Reklama

Oko w oko

Jednak potrafiliśmy

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 38

Magdalena Niebudek/Niedziela

Pracując nad filmami dokumentalnymi o Polsce przedwojennej, znajduję kroniki, opisy, zdjęcia niesamowitych naszych dokonań w różnych dziedzinach. Polska dopiero co powstała do życia po 123 latach niewoli w 1918 r., musiała od razu walczyć o swoje pradawne grody - o Wilno i Lwów, pokonała bolszewicką hordę w 1920 r., osłaniając Europę i świat przed komunizmem, przed zbrodniami Stalina, i w ciągu niespełna 20 lat, do 1939 r., pokazała swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Tamta Polska imponuje nam dzisiaj pod wieloma względami. Wystarczy poczytać opinie, przejrzeć zdjęcia, relacje międzynarodowe z 1929 r. Wtedy to w Poznaniu została otwarta Powszechna Wystawa Krajowa - osiągnięcia odrodzonej Rzeczypospolitej we wszystkich najważniejszych dziedzinach. W gospodarce, nauce, kulturze, technice, organizacji pracy i innych obszarach ważnych dla dobrego funkcjonowania państwa. Otwarcia dokonał prezydent Ignacy Mościcki w pięknej oprawie, z zachowaniem dostojeństwa, elegancji i wysokiej kultury. Na czele komitetu honorowego wystawy stanął Marszałek Józef Piłsudski. W otoczeniu generalicji, dyplomatów, ludzi nauki i kultury odrodzona Polska powitała świat. Jak podają źródła, gości zagranicznych było ponad 200 tys., 4 mln zwiedzających, mnóstwo dziennikarzy z całego świata. Wystawa trwała 5 miesięcy, od maja do końca września. Polska pojawiła się światu jako wielki europejski kraj, zaskoczyła dokonaniami, które nie marzyły się nawet najbogatszym krajom Europy.

Reklama

Relacje dziennikarzy z Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 r. są pełne zachwytu nad polskimi osiągnięciami, inwencją, nowoczesnością i solidnością w każdej dziedzinie. Wtedy to poszedł w świat sygnał o wybitnych zdolnościach Polaków.

Aż trudno sobie to wszystko dzisiaj wyobrazić! Perfekcyjna organizacja całego przedsięwzięcia na powierzchni ponad 65ha! Nowoczesna architektura pawilonów wystawowych, reklama filmowa, pierwszy faks, na miejscu banki, kantory, teatry, kina dla gości z całego świata! Wózki akumulatorowe wożące zwiedzających, zaplecze konferencyjne i restauracyjne. „Wszędzie dyskretna, elegancka obsługa, poruszająca się bezszelestnie po kokosowych dywanach, służąca gościom z całego świata” - czytamy w bezpośrednich relacjach z PeWuKa. Nowoczesne budynki wystawowe do dzisiaj służą Polsce, można je zobaczyć w Poznaniu. To obecne Collegium Chemicum, Collegium Anatomicum, hotel Polonia. Jak widać, nie były to prowizorki, „kolorowe pacynki” znikające wraz z zamknięciem wystawy. Plakat obwieszczający wystawę publikowano w całej Europie - POLISH NATIONAL EXHIBITION POZNAŃ 1929. Warto zajrzeć do zdjęć archiwalnych, poczytać o tym wydarzeniu, by poczuć dumę z faktu bycia Polakiem. I pomyśleć, że to wszystko było zaledwie 9 lat po wiekowym zmartwychwstaniu Polski!

A dzisiaj minęły 24 lata od 1989 r. Niech każdy sobie odpowie, jaki jest stan gospodarki polskiej i stan ducha narodu.

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję