Reklama

Głos z Torunia

35 lat Domowego Kościoła w Toruniu

22 września w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu świętowano 35-lecie Domowego Kościoła w parafii oraz Toruniu, a także 40-lecie ruchu w Polsce

W przeddzień uroczystości członkowie Domowego Kościoła diecezji spotkali się w parafii pw. św. Józefa na Bielanach na rozpoczęciu roku formacyjnego, którego hasłem jest: „Narodzić się na nowo”. W diecezji jest obecnie 50 kręgów, skupiających ok. 300 małżeństw.

22 września pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. dr. Dariusza Żurańskiego sprawowano Mszę św. dziękczynną, która zgromadziła wielu zaproszonych księży, opiekunów DK od początku jego istnienia, z ks. prał. Stanisławem Kardaszem na czele oraz moderatorem DK w diecezji toruńskiej ks. Andrzejem Jakielskim i moderatorem Ruchu Światło-Życie ks. dr. Bogusławem Dygdałą. Obecny był m.in. również ks. dr Stanisław Adamiak, syn pary założycielskiej.

Reklama

Na wstępie przedstawiciele członków założycieli pokrótce zaprezentowali Domowy Kościół i wyrazili wdzięczność za obecność zaproszonym gościom. Po uroczystym zapaleniu świecy przy ikonie Świętej Rodziny rozpoczęła się liturgia eucharystyczna, której oprawę przygotowali członkowie kręgów parafii.

Ks. Andrzej Jakielski w homilii stwierdził, że w czasach, gdy tyle słyszy się o rozwodach i tragediach w rodzinie, Domowy Kościół proponuje formację duchową, którą może przeżywać mąż razem z żoną, dając dzieciom wzór innego stylu życia niż ten wpajany przez świat. Na koniec wyznał: „Jako moderator kocham pracę z małżonkami, rodzinami. Odczuwam radość, że w tym zwariowanym świecie są ludzie, którzy chcą pogłębiać swoją duchowość, spojrzeć na życie oczami Boga”. Uzupełnieniem słów moderatora było świadectwo pary rejonowej, natomiast świadectwa par małżeńskich towarzyszyły homilii moderatora Domowego Kościoła w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i jednocześnie moderatora rejonowego ks. Łukasza Skarżyńskiego, podczas wszystkich Mszy św. tej niedzieli.

W modlitwie wiernych modliliśmy się o rychłą beatyfikację założyciela oraz radość wieczną dla s. Jadwigi Skudro i zmarłych członków DK z naszej diecezji i parafii.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ksiądz moderator odczytał list pary krajowej Beaty i Tomasza Strużanowskich, którzy życzyli m.in. wytrwałości na drodze formacji i dojrzałego wprowadzenia dzieci w życie wiary oraz gorliwości, dzięki której będziemy przyciągać do Jezusa kolejne małżeństwa z naszej parafii. Podziękowali też kapłanom moderatorom za towarzyszenie małżeństwom w ich drodze do dojrzałości chrześcijańskiej.

Po Mszy św. przeszliśmy na agapę do ogrodów parafialnych. Były kiełbaski z grilla z ogórkami kiszonymi oraz ciasto, wspomnienia i śpiewy, a nade wszystko, jak to w ruchu - charyzmaty wspólnoty i spotkania, nieraz po wielu latach. To był dzień, który dał nam Pan.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dychotomia

Niedziela przemyska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Archiwum rodzinne

Rodzina Krukarów, od prawej Marysia, Jarek, Agata i Emilka

Rodzina Krukarów, od prawej Marysia, Jarek, Agata i
Emilka

Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, od nierządu (…). Bywajcie zdrowi” (Dz 15,1-2. 22-29).

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję