Reklama

Wiadomości

Kiedy pogrzeb państwowy byłego prezydenta Cartera?

Państwowa ceremonia pogrzebowa byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera odbędzie się 9 stycznia w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie - poinformowali organizatorzy. W tym dniu na mocy decyzji obecnego prezydenta Joe Bidena będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z życzeniem samego Cartera, mowę na jego pogrzebie wygłosi Biden. Ceremonia w stolicy USA będzie zwieńczeniem ośmiu dni upamiętniania zmarłego prezydenta.

Według "New York Timesa", ciało zostanie przewiezione w kolumnie pojazdów w sobotę z domu Cartera w Plains w Georgii do stolicy tego stanu Atlanty, gdzie zostanie wystawione w siedzibie Carter Center, ośrodka działalności humanitarnej i dyplomatycznej założonego przez byłego prezydenta i jego żonę. 6 stycznia ciało byłego prezydenta ma z kolei zostać przetransportowane na Kapitol, gdzie hołd Carterowi będą mogli złożyć zarówno politycy i dyplomaci, jak i zwykli obywatele. 39. prezydent USA zostanie pochowany obok swojej żony Rosalynn na prywatnym terenie Carterów nad brzegiem stawu w Plains.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według "NYT", nie jest jeszcze jasne, czy zaproszony i obecny będzie na pogrzebie także prezydent elekt Donald Trump, który podczas kampanii wyborczej często przywoływał Cartera jako przykład słabego prezydenta, lecz chwalił go już po jego śmierci.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

2024-12-30 17:43

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł Ksiądz Prałat

[ TEMATY ]

pogrzeb

Msza św. pogrzebowa

prałat

Monika Jaworska

Ksiądz Prałat Alojzy Zuber na jednym z odpustów sarkandrówskich.

Ksiądz Prałat Alojzy Zuber na jednym z odpustów sarkandrówskich.

– Liturgia to czas dziękczynienia, dziękujemy za osobę, życie i posługę ks. prał. Alojzego – powiedział biskup Piotr Greger na pogrzebie wieloletniego proboszcza i dziekana skoczowskiego.

Emerytowany ks. prałat Alojzy Zuber odszedł do Pana w 81 roku życia i 57 roku kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 23 października w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, gdzie ks. prał. Alojzy Zuber był proboszczem od 1983 do 2014 r.
CZYTAJ DALEJ

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

2025-03-11 10:49

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

Czwartek, 10 kwietnia. Wielki Post
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Zniewolenia współczesnego Kościoła

2025-04-09 21:13

[ TEMATY ]

Kościół

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

W czasach, gdy słowo „wolność” jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a jednocześnie coraz trudniej uchwycić jego prawdziwy sens, ks. Wojciech Węgrzyniak zaprasza czytelników do zatrzymania się i refleksji.

Jego najnowsza książka Wolność po Bożemu to nie tylko zbiór duchowych przemyśleń, ale przede wszystkim praktyczny przewodnik po jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Jak pisze autor – być może właśnie ta publikacja będzie impulsem do poszukiwania wolności w Twoim życiu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję