Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Ludzie mediów o mediach

Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL świętowały jubileusze 20- oraz 5-lecia istnienia. Z tej okazji 8 października br. odbyła się sesja naukowa, połączona z wręczeniem honorowych pierścieni emerytowanym profesorom Instytutu: założycielowi kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej o. prof. Leonowi Dyczewskiemu, prof. Andrzejowi Jurdze i najlepszej absolwentce Adriannie Kucharskiej.

Reklama

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni studenci i wykładowcy KUL oraz ludzie mediów. Zgromadzeni zastanawiali się nad tym, jak powinny wyglądać studia kierunkowe oraz jakie zadania stoją przed dziennikarzami. Odpowiedzi na pytania szukali m.in. uczestnicy dyskusji panelowej pt. „Przyszłość mediów i dziennikarstwa”. Głos zabrali: prowadzący debatę dr hab. Robert Szwed, Juliusz Braun, prof. Stanisław Jędrzejewski, prof. Andrzej Jurga, ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prof. Michał Drożdż oraz prof. Jacek Dąbała.

Ks. inf. Skubiś został poproszony przez organizatorów o przedstawienie refleksji nt. „Przyszłość mediów kościelnych”. Dzieląc się ze zgromadzonymi rozległą wiedzą z zakresu prowadzenia tygodnika katolickiego, prelegent wypowiadał się z perspektywy redaktora naczelnego piastującego urząd nieprzerwanie od 33 lat. Podkreślał, że sukces mediów katolickich zależy zarówno od tworzących ich dziennikarzy, jak i od odbiorców. - Prasę katolicką, czyli powszechną i dostępną dla wszystkich, powinni tworzyć dobrzy dziennikarze, tzn. tacy, którzy charakteryzują się nie tylko profesjonalizmem, ale również odpowiednią postawą etyczną. Z kolei odbiorcy, umiejętnie korzystający z przekazywanych treści, powinni przez lekturę wzrastać w świadomości religijnej i społecznej - mówił ks. inf. Skubiś. Jego zdaniem, media katolickie w Polsce, podejmując szeroki wachlarz tematów od Pisma Świętego, katolickiej nauki społecznej, nauczania papieża i biskupów, przez tematy z płaszczyzny społecznej, politycznej, gospodarczej, wychowawczej czy historycznej, pozwalają na budowanie opcji chrześcijańskiej w różnych aspektach współczesnego świata. Niestety, zbyt małe jest zainteresowanie prasą katolicką: łączny nakład wszystkich tygodników nie przekracza 500 tys. egzemplarzy. Przytaczając słowa założyciela „Niedzieli” bp. Teodora Kubiny: „Niedziela jest jak dodatkowy sufragan dla biskupa i jak wikary dla proboszcza”, Ksiądz Redaktor apelował do biskupów i kapłanów o większą troskę o wykorzystanie mediów katolickich w codziennej pracy duszpasterskiej. Zwrócił również uwagę na nowe możliwości, jakie na płaszczyźnie ewangelizacji stwarza Internet.

Sesję podsumował o. prof. Leon Dyczewski, podkreślając, że dobry dziennikarz to dobry człowiek, który dąży do prawdy i działa dla dobra drugiego człowieka.

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję