Reklama

Sól ziemi

Psia cywilizacja

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 35

visualpanic / Foter / CC BY

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie chcą m.in. wprowadzić powszechny obowiązek czipowania wszystkich czworonogów w Polsce, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, takich jak jenoty, lisy czy nutrie oraz zakaz występu dzikich zwierząt w cyrku. Postulują także wprowadzenie ustawowego zakazu trzymania psów na łańcuchu, co stanowi bardzo poważne zagrożenie przede wszystkim dla dzieci. Dwa lata temu Zespół przeprowadził już jedną nowelizację, w której zapisano karę grzywny lub aresztu za trzymanie psa na łańcuchu dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

Szkoda, że autorzy nowelizacji nie zajmą się np. problemem wyegzekwowania od właścicieli psów sprzątania odchodów po swoich ulubieńcach, aby polskie miasta nie przypominały szamba po stopnieniu śniegów. Szkoda, że nie zajmą się problemem wyprowadzania w miastach psów bez smyczy albo problemem psów agresywnych, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Problem psów na łańcuchu w skali problemów, z jakimi mają na co dzień do czynienia Polacy i nasz kraj (a które nie są rozwiązywane przez rządzących), jest absolutnie niewspółmierny. Jednak w wyniku zideologizowanych działań obrońców zwierząt żyjemy w kraju, w którym pies zaczyna być ważniejszy od człowieka. Dzienna stawka dla psa w schronisku dla zwierząt jest znacznie wyższa niż dzienna stawka dla więźnia...

Reklama

Cywilizacja konsumpcji, co dla niej charakterystyczne, adoruje zwierzęta. Na ulicach spaceruje więcej psów niż dzieci, w sklepach spożywczych można bez problemu kupić wszelką możliwą żywność dla psów i kotów, a odżywki dla dzieci bywają nieosiągalne. Są specjalne sklepy dla zwierząt domowych, wydawnictwa, płyty CD z muzyką relaksującą osobno dla psów i osobno dla kotów, ubrania, hotele, są terapeuci specjalizujący się w leczeniu stresów u czworonogów, kliniki zdrowotne, hotele, biura podróży, biura matrymonialne, jest ceremoniał pogrzebowy.

Znak równości, a nawet podkreślanie, że nie istnieją żadne różnice między człowiekiem a zwierzęciem, a właściwie to zwierzę jest nawet ważniejsze od człowieka, jest znaczący. Używane jest już pojęcie „prawa zwierząt”. Peter Singer z Australii w sztandarowej książce „Animal liberation” z 1975 r. stworzył nawet, na wzór słowa „rasizm”, termin „speciesism” (rodzaizm), oznaczający zbrodnię „dyskryminowania” zwierząt. Ten australijski bioetyk od lat domaga się prawa dla rodziców do uśmiercania swoich nowo narodzonych dzieci. Głosi, że chorzy na zespół Downa mogą być zabijani przez lekarzy, a zakaz uprawiania zoofilii jest wyrazem szowinizmu gatunkowego.

Niektórzy obrońcy zwierząt, domagając się „praw” dla zwierząt, odmawiają ich ludziom. Na pięciu członków prezydium Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt czterech (Artur Dunin z PO, Paweł Sajak z Ruchu Palikota, Paweł Suski z PO i Monika Wielichowska z PO) głosowało przeciwko prawu do życia dla wszystkich nienarodzonych dzieci. Brytyjski filozof - prof. Roger Scruton zauważył ciekawą relację: „Gdy jesteś pozbawiony głębszych wartości moralnych, jeżeli nie uważasz człowieczeństwa za coś wyjątkowego, zaczynasz widzieć w swoim bliźnim rodzaj zwierzęcia. I odwrotnie”.

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1300 tekstów prasowych. W latach 1997-2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-05 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-2007 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP.
www.jmjackowski.pl

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję