Reklama

Homilia

Wytrwałość i modlitwa

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać” - czytamy w tekście Ewangelii. Dziś, kiedy wciąż przeżywamy Rok Wiary, Jezus mówi nam o wytrwałości w modlitwie. To właśnie modlitwa jest tą świętą przestrzenią, w której mogę osobiście spotkać się z Jezusem. To modlitwa jest tym momentem w moim życiu codziennym, kiedy mogę rozmawiać z Bogiem o moich troskach, problemach. Ewangelia dzisiejsza mówi nam, że w modlitwie nie wolno ustawać. Do Boga trzeba się ciągle „dobijać”, trzeba być w tym wytrwałym. Jednak należy pamiętać, że w naszej modlitwie musi być żywa wiara. Modlitwa bowiem nie jest czymś tylko i wyłącznie statycznym, wypowiadanym ustami. Modlitwę wypowiadamy naszym sercem i całym naszym życiem. Dlatego wymaga ona naszej wytrwałości.

Reklama

Jezus dzisiaj zapewnia nas, że jak będziemy wytrwale prosić Ojca, to On nas wysłucha. Aby jednak radość nasza była pełna, potrzebujemy właśnie wytrwałości w modlitwie. Na ogromną wartość wytrwałej modlitwy w życiu duchowym i codziennym każdego z nas wskazuje dwóch wielkich papieży: bł. Jan Paweł II, którego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 22 października, i bł. Jan XXIII, którego w liturgii Kościół wspominał 11 października. To byli mężowie nieustannej, wytrwałej i głębokiej modlitwy. Pamiętamy, jak media pokazywały długą modlitwę brewiarzową Jana Pawła II w ciszy na Wawelu. To było przejmujące świadectwo. Do dzisiaj dla wielu z nas ten obraz pozostaje w pamięci i sercu. Papież nauczył nas wtedy czegoś ważnego - że Bóg przemawia do ludzkiego serca w ciszy.

Bł. Jan XXIII, papież dobroci, uczy nas, że modlitwa niesie pokój serca. Uczy także, iż modlitwa ma być dla mnie czasem wyjątkowym, który ma być pogłębieniem mojej więzi z Jezusem. Tak wiele o tajemnicy wytrwałej modlitwy bł. Jan XXIII napisał w swoim „Dzienniku duszy”. Niemal każda strona tego wspaniałego dzieła duchowego jest naznaczona modlitwą.

My także każdego dnia musimy pisać własną historię duszy przez wytrwałość w modlitwie. Niech taka modlitwa stanie się fundamentem naszej codzienności.

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję