Reklama

Niedziela w Warszawie

„Dziedziniec Dialogu” w stolicy

Spotkania i wystawy. Pokazy filmowe oraz happeningi i koncerty. Ale przede wszystkim dyskusje wierzących z agnostykami o relacjach wiary z kulturą, nauką i społeczeństwem - będą najważniejszymi wydarzeniami pierwszego w historii Warszawy „Dziedzińca dialogu”

Idea dziedzińca została ogłoszona przez Benedykta XVI kilka lat temu - przypomniał kard. Kazimierz Nycz na konferencji zapowiadającej jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w stolicy.

Były papież w przemówieniu bożonarodzeniowym do kurii rzymskiej powiedział, że Kościół powinien dzisiaj otworzyć się na dialog z tymi, dla których religia jest czymś obcym. -… którzy nie znają Boga, a którzy mimo wszystko nie chcieliby zostać po prostu bez Boga. Lecz pragnęliby się do Niego przybliżyć, choćby jako do Nieznanego - podkreślił Benedykt XVI w 2009 r.

Reklama

Od tamtej pory z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Kultury zaczęły być organizowane spotkania wierzący z niewierzącymi. Pierwszy dziedziniec odbył się w Paryżu. Następne m.in. w Marsylii, Neapolu, Tiranie, Sztokholmie i Meksyku.

W naszym kraju debaty wierzących z niewierzącymi miały miejsce w Krakowie i Łowiczu. A za kilka dni do tych miast dołączy Warszawa, w której odbędzie się największy z dotychczasowych polskich „Dziedzińców”.

Główną osią wydarzenia w stolicy będą debaty w dniach 11 i 12 października. Weźmie w nich udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kard. Gianfranco Ravasi. A także wybitni polscy intelektualiści, m.in.: ks. prof. Michał Heller, aktor Andrzej Seweryn, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz czy socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

Reklama

Poza debatami odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. - Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń spotkania realizującą się w różnych wymiarach: artystycznym, duchowym, intelektualnym, na uniwersytetach, w galeriach, kościołach i w przestrzeni miejskiej - mówił Norbert Szczepański z Centrum Myśli Jana Pawła II, które odpowiada za organizację „Dziedzińca Dialogu”. W tej przestrzeni będą odbywały się: koncerty, happeningi, wystawy, projekcie filmów oraz dyskusje.

- Myślę, że czekające nas wydarzenie będzie początkiem, które potem chcemy przekształcić w stały dialog z tymi środowiskami, jakie pojawią się na dziedzińcu - zapowiedział Metropolita Warszawski.

Program

Spotkanie „Do źródeł Dziedzińca”. 10 października (czwartek) godz. 16.00. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aula im. Jana Pawła II (ul. Dewajtis 5). Wstęp za zaproszeniami. Spotkanie otworzą: metropolita warszawski kard. Kazimierza Nycza i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W spotkaniu wezmą udział: prof. Zbigniew Stawrowski, o. dr Wiesław Dawidowski, prof. Andrzej Eliasz, Hanna Wróblewska. Dyskusję poprowadzi: dr Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II. Spotkanie poprzedzi koncert fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a nauka. 11 października (piątek) godz. 12.00. Uniwersytet Warszawski, Audytorium Maximum (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). W spotkaniu będą uczestniczyć: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Meissner, prof. Łukasz Turski, prof. Piotr Węgleński, prowadzenie: prof. Piotr Gutowski. Wstęp wolny.

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a kultura. 11 października (piątek) godz. 16.00. Teatr Polski (ul. Kazimierza Karasia 2). W debacie udział wezmą: kard. Gianfranco Ravasi, dr Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, prof. Andrzej Mencwel, Andrzej Seweryn. Spotkanie poprowadzi Jerzy Sosnowski. Wstęp za zaproszeniami. Debata będzie transmitowana na żywo w kanale TVP Kultura.

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a społeczeństwo. 12 października (sobota) godz. 12.00. Galeria Porczyńskich (Plac Bankowy 1). W debacie biorą udział: kard. Gianfranco Ravasi, prof. Irena Lipowicz, prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Krzysztof Pomian, Aleksander Smolar, prof. Andrzej Zybertowicz. Spotkanie będzie moderował Zbigniew Nosowski. Spotkanie otworzy wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wstęp za zaproszeniami. Debata transmitowana na żywo w kanale TVP Info.

„Papież dialogu - Papież spotkania”. Wystawa przed wejściem na Uniwersytet Warszawski (ul. Krakowskie Przedmieście 24/26). Ekspozycję będzie można zobaczyć do 14 października. Wstęp wolny.

Projekcje filmu w Kinie Muranów (ul. gen. Władysława Andersa 5):
- „Ludzie Boga”. 7 października (poniedziałek) godz. 18.30;
- „Lourdes”. 8 października (wtorek) godz. 18.30;
- „Siódma pieczęć”. 9 października (środa) godz. 18.30.
Na wszystkie projekcie wstęp biletowany.

Odsłonięcie Ławeczki ks. Jana Twardowskiego. 10 października (czwartek) godz. 12.00. Skwer ks. Jana Twardowskiego (w pobliżu skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z Karową). Wstęp wolny.

Spektakl „Irydion”. 11 października (piątek) godz. 19.00. Teatr Polski (ul. Kazimierza Karasia 2). Wstęp biletowany.

Teatr pantomimy „Moralitet współczesny”. 12 października (sobota) od godz. 14.00. Skwer ks. Jana Twardowskiego. Wstęp wolny.

Ponadto w trakcie trwania „Dziedzińca Dialogu” odbędzie się wiele debat, heppenigów i koncertów. Będą one miały miejsce od 10 do 12 października od godz. 18.00 do wieczora. Ich szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.dziedziniecdialogu.pl

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dialog międzyreligijny narzędziem walki z antysemityzmem

[ TEMATY ]

Watykan

dialog

antysemityzm

Sekretarz Stanu

Vatican News

Watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.

Watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w wirtualnym sympozjum poświęconym antysemityzmowi. „Stolica Apostolska potępia wszelkie formy antysemityzmu, przypominając, że takie akty nie są ani chrześcijańskie, ani ludzkie” – powiedział kard. Pietro Parolin. Spotkanie zorganizowała ambasada Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej.

Purpurat podkreślił, że dla chrześcijanina antysemityzm jest odrzuceniem własnej tożsamości i korzeni, a więc wiąże się z popadnięciem w sprzeczności. „Żydzi i chrześcijanie mają wspólne bogate dziedzictwo duchowe, które musi być szanowane i doceniane” – podkreślił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję