Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 10

Rodzina Różańcowa

„Odmawiajcie Różaniec”

Dzień przed wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 6 października, na Jasnej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej. Na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezji rzeszowskiej Jana Wątroby. Eucharystię koncelebrował m.in. o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Zgromadzili się przede wszystkim członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz pielgrzymi należący do Kół i Róż Różańcowych - w sumie kilka tysięcy osób.

W homilii bp Wątroba przypomniał, że modlitwa różańcowa pochodzi z XIII wieku. - O skuteczności Różańca, o ukrytej w nim mocy, ale i o potrzebie jego odmawiania świadczą objawienia maryjne ostatnich dwóch stuleci: w La Salette, Lourdes, Gietrzwałdzie, Fatimie. W tych najbardziej znanych miejscach Matka Boża ukazywała się zawsze prostym, niewinnym dzieciom, często z różańcem w ręku, zawsze wzywająca do modlitwy różańcowej - kontynuował bp Wątroba. - „Odmawiajcie Różaniec” - to najczęściej wypowiadane przez Nią słowa.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. wszystkim obecnym podziękował o. Bogumił Schab, dyrektor JRR. Mówił: - Tegoroczne rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dobiegają końca. Przez te 3 dni byliśmy rozmodleni na Różańcu. Za to jesteśmy Bogu wdzięczni, że mogliśmy w sposób tak spokojny, z wielkim rozmodleniem, z wielką wiarą przeżyć te święte rekolekcje.

Kobiety po mastektomii

Cieszą się życiem

W 16. Pielgrzymce Kobiet po Mastektomii 5 października na Jasną Górę przybyło ok. 9 tys. uczestniczek, które przeszły operację amputacji piersi na skutek zachorowania na raka. Motto pielgrzymki brzmiało: „A myśmy uwierzyli Miłości”. - Chcemy uwierzyć Miłości, zawierzyć się naszej Mateńce i przyszłyśmy tutaj, żeby nabrać siły, żeby za rok na nowo się spotkać. Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas - kobiet, które zachorowały. To jest właściwie nasza druga rodzina - powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, organizator tegorocznej pielgrzymki. - Cieszymy się z każdego dnia. Nie chcemy powracać do wspomnień o chorobie, chociaż nie zapominamy o samobadaniu, nie zapominamy o kontrolach lekarskich, bo trzeba pamiętać, że rak jest to choroba nieuleczalna, i trzeba przez cały czas być czujnym”. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. - Pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej naprawdę wszystkich nas mobilizuje, porusza nasze serca. Wszyscy jesteśmy z wami - mówił w homilii abp Nowak. - Starajcie się ze wszystkich sił o zdrowie, pilnujcie go - mówił. Akt Zawierzenia Matce Bożej w imieniu amazonek odczytała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II

Żyją według wskazań swojego Patrona

Uczniowie przybyli w 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II powierzyli Maryi „trud wprowadzania w życie Ewangelii” według wskazań swojego Patrona. Tegoroczna pielgrzymka połączona była z dziękczynieniem za 15 lat działalności Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się 9 października uroczystym Apelem Jasnogórskim. 10 października uczniowie, wychowawcy i nauczyciele zgromadzili się pod Szczytem Jasnogórskim na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika, który w kazaniu podkreślił, że od błogosławionego Papieża Polaka musimy uczyć się całkowitego zawierzenia Bogu i Maryi, poprzez wierność Chrystusowi i Kościołowi. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 20 tys. uczniów z 500 szkół. Podczas Eucharystii młodzież otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II. Zostaną one umieszczone w radomskim seminarium. Następnie peregrynować będą po parafiach, na których terenie znajdują się szkoły noszące imię bł. Jana Pawła II. Na zakończenie Mszy św. nastąpiło odczytanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej oraz listu do Ojca Świętego Franciszka.

Reklama

W Polsce i na świecie istnieje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II. Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Patrona.

Prawnicy

Doroczny - 33. Dzień Skupienia Katolickich Prawników Polskich miał miejsce 5 października. Prawnikom towarzyszyli m.in.: bp Artur Miziński, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników oraz organizator pielgrzymki ks. Tomasz Czarnocki, duszpasterz krajowy prawników. Mszy św. dla prawników przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. - Jest mi bardzo miło spotkać się tutaj z przedstawicielami dużego i jakże ważnego środowiska polskich prawników, którzy jako katolicy chcą w swojej zawodowej działalności odnosić się do prawa zakodowanego w ludzkiej naturze i otwierać się na prawdę objawioną przez Boga - powiedział w homilii bp Sawczuk.

Krótko

4 października odbyła się 5. Pielgrzymka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Przybyli ochotnicy i ratownicy zawodowi wszystkich siedmiu grup regionalnych GOPR-u, towarzyszyły im rodziny oraz koledzy będący już na emeryturze.

5 października 7. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgromadziła kilkadziesiąt osób. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Dydycz, biskup diecezji drohiczyńskiej.

5 października pielgrzymowali maturzyści archidiecezji przemyskiej - ok. 5 tys. osób. Młodzieży towarzyszył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski.

6 października odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Poligrafów, Drukarzy i Wydawców. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Mariusz Frukacz z „Niedzieli”, a koncelebrował m.in.: ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W pielgrzymce wzięli udział pracownicy drukarni, wydawnictw, członkowie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga ze swoim kanclerzem Jackiem Kuśmierczykiem.

Zapowiedzi

24/25 października - 5. Pielgrzymka Wiernych Diec. Bydgoskiej

26 października - Maturzyści Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

26/27 października - Duszpasterstwo Powołań Księży Pallotynów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-10-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję