Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Korowód Świętych AD 2013

26 października już po raz kolejny w naszej diecezji odbędzie się korowód świętych organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Każdego roku organizatorzy starają się zawrzeć to nabożeństwo ku czci świętych w rytmie życia Kościoła diecezjalnego i powszechnego. – Inicjatywa wpisuje się w przeżywany w Kościele Rok Wiary, który ma być zachętą do pogłębienia w wierzących świadomości samej wiary jak też jej konsekwencji w życiu społecznym. Nie da się ukryć, że najważniejszą konsekwencją wiary chrześcijańskiej jest właśnie świętość – tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

Ekolodzy ludzkiego serca

W ubiegłym roku podczas korowodu członkowie KSM przypomnieli prawdę, że święci są świadkami wiary. Wcześniej zwrócono uwagę na fakt, że budowali naszą doczesność w nie mniejszym stopniu niż władcy, politycy czy naukowcy. – Tym razem myśl przewodnia nabożeństwa dotykać będzie prawdy, że święci, to ludzie, którzy potrafili oddychać najbardziej czystą i ekologiczną, czyli najzdrowszą dla rozwoju piękna człowieczego serca atmosferą. Używając obrazu można powiedzieć, że żyjąc na ziemi, w bardzo różnych, często ekstremalnie trudnych społecznie i politycznie warunkach potrafili oddychać niebem, Bogiem samym. W ten sposób w zanieczyszczonym grzechem świecie stawali się „ekologami ludzkiego serca” – wyjaśnia ks. Piotr Bączek, asystent stowarzyszenia.

Nie tylko patrzeć, ale też prosić i naśladować

Reklama

Specyfiką korowodu świętych jest jego zewnętrzna oprawa. Od lat organizatorzy proszą uczestników nabożeństwa, aby osoby niosące relikwie przebrane były za postaci tych właśnie świętych. Jak tłumaczą, ów zewnętrzny wymiar w żadnym wypadku nie jest najistotniejszy, choć w dzisiejszym świecie zdominowanym przez kulturę obrazkową ma także swoje znaczenie.

– Korowód świętych jest przede wszystkim zachętą do pójścia śladami mistrzów wiary oraz wyzwaniem, byśmy w swoim życiu szukali „Bożego oddechu”, pozwalającego w niełatwym świecie na piękny rozwój naszych serc, którego kresem jest właśnie świętość – stwierdza Kamil Duc, prezes KSM naszej diecezji.

* * *

Program korowodu świętych

Bielsko-Biała, 26 października 2013

Reklama

Kościół Świętej Trójcy
15.30 – przyjazd delegacji i zgłaszanie w salkach katechetycznych
16.30 – Nabożeństwo prezentacji i uczczenia relikwii oraz różaniec ze świętymi
18.10 – procesja do katedry św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja
18.30 – Msza św. dziękczynna w bielskiej katedrze

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Ojca Pio wystawione na stałe do publicznej czci wiernych

Niedziela Ogólnopolska 38/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

Kościół

O. Pio

Włodzimierz Rędzioch

Dokładnie 45 lat temu, 23 września 1968 r., umierał w klasztorze w San Giovanni Rotondo jeden z najsłynniejszych na świecie stygmatyków i spowiedników - Ojciec Pio, dziś święty. Miał rację, gdy mówił, że po śmierci będzie o nim głośniej niż za życia - do małego miasteczka we włoskim regionie Apulia, w którym kapucyn przeżył większość swego kapłańskiego życia, przybywają miliony pilgrzymów, by modlić się przy jego doczesnych szczątkach. Przez wiele lat ciało św. Ojca Pio spoczywało w krypcie kościoła. 3 marca 2008 r., 40 lat po śmierci kapucyna, jego ciało zostało ekshumowane. Było dobrze zachowane, dlatego zdecydowano się na wystawienie relikwii świętego - 24 lipca 2008 r. kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odprawił w San Giovanni Rotondo Mszę św., która zapoczątkowała publiczne wystawienia doczesnych szczątków Ojca Pio. Umieszczono je w kryształowym sarkofagu w krypcie dawnego kościoła. To niebywałe wydarzenie przyciągnęło do San Giovanni Rotondo prawie milion czcicieli Świętego z Gargano, jak go nazywają, a jego duchowe owoce były tak widoczne, że kustosze sanktuarium, za zgodą władz kościelnych, podjęli historyczną decyzję wystawienia relikwii na stałe. Tym razem Mszy św. rozpoczynającej nowe, już stałe wystawienie ciała Ojca Pio przewodniczył 1 czerwca br. nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. Angelo Amato. Z tej okazji przeprowadziłem wywiad z rektorem sanktuarium - o. Francesco Dileo OFMCap.
(W. R.)

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję