Reklama

Wielkie Dzieła Boże dokonują się przez Maryję

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 5

B.M. Sztajner/Niedziela

W dniach 12-13 października 2013 r. byliśmy świadkami wielkich dzieł Bożych, które dokonały się podczas Dnia Maryjnego Roku Wiary. Najpierw mieszkańcy całej ziemi wspólnie odmawiali Różaniec. Modlitewny szturm do Pana Boga odbywał się w wigilię historycznego wydarzenia, gdy papież Franciszek ponownie zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Na ten błogosławiony czas Matka Boża Fatimska stała się pielgrzymem pośród pielgrzymów, przybywając specjalnie z Fatimy do Rzymu. 12 października na wieczornej transkontynentalnej modlitwie paciorki Różańca mocno związały Ziemię z Niebem. Pośród dziesięciu sanktuariów tworzących stacje modlitwy połączone drogą satelitarną w czasie różańcowego telemostu była Jasna Góra, narodowe sanktuarium Polaków. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, że zaprosił duchową stolicę Polski do wielkiej modlitwy ludu maryjnego świata.

Na wezwanie Ojca Świętego i na moje zaproszenie pielgrzymi z całej Polski i wierni z archidiecezji częstochowskiej bardzo licznie przybyli w pośpiechu, aby z Jasnej Góry poprowadzić na cały świat drugą tajemnicę radosną Różańca Świętego: Nawiedzenie św. Elżbiety. Pielgrzymi trzymali w dłoniach różańce, białe chusteczki oraz świece i lampiony rozświetlające sanktuarium i błonia jasnogórskie - to światło było znakiem czuwania z Maryją, prowadzącą ku Chrystusowi.

Reklama

Bóg zapłać wszystkim i każdemu z osobna - kapłanom, zakonnikom, zakonnicom, wiernym świeckim - za modlitewną mobilizację podczas różańcowego telemostu, prowadzącego do wydarzenia w Roku Wiary tak bardzo oczekiwanego przez wszystkich, którzy obrali Maryję za Przewodniczkę w wierze. Nasza szczególna wdzięczność należy się Ojcom i Braciom Paulinom, którzy z wielką troską przygotowali jasnogórską stację modlitwy i towarzyszyli pielgrzymom. Dziękuję też pracownikom prasy, radia, telewizji i portali internetowych, a szczególnie Telewizji Trwam i Radiu Maryja, za przekazanie zaproszenia i zachęty do naszego wspólnego trwania wraz z Maryją na modlitwie oraz za relacje z tego wydarzenia.

Maryjo, wspomagaj naszą codzienność, by łaska Boża mogła czynić cuda w ludzkich sercach, zapalaj „światła wiary”, wskazujące drogę do świętości i pomagające w lepszym rozumieniu wyzwań teraźniejszości. Ucz nas świadczyć życiem o Chrystusie. Niech Bóg przez Twoje pośrednictwo uczyni nas posłańcami swojej woli.

Zapraszając na Maryjne drogi świętości prowadzące ku Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka - na wierność łasce i radość płynącą z wiary z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa -

Częstochowa, 13 października 2013 r.

2013-10-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję