Reklama

Aspekty

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży żeńskiej w Szarczu

Jubileusz 50-lecia obecności i posługi w naszej diecezji obchodzi Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (siostry felicjanki). Siostry prowadzą Dom Pomocy Społecznej w położonym 2,5 km od Pszczewa Szarczu. Przybyły do Szarcza z Przemyśla w 1963 r. na prośbę Caritas i podjęły pracę jako wychowawczynie i pielęgniarki, współpracując z personelem świeckim. W lutym 1964 r. zgromadzenie objęło kierownictwo nad domem. Od tego czasu szarcki DPS nieustannie się rozwijał. Przez te lata wiele się zmieniło, ale jedno pozostało niezmienne - atmosfera.

- Dom Pomocy Społecznej w Szarczu zapewnia dzieciom i młodzieży płci żeńskiej odpowiednie warunki bytowe, tj. mieszkanie, wyżywienie, odzież i obuwie; opiekuńcze, tj. całodobową opiekę, organizację terapii zajęciowej w pracowniach rękodzielniczej i plastycznej, organizację świąt, uroczystości okazjonalnych oraz umożliwia udział w imprezach kulturalnych i turystycznych. Mieszkanki mają możliwość kontaktu z kapłanem i udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem - podkreśla s. Maria Karolina CSSF, dyrektor DPS.

Reklama

Obecnie w DPS w Szarczu przebywają 53 osoby. Są to dziewczęta i kobiety w wieku od 17 do 63 lat. O profesjonalizmie i jakości tej placówki niech świadczy fakt, że w 2006 r. jako pierwsza w województwie lubuskim otrzymała status Domu Pomocy Społecznej.

Swój szczególny jubileusz siostry oraz mieszkańcy DPS świętowali 24 września. Tego dnia bp Stefan Regmunt odprawił uroczystą Mszę św. w intencji szarckiej wspólnoty. Następnie na terenie DPS-u odbyło się okolicznościowe spotkanie, podczas którego wystąpiła Eleni.

- Dom organizował: wyjazdy na festiwale, zawody sportowe, festyny, udział mieszkańców w przeglądzie kolęd w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzeczu, wspólne kolędowanie z klerykami pierwszego roku z seminarium z Paradyża, udział w olimpiadzie sportowej w Przytocznej i plenerze malarskim w Pszczewie, udział mieszkanek w akademii z okazji Dnia Papieskiego - dodała s. Maria Karolina CSSF.Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo powstało w Warszawie. Założycielką wspólnoty jest Zofia Truszkowska urodzona w 1825 r. w Kaliszu. Od wczesnych lat pragnęła poświęcić się ubogim i potrzebującym. Mając zgodę swojego spowiednika bł. o. Honorata, wynajęła dwie małe izdebki w Warszawie, gdzie zgromadziła kilka sierot, dla których stała się matką. Przed śmiercią Założycielki, która zmarła w 1899 r. w Krakowie, felicjanki otrzymały dekret zatwierdzający zgromadzenie przez Stolicę Apostolską.

2013-10-02 09:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strefa kobiet wyzwolonych

Klasztory kontemplacyjne są latarniami, które oświetlają ludziom drogę do Boga. Dla mniszek natomiast są jak... przedsionek Nieba

W Polsce mamy 1350 mniszek modlących się w 88 klasztorach klauzurowych. Aż jedna trzecia z nich to karmelitanki bose. – Karmel oznacza ogród Pański. Posługa w nim jest najpiękniejszym życiem, jakie mogę sobie wyobrazić. Nasza bł. Elżbieta od Trójcy Świętej mówiła, że klasztor kontemplacyjny jest przedsionkiem Nieba – tłumaczy s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla, przeorysza klasztoru w Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję