Reklama

Fatima w Rzymie i na całym świecie

Obchodzony 12-13 października 2013 r. Dzień Maryjny Roku Wiary rozpoczął się nabożeństwem maryjnym na Placu św. Piotra w Rzymie, potem odbyło się czuwanie modlitewne w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości. Finał Dnia Papieskiego stanowiło zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 4-5

Włodzimierz Rędzioch

Z okazji Dnia Maryjnego obchodzonego 12-13 października 2013 r., do Rzymu została przywieziona z Portugalii oryginalna figura Matki Bożej Fatimskiej. Z rzymskiego lotniska do Watykanu figura dotarła wojskowym helikopterem, który wylądował w Ogrodach Watykańskich, u stóp figury Matki Bożej Częstochowskiej, która od pontyfikatu Jana Pawła II stoi na watykańskim lądowisku. Figura Matki Bożej Fatimskiej najpierw została zaniesiona do klasztoru „Mater Ecclesiae”, gdzie jako pierwszy modlił się przed nią Benedykt XVI. Następnie w Domu św. Marty powitał ją papież Franciszek. Z kolei w asyście watykańskiej żandarmerii i Gwardii Szwajcarskiej figura pielgrzymowała wśród wiernych przybyłych na Plac św. Piotra, gdzie odbyła się maryjna modlitwa, nazwana Drogą Matki (Via Matris).

Swoim „tak” Maryja otworzyła drzwi Bogu

Ojciec Święty Franciszek w rozważaniu podczas nabożeństwa na Placu św. Piotra przy figurze Matki Bożej Fatimskiej mówił o Maryi jako Matce wiary każdego z nas. Wskazał, że rozwiązuje Ona węzeł grzechu, który został zawiązany przez nieposłuszeństwo Ewy. - Dla Bożego miłosierdzia nie ma rzeczy niemożliwych! Nawet najbardziej skomplikowane węzły rozwiązują się z pomocą Jego łaski. A Maryja, która swoim „tak” otworzyła drzwi Bogu, by rozwiązać węzeł dawnego nieposłuszeństwa, jest Matką, która cierpliwie i czule prowadzi nas do Boga, aby rozwiązał węzły naszej duszy swym ojcowskim miłosierdziem.

Reklama

Papież Franciszek wskazał, że Maryja, jako dobra Matka, uczy nas pielgrzymowania w wierze.

Maryja zawsze prowadzi do Jezusa

Po nabożeństwie na Placu św. Piotra figura Matki Bożej Fatimskiej została przetransportowana helikopterem do sanktuarium Matki Bożej Miłości w Rzymie (Madonna del Divino Amore). Tam odbyło się czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem, który skierował do całego świata wideoprzesłanie. Pozdrowił wszystkich pielgrzymów obecnych w rzymskim sanktuarium oraz połączonych telemostem, zgromadzonych w sanktuariach maryjnych w: Lourdes, Nazarecie, Luján, Velankanni, Akita, Nairobi, Banneux, Częstochowie, Waszyngtonie i Aparecidzie. Wyznał, iż czuje się zjednoczony pod spojrzeniem Maryi Dziewicy ze wszystkimi uczestnikami czuwania modlitewnego. Zapewnił, że Maryja spogląda na każdego „jak Matka, z czułością, miłosierdziem, miłością”. - Spojrzenie! Jak jest ważne! Jak wiele można wypowiedzieć przez spojrzenie! - mówił Ojciec Święty. - Przywiązanie, zachętę, współczucie, miłość, ale też zarzut, zazdrość, pychę, a nawet nienawiść. Często spojrzenie wyraża więcej niż słowa albo mówi to, czego słowa nie mogą lub nie odważą się wypowiedzieć. Zwrócił uwagę, że Maryja swoim wzrokiem wskazuje na Jezusa i prowadzi do Jezusa, gdyż tylko w Nim jest zbawienie. Zachęca nas do dawania świadectwa o Jezusie. Papież Franciszek zakończył swoje wideoprzesłanie słowami: - O Maryjo, daj nam odczuć Twój wzrok Matki, prowadź nas do Twojego Syna, spraw, abyśmy nie byli chrześcijanami „na pokaz”, ale takimi, którzy potrafią „zakasać rękawy”, by wraz z Twoim Synem Jezusem budować Jego królestwo miłości, radości i pokoju.

Różaniec transkontynentalny

W różańcowym telemoście dziesięciu sanktuariów maryjnych świata uczestniczyli również Polacy zebrani na Jasnej Górze. Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, prowadzili drugą tajemnicę radosną Różańca Świętego. Modlitwę różańcową świata ubogacono śpiewami i świadectwami, ukazującymi radość życia w zjednoczeniu z Jezusem, w braterstwie, przebaczeniu i wzajemnej miłości. Świadectwa składali ludzie doświadczeni przez życie, a zarazem szczególnie dotknięci przez Boga. Był wśród nich lekarz ginekolog, promujący kiedyś antykoncepcję i sterylizację, należący do masonerii, który nawrócił się w Lourdes. Aktor Pietro Sarubbi, grający rolę Barabasza w filmie „Pasja” Mela Gibsona, zwierzył się, jak w oczach drugiego aktora, grającego rolę Jezusa, spotkał się ze spojrzeniem samego Jezusa. Wstrząsająca była opowieść na temat walki o życie Darleine Dorothée z Rwandy, kraju umęczonego krwawą wojną plemienną. Syryjska rodzina złożyła świadectwo o prześladowaniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Chiara Amirante natomiast dowodziła, jak miłością można burzyć mury obojętności, przez które dusza jest więziona w śmiertelnej samotności. Opowiedziała, jak wyrywała z piekła śmierci ludzi uzależnionych od narkotyków, alkoholu, seksu, pogrążonych w depresji, których poszukiwała w nocy na ulicach Rzymu.

Reklama

Te świadectwa ukazały problemy, które przygniatają współczesnego człowieka w sytuacji, gdy świat niesie wojny, prześladowania i zachęca do życia tak, jakby Boga nie było.

Po zakończeniu różańcowego transkontynentalnego telemostu modlitewne czuwanie trwało jeszcze przez całą noc. 13 października rano, po przybyciu do sanktuarium Matki Bożej Miłości pieszej pielgrzymki z Rzymu, została odprawiona Msza św. przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Potem figurę przewieziono na Plac św. Piotra, gdzie miało miejsce najważniejsze wydarzenie Dnia Maryjnego - zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny przez papieża Franciszka.

2013-10-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję