Reklama

Niedziela Rzeszowska

Płacząca Matka zaprasza wszystkie swoje dzieci

To hasło odpustu w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w dniach 12-15 września br. Jednym z jego gości był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore

Niedziela rzeszowska 40/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

odpust

Br. Rafał Wutowski MS

Już 12 września do Dębowca pielgrzymowało wiele osób cierpiących, chorych i starszych. Mszy św. o godz. 11 przewodniczył kustosz bazyliki w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel. Dniem modlitwy w intencji powołań do służby w Kościele był 13 września. Wieczorna Eucharystia w bazylice została odprawiona w intencji wszystkich powołań.

W przedpołudnie 14 września do sanktuarium pielgrzymowali kandydaci do bierzmowania z okolicznych dekanatów diecezji rzeszowskiej. Najpierw uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym, a później w Eucharystii, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Wieczornej Mszy św. w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny z La Salette przewodniczył przełożony polskiej prowincji saletynów ks. Andrzej Zagórski MS. Po niej odbyła się tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej Saletyńskiej.

Reklama

Kulminacyjnym punktem odpustu była Suma pontyfikalna15 września, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Mszę św. koncelebrowali: ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS wraz z radą prowincjalną oraz ponad 30 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

W homilii abp Migliore nawiązał do orędzia Matki Bożej, która 19 września 1846 r. objawiła się w La Salette. Zaznaczył, że Maryja kieruje swoje słowa przede wszystkim do tych, którzy utracili wiarę i pozostawili Kościół. - Zatracić wiarę i porzucić Kościół nie przydarza się tylko tym, którzy publicznie dokonują apostazji - mówił Nuncjusz. Podkreślił, że odchodzenie od wiary i Kościoła przytrafia się także zwykłym chrześcijanom. - Co więcej, także praktykujący chrześcijanie, którzy wcale nie chcą porzucać publicznego jej praktykowania, robią to tylko okazjonalnie, najczęściej w związku z jakimiś wydarzeniami, bo taka jest społeczna moda - stwierdził abp Migliore.

Arcybiskup podkreślał, że w życiu chrześcijańskim nie chodzi tylko o spełnianie pobożnych praktyk, ale o wrażliwość na wewnętrzny głos Jezusa. - Tak, aby dojść, być może w trudzie, do takiego stanu, że będę reagował w różnych okolicznościach życia jak Jezus, przyjmował w moim życiu radości i cierpienia innych jak Jezus, patrzył na życie społeczne i dzieje świata jak Jezus - mówił Nuncjusz Apostolski.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup poświęcił ponad 30 wieńców żniwnych, które przyniosły ze sobą delegacje rolników. Na Sumę odpustową przybyło około 10 tys. pielgrzymów, wielu z nich w 30 pielgrzymkach zorganizowanych z okolicznych dekanatów oraz z parafii, w których posługują polscy saletyni.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Pocieszenia

Niedziela przemyska 37/2020, str. III

[ TEMATY ]

odpust

Matka Boża Pocieszenia

Ks. Piotr Czarniecki

Do Matki Bożej przybyły całe rodziny

Do Matki Bożej przybyły całe rodziny

30 sierpnia w sanktuarium odbył się odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Sumie odpustowej przewodniczył abp Henryk Nowacki, emerytowany nuncjusz apostolski.

Arcybiskup Henryk w czasie homilii zaznaczył, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni Maryja. – Ja też tu przybyłem do was jako pielgrzym!  – wskazał kaznodzieja. – Jestem tutaj po raz pierwszy, aby oddać pokłon waszej Pani, aby tu prosić o błogosławieństwo w dalszym moim życiu, posługiwaniu kapłańskim i biskupim.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję