Reklama

Ze świata

USA

Portret Jezusa w szkole powodem cierpienia?

Władze okręgu szkolnego Jackson City w stanie Ohio zgodziły się zdjąć z korytarza jednej z państwowych szkół średnich wizerunek Jezusa i zapłacić karę w wysokości 95 tys. dolarów. To skutek nacisku ze strony ateistów z Amerykańskiej Unii Praw Cywilnych (ACLU), którzy zagrozili procesem w związku z rzekomym naruszeniem przez władze szkolne zasad Konstytucji USA, gwarantującej zachowanie neutralności religijnej w przestrzeni publicznej.

Według adwokatów ACLU, obecność portretu Jezusa wśród innych wizerunków sławnych osób umieszczonych w „Korytarzu sławy” naraża uczniów oraz gości wchodzących do budynku liceum na „stałe cierpienie, poważne i nieodwracalne szkody i urazy”. W obliczu groźby procesu władze szkolne zgodziły się na ugodę, w efekcie której wizerunek Jezusa na zawsze ma zniknąć ze ściany.

Reklama

Portret Jezusa wisiał w liceum w Jackson od 1947 r. Stanowił część ekspozycji prezentującej sławne postacie historyczne. W wyniku wniesienia pozwu wizerunek zdjęto w kwietniu br. Władze okręgu szkolnego mają zapłacić ACLU 95 tys. dolarów tytułem odszkodowania i zwrotu kosztów obsługi prawnej.

Hiszpania

Skandaliczne standardy WHO

Kierowanie się „godnymi pożałowania standardami” i brak jakichkolwiek kryteriów moralnych zarzuca Episkopat hiszpański autorom dokumentu nt. wytycznych do wychowania seksualnego, wydanego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zszokowani są także rodzice w Hiszpanii, którzy nie mogą uwierzyć, że WHO rozpowszechnia w krajach europejskich publikację jawnie promującą wśród dzieci masturbację, aborcję, homoseksualizm.

Sekretarz generalny Episkopatu - bp Juan Antonio Martinez Camino podkreśla, że podręcznik nie opiera się na żadnych kryteriach moralnych, dlatego nikt w nim nie zastanawia się nad podstawową kwestią: co jest dla dziecka dobre, a co jest złe. - Nawet fakt utrzymywania związków seksualnych z osobą poniżej 15. roku życia, co jest przestępstwem w wielu krajach, w tym dokumencie nie ma żadnego znaczenia - zauważa biskup.

Reklama

Publikacja „Standardy wychowania seksualnego w Europie” została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia Region Europa przy współpracy Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej w Kolonii (BZgA) w 2010 r.

Francja

Gwałt na sumieniu

Francuscy merowie (ok. 20 tys.) złożyli w Radzie Konstytucyjnej wniosek, w którym domagają się przyznania im prawa do sprzeciwu sumienia, czyli możności odmówienia uczestnictwa podczas zawierania tzw. małżeństw homoseksualnych. Obiecał im to w listopadzie ub.r. prezydent François Hollande, który potem przeforsował tzw. małżeństwa jednopłciowe w parlamencie, ale obietnicy w sprawie klauzuli sumienia nie dotrzymał.

Merowie przypominają, że na sprzeciw sumienia może się we Francji powoływać wiele kategorii zawodowych, m.in. lekarze, adwokaci, a nawet sędziowie. „Nikt nie może być krytykowany za to, że nie chce być odpowiedzialny za zawarcie związku, któremu przyznaje się prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne” - czytamy w petycji merów Francji.

Ludzie

Kard. Timothy Dolan

Arcybiskup Nowego Jorku - kard. Timothy Dolan napisał na łamach dziennika „New York Post”, że „pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka można scharakteryzować trzema obrazami: duszy, głowy i serca”.

Zwrócił uwagę, że u Jana Pawła II „dusza” odgrywała szczególną rolę w różny sposób. Przypomniał prezydenta USA Jimmy’ego Cartera, który w 1979 r. po wizycie Papieża w Białym Domu nazwał go „duszą świata”. Benedykt XVI jest z kolei renomowanym teologiem, cenionym profesorem i autorem książek, który kierował swoje słowa szczególnie do „głowy”. Natomiast, zdaniem kard. Dolana, papież Franciszek podkreśla znaczenie „serca”. Wspomina osobę cynicznego reportera, który po kazaniu nowego Papieża podczas inauguracji pontyfikatu 19 marca br. ze łzami w oczach wyznał mu: „Każdego dnia piszę o wojnie, głodzie, morderstwie i przemocy. I tu spotykam tego człowieka, który mówi tak łagodnie o dobroci i czułości. Potrzebowałem tego!”.

Cudzysłów

Konwencja RE ws. przemocy wobec kobiet - oparta jest na feministycznej ideologii gender, na państwie przyjmującym ją wymusza zmianę definicji płci z biologicznej na tzw. płeć społeczną. Konsekwencją tak radykalnej zmiany będzie walka z tradycyjnymi wspólnotami chronionymi przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej - małżeństwem i rodziną.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Krótko

U wybrzeży Włoch zatonął 11 października br. kolejny statek z uchodźcami. „Panie, zmiłuj się nad nami! Zbyt często zaślepia nas nasze wygodne życie i nie widzimy tych, którzy umierają blisko nas”. Tymi słowami papież Franciszek skomentował na Twitterze tragedię uchodźców. Zginęło ok. 50 osób, ponad 200 rozbitków uratowano.

Nagroda im. Sacharowa w tym roku została przyznana 16-letniej Pakistance - Malala Yousafzai, walczącej o prawo do edukacji dziewcząt. Z powodu swoich opinii wyrażanych na blogu Pakistanka była przed rokiem celem zamachu ze strony talibów: została postrzelona w głowę i szyję. Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest „za wolność myśli” przez Parlament Europejski.

Ojciec Święty Franciszek podniósł prałaturę terytorialną Coari w stanie Amazonas, na północnym zachodzie Brazylii, do rangi diecezji, a jej biskupa prałata, 59-letniego polskiego redemptorystę - ks. Marka Mariana Piątka mianował jej pierwszym ordynariuszem.

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została Alice Munro, Kanadyjka. To autorka znana głównie z krótkiej formy i opowiadań, uważana za jedną z najwybitniejszych na świecie.

W Iraku w październiku br. stracono 42 osoby skazane na karę śmierci za terroryzm - poinformował iracki minister sprawiedliwości. Zaznaczył, że wyroki zatwierdzono po wielu apelacjach, by mieć pewność co do ich zasadności.

Prezydent Władimir Putin zażądał od Holandii wyjaśnień w sprawie najścia policji na dom jednego z rosyjskich dyplomatów. Prawdopodobnie stróże prawa zostali wezwani przez sąsiadów w związku ze złym traktowaniem dzieci.

Rosja się zbroi. W 2014 r. armia będzie miała o 18 proc. większy budżet w porównaniu z rokiem bieżącym. W 2015 r. wzrośnie on o kolejne 20 proc.

Prezydent Czech Miloš Zeman zaproponował, aby w języku angielskim zamiast nazwy „Czech Republic” używać jej skróconej wersji - „Czechia”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-10-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję