Reklama

W drodze

Zielone światło dla korupcji

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 35

pfala / Foter.com / CC BY-ND

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, w jakiej kondycji jest państwo polskie, polecam raport Unii Europejskiej w sprawie korupcji w krajach członkowskich tej wspólnoty. W Polsce - jak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Nadużyciom (OLAF), co jako pierwszy podał dziennik „Fakt” - można kupić wszystko: od ustawy sejmowej do zgody na wycięcie drzewa lub zaliczenie egzaminu na studiach.

Oto ujawniona tabela opłat: ustawa sejmowa - 9 mln zł, pozytywna opinia inspektora nadzoru budowlanego dla dużej inwestycji - 100 tys. zł, zwolnienie z aresztu - 30 tys. zł, przyspieszenie operacji - 1 tys. zł, szybka zgoda na wycięcie drzewa - 200 zł, zaliczenie egzaminu na studiach - od 50 do 300 zł.

Reklama

To tylko przykładowe opłaty.

Szokujące? Szokujące. Zaskakujące? A tu już bym się zawahał z odpowiedzią. Dlaczego? No cóż, korupcja nie jest w naszym kraju zjawiskiem nowym. Oczywiście, jej zasięg ulegał zmianom, jednak wiele wskazuje na to, że za rządów Platformy Obywatelskiej korupcja stała się częścią systemu sprawowania władzy.

Jak to działa? Jak kiedyś tłumaczył mi były sędzia, w wymiarze sprawiedliwości działa to tak: władza w ważnych dla siebie sprawach wymaga od prokuratorów i sędziów pełnej dyspozycyjności, za to w sprawach, na których funkcjonariuszom władzy nie zależy, zostawia pracownikom prokuratury i sądownictwa pełną dowolność. Chcą działać na rzecz przestrzegania prawa? Proszę bardzo. Chcą kupczyć orzeczeniami? Też proszę bardzo. Są więc sędziowie i prokuratorzy uczciwi, ale są i skorumpowani (politycznie lub finansowo). Sprawą zasadniczą jest jednak dyspozycyjność wobec władzy, za co władza odwdzięcza się brakiem jakiejkolwiek kontroli.

Reklama

Podobnie dzieje się w innych dziedzinach życia. Także we wszelkiego rodzaju przetargach (ha, ha!) i konkursach (ha, ha!) na stanowiska w instytucjach publicznych, gdzie wyniki są ustalane w zaciszu gabinetów notabli różnej maści.

Nic dziwnego, że jeden z głównych ataków Tuska i jego przybocznych był przeprowadzony na Centralne Biuro Antykorupcyjne. Korupcja w dzisiejszej Polsce ma zielone światło, niestety!

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego).
www.krzysztofczabanski.pl

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję