Reklama

Dziennikarze na Jasnej Górze

Prawda podawana z miłością jest najważniejsza

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczęła się 12 października br. II Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę. Mszy św. sprawowanej w intencji ludzi mediów i polskiego dziennikarstwa przewodniczył i homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Pielgrzymi modlili się o to, aby dziennikarstwo znowu było posługą cenioną i odzyskało swój etos, a dziennikarze mogli w prawdzie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Zbyt wiele ukłonów względem kłamstwa

Witając przy ołtarzu m.in. ks. inf. Ireneusza Skubisia, bp Dydycz zwrócił uwagę, że to przede wszystkim on przyczynił się do powstania w 1991 r. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W wygłoszonej homilii Biskup Drohiczyński wezwał ludzi mediów do obrony cywilizacji chrześcijańskiej we współczesnym świecie. - Dziennikarze mają coraz więcej do powiedzenia, mogą wiele zdziałać. Czujemy i doświadczamy tego wszyscy, na każdym kroku. Są w stanie stać na straży prawdy, sprawiedliwości i miłości, ale też bywają groźni, kiedy złączą się ze złem - mówił. Wskazał, że dziennikarstwo nie wymaga wielkich słów i ich nadmiaru. - Dobre dziennikarstwo natomiast nie będzie miało szans bez miłości - wyjaśnił. Podkreślił również, że media powinny często korzystać z wzorców, jakie znajdujemy w Piśmie Świętym.

- Współczesne mass media, dysponujące niesłychanymi środkami technicznymi, mają wyjątkową moc psychicznego i fizycznego oddziaływania na ludzkie postawy i zachowania. Niestety, jak dotychczas, bilans moralny ich działalności przechyla się na stronę negatywną. Zbyt wiele manipulacji, wyjątkowo dużo ukłonów względem kłamstwa i zaskakującej niechęci do człowieka. Ta niechęć nas przeraża! - kontynuował bp Dydycz.

„Ostatni Mohikanie” w TVP

Reklama

Dziennikarze uczestniczyli też w spotkaniu programowym, które odbyło się w Sali Różańcowej. Słowo skierowali do nich główni organizatorzy pielgrzymki: ks. Bolesław Karcz - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Krzysztof Skowroński - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który odkrył m.in. dobrodziejstwa wspólnego pielgrzymowania dziennikarzy na Jasną Górę autobusem, stającym się na tę okazję nowym środkiem społecznego przekazu, miejscem wymiany informacji i myśli.

Podczas spotkania odbyła się uroczystość wręczenia statuetki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za rok 2013 prof. dr Wandzie Półtawskiej i prof. Andrzejowi Półtawskiemu w uznaniu całokształtu szczególnych dokonań w „publicystyce wiary dla dobra Kościoła, Ojczyzny i rodzin”. W imieniu dr Półtawskiej statuetkę odebrała jej córka - Katarzyna Półtawska-Zaleska, lekarz internista. Prof. Andrzej Półtawski (UJ) wygłosił wykład na temat odpowiedzialności mediów w myśli bł. Jana Pawła II. Z kolei ks. prof. Andrzej Zwoliński (UPJPII) mówił w swoim wykładzie o współczesnej kulturze jako wyzwaniu dla mediów. Ks. prof. Zwoliński otrzymał medal „Mater Verbi” - nagrodę Redaktora Naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Ludzie mediów podzielili się też swoimi troskami, zwracając uwagę na wciąż wzrastające zagrożenie dla etosu zawodu dziennikarza, nawet w mediach publicznych, które mają misyjne zadania wobec narodu. Problemy związane z mediami publicznymi przedstawiły Barbara Markowska-Wójcik i Ewa Urbańska, reprezentujące Związek Zawodowy Pracowników Twórczych Telewizji Polskiej S.A. „Wizja”. Okazuje się, że są one już „ostatnimi Mohikanami”, próbującymi ratować to, co jeszcze zostało z wypracowanej przez lata marki Telewizji Polskiej. Uświadomiły zgromadzonym, że osoby niezwiązane z żadnymi partiami politycznymi czy grupami interesów niewiele mogą już zrobić dla misji i dobrego wizerunku TVP. Obecnie bowiem, gdy na stanowiska przyszli ludzie powiązani z polityką, produkcję telewizyjną wyprowadza się do firm zewnętrznych, wyprowadzając jednocześnie szerokim strumieniem pieniądze. Dobrzy, doświadczeni dziennikarze tracą pracę lub otrzymują bardzo niskie wynagrodzenie. Widzowi natomiast proponuje się coraz mniej ambitne programy, najchętniej zakupując zagraniczne, ogłupiające seriale. Sytuacja jest tak napięta, że może dojść do strajku ludzi próbujących powstrzymać degradację Telewizji Polskiej, która ze swoim dorobkiem powinna być wzorem standardów zawodowych i pielęgnować misję publiczną. Spotkanie prowadziła Ewa Ablewicz-Rzeczkowska z Polskiego Radia.

Credo jak zwierciadło

Te wszystkie sprawy dziennikarze zanieśli do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie uczestniczyli w modlitwie różańcowej, prowadzonej przez abp. Wacława Depo - metropolitę częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. W związku z trwającym Rokiem Wiary Ksiądz Arcybiskup przypomniał o zachęcie Benedykta XVI do codziennego odmawiania Credo, które szczególnie dla ludzi mediów, pracujących w różnych wymiarach służby słowu, powinno być jak zwierciadło. - Niech Twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie rodzajem zwierciadła. Przeglądaj się w nim każdego dnia, aby zobaczyć, czy sam wierzysz w to, co wypowiadasz - mówił abp Depo. Pielgrzymkę zakończyło wspólne odmówienie Credo.

2013-10-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję