a możesz tak wiele”, a ów mały krok to aktualnie nauka języka włoskiego. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę, i częściowo prowadzone są przez native-speakera. Wkrótce ma się także zacząć w „Emaus” kolejny kurs języka angielskiego.

Duszpasterstwo to jednak przede wszystkim codzienne i niedzielne Msze św., rekolekcje, dni skupienia i nabożeństwa. W październiku studenci zapraszają np. do wspólnego odmawiania Różańca o 18.30, przed Mszą św.

Obok Jasnej Góry

Przy Jasnej Górze duszpasterstwo akademickie istnieje od 1989 r. Opiekę duchową sprawują nad nim Ojcowie Paulini, obecnie o. Kamil Szustak. Jasnogórska wspólnota spotyka się dwa razy w tygodniu. A obok wspólnych Mszy św., rozważania Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, studenci z jasnogórskiego duszpasterstwa wyjeżdżają na rekolekcje, wycieczki czy pielgrzymki. Dwa razy w roku, w okolicach sesji, przygotowują czuwania modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji pomyślnie zdanych egzaminów. W okresie Wielkiego Postu organizują Akademicką Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich, biorą udział w Ogólnopolskiej Akademickiej Pielgrzymce na Jasną Górę oraz w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Jeziorem Lednickim.

Piszą o sobie, że nie chcą się w życiu zagubić, nie zmarnować czasu, nie stracić swojej tożsamości. Przekonują rówieśników, że studia „to czas, kiedy sami musimy zadecydować czy chcemy wzrastać w swoim człowieczeństwie, czy wręcz przeciwnie. Duszpasterstwo akademickie to przede wszystkim doświadczenie wspólnoty z Bogiem i z drugim człowiekiem. To możliwość poznania nowych ludzi i zawiązania trwałych przyjaźni, to wspólne spędzanie czasu, wspólne wyjazdy, ale to również wspólne doświadczenie wiary, wspólna modlitwa, wspólne poszukiwanie odpowiedzi na ważne dla nas pytania”.

„Stągwie”

Przy Akademii Polonijnej, którą znajdziemy na rogu ul. 7 Kamienic i Pułaskiego, działają „Stągwie”. To bodaj najmłodsze częstochowskie duszpasterstwo akademickie. Przekonują do siebie słowami: „Zostań członkiem wspólnoty, gdyż już niedługo – po studiach – trzeba będzie powędrować dalej i wtedy w pełni okaże się, jak wykorzystaliśmy ten czas. To, czego się tutaj nauczyliśmy, czego doświadczyliśmy, pozostanie w nas i mamy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości”. Duszpasterzem wspólnoty jest o. Franciszek Podlecki, a funkcję asystenta pełni br. Andrzej Grzesik.

W częstochowskim środowisku akademickim wiele się podobno dzieje. Nie zawsze w sensie pozytywnym, o czym dowiadujemy się czasem osobiście, czasem z relacji innych czy medialnych publikacji. Zapewne dlatego młodzi ludzie z duszpasterstwa tak często ostrzegają rówieśników, by nie zmarnowali tego niezwykłego czasu, jakim jest młodość. Żeby poszli trochę pod prąd tego, co modne i dobrze widziane, a skupili się na tym, co przyniesie im wymierny zysk w postaci wewnętrznego ładu i radości dobrze przeżywanego życia.

Zachęcamy więc studentów, nie tylko pierwszego roku, by przyjrzeli się bliżej propozycjom częstochowskich duszpasterstw akademickich, bo to oferta ciekawa, nietuzinkowa i daje szanse na wszechstronny rozwój w gronie fajnych ludzi.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studenci bliżej Boga w Białym Dunajcu

2021-09-22 07:48

Niedziela wrocławska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

studenci

Archiwum Obozu Adaptacyjnego w Białym Dunajcu

Na górskich szlakach studenci także odkrywają Boga

Na górskich szlakach studenci także odkrywają Boga

Zakończyła się 38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu.

Ponad 450 osób, 11 chat, 10 duszpasterstw akademickich z Wrocławia i 1 z Opola – wszystko z ogromną dawką radości, integracji, górskich wycieczek i modlitwy. Ponoć z wierchów bliżej jest do Pana Boga i właśnie takie pozytywne spotkanie ze Stwórcą przeżyli studenci.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję