Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejcie serca wielkie i otwarte na Boga

Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej przypadła we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Pierwszym jej punktem była Msza św. w kościele seminaryjnym, którą pod przewodnictwem abp. Wacława Depo sprawowali także: bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, bp Piotr Skucha, biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej oraz licznie zebrani księża.

Zarówno Eucharystia, jak i sama inauguracja to momenty historyczne. Było to bowiem pierwsze w historii rozpoczęcie roku akademickiego połączonych wspólnot Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Diecezji Sosnowieckiej. Od tego roku alumni obydwu diecezji przygotowują się do kapłaństwa w budynku seminarium częstochowskiego przy ul. Św. Barbary 41, tworząc jedną wspólnotę modlitwy, nauki i formacji. W kazaniu Metropolita Częstochowski zachęcał: „W połączonych wspólnotach wejdźmy w światło Słowa Bożego!”. Przypomniał także klerykom oraz wszystkim kapłanom, że powołanie nie jest własnością prywatną, ale „darem i zadaniem, które powinniśmy wcielać w życie tak, jak miłosierny Samarytanin”. Na koniec abp Wacław, słowami papieża Franciszka, wezwał wszystkich powołanych: „Miejcie serca wielkie i otwarte na Boga!”. Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do seminaryjnej auli im. Jana Pawła II na dalszy ciąg uroczystości.

Reklama

Na początku spotkania rektor WSD Archidiecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej – ks. Andrzej Przybylski, powitał przybyłych gości duchownych i świeckich, przedstawicieli oświaty, polityki i kultury. Połączenie seminariów wymusiło pewne zmiany personalne kadry edukacyjnej, stąd Ksiądz Rektor podziękował wykładowcom, którzy zakończyli pracę w seminarium i powitał nowych, którzy od tego roku będą kształcić przyszłych księży. Później ks. Przybylski zdał sprawozdanie z ubiegłego roku akademickiego – pierwszego roku pełnej współpracy seminarium z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Szczególnym wydarzeniem minionego roku była IV Ogólnopolska Pielgrzymka Kleryków na Jasną Górę, której nasze seminarium było współorganizatorem.

Następnie głos zabrał ks. Wojciech Zyzak, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, wyrażając radość i składając życzenia owocnego roku akademickiego. W podobnym tonie wyraziła się poseł PiS Jadwiga Wiśniewska, gratulując alumnom odwagi do „kroczenia za Jezusem w coraz trudniejszym i mniej sprzyjającym powołaniu świecie”.

Jak każdego roku, najwznioślejszym momentem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku, którą przeprowadzili: prefekt studiów ks. Adam Fogelman oraz wicerektor ks. Konrad Kościk. W tym roku rozpoczęło swoją drogę do kapłaństwa 29 kleryków, z czego 18 z archidiecezji częstochowskiej, 9 z diecezji sosnowieckiej oraz 2 paulistów. Wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie i odebrali indeksy z rąk swoich biskupów.

Reklama

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Jarosław Grabowski, m.in. wykładowca WSD, odpowiedzialny w naszej archidiecezji za sprawy ekumeniczne. Jego wykład pt.: „Wiara światłem na drodze wierzących i poszukujących Boga na podstawie encykliki «Lumen fidei» papieża Franciszka” doskonale wpisał się w ducha kończącego się Roku Wiary i spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Prelegent nazwał encyklikę „lekturą duchową wśród encyklik”, zachęcając do jej przestudiowania. W wykładzie zwrócił uwagę na to, że „nikt nie staje się wierzący sam z siebie i nikt nie może się sam w wierze utrzymać”, a „wiara nie jest sprawą prywatną”. Te stwierdzenia mocno uświadomiły słuchaczom – zwłaszcza przyszłym kapłanom, jak istotna jest rola drugiego człowieka i wspólnoty w kroczeniu drogą wiary. „Człowiek wyrusza co dzień w pogoń za prawdą i tylko Bóg może mu ją dać w pełni” – mówił ks. Grabowski.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się krótkimi wystąpieniami bp. Grzegorza i abp. Wacława, po czym wszyscy udali się na wspólny posiłek.

2013-10-18 11:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niósł miłość tam, gdzie panowała nienawiść

Człowiek jest stworzeniem słabym i grzesznym. Potrzebuje zatem silnych wzorów i autorytetów. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu mają za patrona człowieka nietuzinkowego. Młodego kapłana, któremu nie dana była długa praca na parafii. Był kapelanem bp. Stanisława W. Okoniewskiego, a następnie jedynie przez rok wikariuszem w kościele Mariackim w Toruniu, gdzie został aresztowany. Najpierw osadzono go w toruńskim Forcie VII, następnie przewieziono do obozu w Stutthofie. Ostatecznie osadzono go w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zachorował na tyfus i zmarł 23 lutego 1945 r. W 1999 r. św. Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Toruniu wyniósł ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, bo o nim mowa, do godności błogosławionego.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję