Reklama

Niedziela Świdnicka

Wileński jubileusz Kardynała

Z inicjatywy dyrektora Katolickiego Radia Rodzina Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej ks. dr. Cezarego Chwilczyńskiego ponad 170-osobowa grupa wiernych z całego Dolnego Śląska uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Wilna przygotowanej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pochodzącego właśnie z ziemi wileńskiej kard. Henryka Gulbinowicza. W pielgrzymce wzięli udział m.in. księża prałaci: Romuald Brudnowski z Kudowy-Czermnej, Edward Dzik z Pieszyc oraz Ryszard Szkoła z Wałbrzycha wraz ze swoimi parafianami. Ale jedną z czołowych postaci tej pielgrzymki był wychowanek Księdza Kardynała, ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej pod przewodnictwem Księdza Kardynała, z licznym udziałem przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych Litwy i samorządowych Wilna, wygłosił okolicznościową homilię.

Reklama

- Dla Księdza Kardynała człowiek był i zawsze będzie najważniejszy. On nigdy nie walczył z człowiekiem, ale zawsze o człowieka - podkreślił bp Dec. W jego homilii nie zabrakło także akcentów związanych z diecezją świdnicką. Jan Paweł II na prośbę kard. Gulbinowicza 25 marca 2004 r. utworzył z części archidiecezji wrocławskiej i legnickiej diecezję świdnicką.

- Ksiądz Kardynał podsunął Ojcu Świętemu pierwszego biskupa świdnickiego. I papież się zgodził. I ten biskup dzisiaj do was mówi - akcentował świdnicki ordynariusz. - Tutaj, przed Matką Bożą Ostrobramską, chciałem podziękować serdecznie Księdzu Kardynałowi za to wskazanie mojej osoby i za tyle życzliwości, której doznaję od tamtego pamiętnego ingresu w 1976 r. - podkreślił bp Ignacy Dec.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testament kard. Gulbinowicza: wspomnienia, podziękowania, bez odniesień do zarzutów

[ TEMATY ]

kard. Henryk Gulbinowicz

BP KEP

Kard. Henryk Gulbinowicz

Kard. Henryk Gulbinowicz

Testament śp. kard. Henryka Gulbinowicza składa się głównie ze wspomnień i podziękowań Bogu za życie i spotkanych ludzi - poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski. W dokumencie nie ma natomiast ani słowa o stawianych purpuratowi zarzutach dotyczących molestowania seksualnego czy współpracy z SB. Kardynał zmarł 16 listopada w wieku 97 lat. Przed śmiercią został pozbawiony prawa używania insygniów biskupich oraz przywileju pochówku w katedrze. Zgodnie z wolą rodziny, jego pogrzeb odbędzie się poza archidiecezją.

Ostatni akapit zapisków kard. Gulbinowicza (jedna czwarta strony) mówi o rozporządzeniu majątkiem, jaki pozostał po hierarsze. Księgozbiór, zgodnie z wolą kardynała, ma zostać przekazany bibliotece wrocławskiego seminarium duchownego. Z kolei rzeczy osobiste zostaną przekazane na pomoc osobom ubogim za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję