Reklama

Z Wrocławia do Wilna

Niedziela Ogólnopolska 42/2013, str. 25

Krzysztof Kunert

Już po raz 10. wrocławskie Radio Rodzina zorganizowało jednodniową pielgrzymkę do jednego z sanktuariów Europy. Tym razem jej celem była Ostra Brama w Wilnie i obchody 90. rocznicy urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. Dostojnemu Jubilatowi towarzyszyła 170-osobowa grupa z Dolnego Śląska, reprezentanci społeczności polskiej na Litwie, a także liczni przedstawiciele władz Litwy.

Reklama

- Tu są początki wspaniałego, długiego, obfitego w dokonania życia naszego kochanego Księdza Kardynała. Tu się wszystko zaczęło, na tej ziemi wileńskiej: życie, szkoła, studia w seminarium i kapłaństwo. Dlatego mamy świadomość, co czuje w tej chwili Ksiądz Kardynał w swoim sercu, gdy wrócił dziś do ziemi swojego narodzenia - mówił w kazaniu w Ostrej Bramie bp Ignacy Dec. W długoletniej posłudze kapłańskiej kard. Gulbinowicza zawsze najważniejszy był człowiek. - Ksiądz Kardynał nigdy nie walczył z człowiekiem, a zawsze o człowieka - zaznaczył Biskup świdnicki.

Oprócz bp. Deca do Wilna udali się m.in.: wicewojewoda dolnośląska Ewa Mańkowska, posłowie Ewa Wolak, Sławomir Piechota, senator Wiesław Kilian, starosta powiatu wrocławskiego Andrzej Szawan. Zaproszenie Radia Rodzina do udziału w organizowanych przez wrocławską rozgłośnię 90. urodzinach kard. Gulbinowicza przyjęli także litewscy parlamentarzyści, w tym: Waldemar Tomaszewski - przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł PE, Jarosław Narkiewicz - wicemarszałek Sejmu Litwy oraz przedstawiciele kilku ministerstw litewskiego rządu i wileńscy samorządowcy. Po Eucharystii kard. Gulbinowicz wręczył pierścienie milenijne archidiecezji wrocławskiej kustoszowi sanktuarium w Ostrej Bramie - ks. prał. Janowi Kasiukiewiczowi oraz posłowi PE Waldemarowi Tomaszewskiemu. Ks. Kasiukiewicz jako wotum pielgrzymów z Wrocławia otrzymał również w darze od Księdza Kardynała ornat z wyhaftowanym wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Natomiast z rąk ministra Edwarda Trusewicza kard. Gulbinowicz przyjął medal Ministerstwa Kultury Litwy, zwany „Nieś swoje światło i wierz”. Wyróżnienie to jest wyrazem wdzięczności państwa litewskiego za wsparcie, jakiego kard. Henryk Gulbinowicz - będąc członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich - udzielał obywatelom byłych republik radzieckich w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, a zwłaszcza za pomoc materialną, druk literatury religijnej, a także troskę o zachowanie dziedzictwa kulturowego i religijnego. Na zakończenie tej części uroczystości kard. Gulbinowicz na mocy specjalnego dekretu Stolicy Apostolskiej udzielił wszystkim zebranym apostolskiego błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym. Następnie w Domu Polskim w Wilnie ponad dwustu gości z Litwy oraz pielgrzymi z Wrocławia zostali podjęci uroczystym obiadem i urodzinowym tortem wydanym przez Radio Rodzina na cześć dostojnego Jubilata. W Wilnie kard. Gulbinowicz złożył także wizytę emerytowanemu kard. Audrysowi Baèkisowi oraz metropolicie wileńskiemu abp. Gintarasowi Grušasowi. W przygotowaniu i realizacji wylotu do Wilna Radio Rodzina wsparły: linie lotnicze Enter Air, Wrocław Airport, WroLot Usługi Lotniskowe Sp. z o.o., a także Biuro Podróży „Panorama”.

2013-10-14 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję